l NIEUWS 3 A Kabinet durft pas te versoepelen na de piek van de derde golf HELEMAAL LOS! BRITTEN De geplande heropening van het hoger onderwijs staat los van het gefaseerde versoepelingsplan dat het kabinet vanavond in de pers conferentie presenteert, melden Haagse bronnen. Vorige week lekte uit dat terrassen en winkels per 21 april zouden opengaan en dat de avondklok en bezoekrestricties dan ook zouden worden geschrapt. Maar met dagelijks gemiddeld ruim 7000 nieuwe infecties en bijna 800 coronapatiënten op de ic, durft het kabinet de eerste grote stap op zijn vroegst pas op 28 april aan. ,,De situatie is epidemiologisch nog niet zo dat we dat verantwoord vinden", zei minister van Justitie Ferd Grapperhaus (CDA) gister middag over de buiten-horeca. ,,De piek in de ziekenhuizen is in zicht, maar we zijn er nog niet overheen", vertelde minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid, CDA). ,,Als we er overheen zijn, kunnen we de vol gende stap zetten met versoepelin gen." Hoe het grote stappenplan er pre cies komt uit te zien - welke verrui mingen tegelijkertijd kunnen in gaan en onder welke voorwaar den - is nog onduidelijk. Maar het kabinet wil wel wekelijks gaan be kijken of er coronamaatregelen ver soepeld kunnen worden, zei Grap- perhaus gisteravond na afloop van het Veiligheidsberaad (de voorzit ters van de 25 veiligheidsregio's) met het kabinet. Spreiden De burgemeesters dringen juist aan op een heropening van terrassen of grote 'doorstroomlocaties' om in geval van mooi weer de drukte te kunnen spreiden. ,,Dit is niet meer te handhaven, behalve met een wa terkanon", zei de Rotterdamse bur gemeester Ahmed Aboutaleb in het NOS Radio 1-journaal ,,Dan komen wij op een agressieve manier tegen over onze bevolking te staan", zei Aboutaleb. ,,De vraag is wat zwaar der weegt: het gevaar van besmet tingen of het welzijn van mensen en regels die niet meer gehand haafd kunnen worden?" Voorzitter Hubert Bruls van het Veiligheidsberaad voegde er giste ren aan toe: ,,We willen een ope ningsplan hebben en het is logisch om dan in de buitenruimte te be ginnen. Dat hebben we de minister meegegeven en daarover moet het kabinet besluiten. Buiten is de druk het grootste, ook qua handhaving. Natuurlijk kun je pas stappen zet ten als het veilig genoeg is. Maar daar komt de vaccinatie in beeld." De burgemeesters krijgen bijval uit verrassende hoek: diverse zie kenhuizen steunen de roep om snelle, gecontroleerde heropening van terrassen. Mark Kramer, Lid van de Raad van Bestuur van het Amsterdam Universitair Medisch Centra (UMC), zegt: ,,In de grote parken zitten mensen nu dicht op elkaar. Het is beter om de terrassen weer te openen, mits gemeenten goed letten op de handhaving van de coronamaatregelen. Ik geef de burgemeesters gelijk. Nu is de drukte niet te reguleren." Volgens de internist is de druk onverhoopt hoog in het Amster dam UMC ziekenhuis. Hij ziet daarom geen mogelijkheid voor an dere versoepelingen. ,,De enige uit weg uit deze ellende is vaccineren, vaccineren, vaccineren." Eerder liet de bestuursvoorzitter van het Amsterdamse OLVG-zie- kenhuis al weten dat hij de oproep van de burgemeesters steunt, ook het Medisch Spectrum Twente in Enschede sluit zich bij de burge meesters aan. ,,De zorg is belang rijk, maar niet de enige factor waar de regering rekening mee moet houden", zei een woordvoerder van het ziekenhuis. ,,Mensen hebben het nodig om elkaar te ontmoeten. Het is beter als dat op een veilige, gecontroleerde manier kan." Verruimingen De grote verruimingen - in de ho reca, de detailhandel en rond de avondklok - staan dus wel los van ingrepen in het onderwijs of bij voorbeeld de buitenschoolse op vang, meldt een ingewijde. De kinderdagblijven zijn nog al tijd gesloten. dinsdag 13 april 2021 GO Shoppen, sporten, borrelen: de Britten kunnen hun geluk niet op. Voor het eerst in lange, moeilijke, sombere maanden kan er in Groot-Brittannië op terrassen weer een pint worden gedronken. Er kan weer in winkels kleding worden gekocht. Dankzij de voortvarende vaccinatieaanpak is de lockdown er versoepeld. fotos epa, reuters, afp, getty Terras blijft dicht, ondanks pleidooi van burgemeesters Studenten kunnen vanaf 26 april weer deels fysiek onderwijs vol gen, andere verruimingen gaan op z'n vroegst 28 april in. Burge meesters willen meer mogelijk heden voor terrassen, maar dat zit er niet in. Wel belooft het ka binet wekelijks opnieuw te kij ken naar de opties. Niels Klaassen Edwin van der Aa Den Haag/Utrecht Hubert Bruls, voorzitter van het Veiligheidsberaad. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3