8 ZEELAND BRIEVEN Hardrijders Buttinge (krant 1 april) is niet de enige plek waar velen veel te hard rijden in een 30 km-zone. Op de Noordweg in Sint Laurens is het namelijk óók raak. Personenau to's, maar ook werkverkeer rijden er vaak veel te hard. Het enige 'ge luk' ten opzichte van Buttinge is dat er hier wel (op de meeste plaatsen) afgescheiden fietspaden en trottoirs zijn. Desalniettemin vermindert het véél te hard rijden het woongenot en de veiligheid ter plaatse. Matrixborden en 30 km-borden aan beide zijden van het dorp helpen weinig. Op ver keersdrempels ofwegversmallin- gen zit niemand te wachten. Maar vaker handhaven (regelmatige ra- darcontrole of een permanente flitspaal) zou wellicht helpen. Ook om de Nederlandse staatskas weer een beetje op peil te brengen (als bijvangst). Waarom is het voor veel mensen toch blijkbaar zó moeilijk om zich een beetje aan regels te houden? Hans Keijmel, Sint Laurens Koop lokaal De oproep om in tijden van eco nomische crisis lokale winkeliers te ondersteunen is niet nieuw. Ook in de jaren dertig van de vo rige eeuw werd gepleit voor pro ducten van 'eigen bodem' (krant 31 maart). Toegegeven, het initia tief ertoe is op het eerste gezicht sympathiek. Steun aan de klein schalige ondernemer is tenslotte gericht tegen de almacht van de grote winkelketens die door het vele online shoppen een mono poliepositie krijgen. Het kopen bij de plaatselijke boer heeft boven dien voordelen voor het klimaat, kortere voedselketens leiden im- mers tot een aanzienlijke vermin dering van de CO2 uitstoot. Ik ben echter bang dat het pleidooi om juist lokale ondernemers te steu nen niet veel meer is dan een ver kapte vorm van protectionisme, een soort economisch nationa lisme. Het laat zich moeilijk rij men met het principe van Euro pese of mondiale solidariteit. Als ook andere landen tot een derge lijke politiek besluiten, zijn de ge varen voor onze exportgerichte economie niet te overzien. Albert Kort, Kapelle Britannia De kop 'Bouw nieuw hotel Bri tannia kan beginnen' voelde als een klap in mijn gezicht (krant 1 april). Ik woon in de wijk onder aan de Boulevard Evertsen. Ik ben zo'n bewoner die zon in haar tuin en in de wijk gaat missen, die vreest voor valwinden en par keeroverlast. Die baalt van het feit dat er straks een lelijk hotel boven de kerk uitsteekt waar ik nu op kijk. Over smaak valt niet te twis- ten en dat er een hotel komt is lo gisch. Het is alleen wel echt heel zuur dat het hotel twaalf meter hoger wordt dan in het bestem mingsplan staat. Dat mag blijk baar zomaar. In het artikel komen wij, de bewoners, over als een stel verwende Vlissingers die het niet kunnen hebben dat hun woonge not wordt verminderd. Onze klachten zijn van tafel geveegd alsof ze er niet toe doen. De ge meente is niet zo goed in het luis teren naar haar burgers. Nu voelt het alsof we vooral niet moeten zeuren en maar moeten accepte ren dat het grote geld belangrijker is. Het is een prachtige wijk met strijdlustige inwoners, wij geven niet op. Een lager hotel, is dat nou zo veel gevraagd. Marjon Buren Bronke, Vlissingen Supermarkt Ik vind het jammer dat de ge meenteraad een supermarkt met een omvang van 1400 vierkante meter in het centrum van Wol- phaartsdijk mogelijk wil maken. Gelukkig heeft de gemeenteraad in het plan wel de aanplant en in standhouding van een streekei gen haag aan de oostzijde van het plangebied van ongeveer 1,80 me ter hoog verplicht gesteld. Dit ver mindert het zicht op het toch wel enorme bouwwerk nog enigszins. In de uitspraak verwijst de rechter (krant 1 april) hier ook nogmaals naar. Net als naar de verplichting van de instandhouding en het on derhoud van de drie aanwezige beukenbomen. Verder ben ik wel gelukkig met de uitspraak van de rechter dat er 24 parkeerplaatsen op het eigen terrein moeten wor den gerealiseerd en het college van burgemeester en wethouders anders geen omgevingsvergun ning voor het bouwen mag afge ven. Raoul Peeters, Wolphaartsdijk Parkeren (6) Parkeren doe je niet alleen voor uitjes. Als de twee parkeerplaatsen bij de huisarts bezet zijn, ga je naar het Oranjeplein (krant 2 april). Je bent met ernaar toe lopen, wacht tijd, behandeling en teruglopen al snel een uur kwijt. Dat kost je 5,20 euro. En dan maar hopen dat je medicijnen op voorraad zijn. An ders ben je twee dagen later voor de helft van de prijs nog eens 2,60 euro kwijt. Daar loopt j e tempera tuur en bloeddruk toch van op? Addy van de Giessen, Vrouwenpolder Verkenners Een paar weken geleden hebben wij als kiezers de politici afgere kend. Rutte heeft van alles goed en fout gedaan. Plus een zetel. Ver der een lastige uitslag. De guppies in de Haagse vissenkom nemen het weer over. Naar de kiezer kij ken ze weer vier jaar niet om. Omtzigt scoort terecht een prach tige uitslag. Toch verliest het CDA fors. Politieke drenkeling Hoekstra vraagt een time-out. Rutte wil Hoekstra helpen omdat hij het CDA er graag bij houdt en zegt te gen hem: de VVD vindt het prima als Omtzigt zijn goede ideeën meeneemt als minister. Hoekstra houdt zich op de vlakte. Rutte en de verkenners opereren vervol gens onhandig en er ontstaat een zichzelf exponentieel versterkend kabaal. De vissenkom explodeert. Dat heeft de kiezer niet gewild. Uithuilen, even rust nemen, en dan snel verder. Nederland is gro ter dan het Binnenhof. Jaap Huisman, Goes Verkenners (2) Met 17 partijen (2 april) weet de politiek zich 13 uur bezig te hou den met welles-nietes. Het stuk rood vlees werd voor de leeuwen gegooid en hoe belachelijk weten de partijen zich vast te bijten. Een motie van wantrouwen, dat kan staatsrechtelijk niet, want je kan een Kamerlid niet verwijderen. De motie van afkeuring kan wel, maar dat zou dan ook tegen de beide andere verkenners zonder geheugen gericht moeten zijn. VVD en PVV bezetten samen 51 Kamerzetels en die buitenspel zetten kan democratisch niet. En ging het eigenlijk wel om ons be ste Kamerlid Omtzigt? Als alle Kamerleden waren als Omtzigt, dan werd de crisis snel aangepakt, maar wie wil er nu nog aanpak ken? Wie wil er in de Kamer hard werken zoals hoort? Dan bent u van harte welkom. Er is nog ge noeg te verbeteren. Wim Bartels, Arnemuiden Klederdracht Nel Minnee van klederdracht- groep 'Mooi Zeeland' maakt zich zorgen over het verdwijnen van de Zeeuwse klederdracht (1 april). Dat is geen opwekkend vooruitzicht. De invloed van een snel veranderende én toene mende digitalisering van de sa menleving spelen kennelijk hier bij een rol. Ofschoon er niet veel mensen meer op d'r boers zijn, dan is het toch mooi dat er nog heel wat verenigingen zijn die lij felijk hun dracht op speciale da- gen aan het publiek tonen. Het laat zien waar we vandaan ko men, wie we zijn én waarin we ons onderscheiden van anderen. Hiermee kun je al een mooie slag maken én krijgt het geheel nog meer luister! Opkomen voor de Zeeuwse cultuur en het eigene, dat moet men bewaren voor het nageslacht! Eén enorme oppep per zou het zijn dat iedereen rijp én groen wat meer interesse in de Zeeuwse culturele achtergronden zou hebben. Daarnaast is het mooi deel uit te maken van de Zeeuwse geschiedenis. Echt om trots op te zijn! Willem Cornelis Murre, Vlissingen Kernenergie Recente partijprogramma's gaan voor kernenergie (26 maart) vaak uit van emotie of achterhaalde informatie. Op basis van com pacte reactoren zoals al jaren toe gepast op oorlogsschepen, ont wikkelen de UK, VS, Canada en Frankrijk kerncentrales die uit een of meerdere kleine reactoren bestaan. Deze worden per reac tormodule in een fabriek ge maakt, getest en met zwaar trans port op locatie afgeleverd. Rus land heeft al drijvende energie centrales. Voor 2030 moet in de UK een eerste centrale operatio neel zijn. Indonesië heeft in de VS een contract getekend voor drijvende veilige drukloze thori- umcentrales die op een scheeps werf zullen worden gebouwd en voor 2030 gereed moeten zijn. Estland wil kleinere modulaire thoriumcentrales laten bouwen. In de VS heeft rond 1960 een tho- riumcentrale ruim vier jaar proefgedraaid. Gesmolten zout wordt al jaren industrieel voor warmteoverdracht toegepast. Voor onze Covra is van belang dat dit reactortype wordt aangepast om hoogradioactief afval als brandstof te verwerken. H. Steehouwer, Middelburg Brouwerseiland Met verbazing en verbijstering de reactie van Robert Lievense (LSD) gelezen op de schadeclaim die Brouwerseiland bv heeft neergelegd bij de gemeente Schouwen-Duiveland (8 april). Lievense en andere raadsleden zijn jaren geleden al gewaar schuwd, dat men een claim zou indienen bij de gemeente. Door diverse dames en heren werd hierop nogal luchtig gereageerd. Een uitermate ondoordachte en lichtzinnige inschatting. Lievense vindt het onbegrijpelijk en schaamteloos dat een bedrijf als Boskalis probeert geld te clai men bij de gemeente met zijn op merking: het zijn slechte verlie zers. De toekomst zal uitwijzen wie de verliezer wordt. Ik ver moed de gemeente en haar inwo ners. Zoiets te durven opperen, laat zien dat elke realiteitszin bij Lie- vense ontbreekt. Boskalis en Brouwerseiland bv zijn commer ciële bedrijven en geen filantro pische instellingen. Wellicht is het alsnog door laten gaan van Brouwerseiland intelligenter en logischer. Voortschrijdend in zicht komt met de jaren en naar ik hoop ook bij Lievense. J. C. I. Hoogmoed, Noordgouwe dinsdag 13 april 2021 GO U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Auto's rij den vaak te hard door Buttinge. foto LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40