Ondernemers Westkapelle bijten spits af bij keuze locatie scholen en gymzaal Ruim13.000 krabbels onder petitie skaters 6 Organisatie: Nog een jaar overslaan wilden we echt niet ,,Ik kreeg vanochtend nog een 'koorfilmpje' binnen van twee gi gabyte. Tja, dat is wel heel veel", lacht Thea Landman. Zij is secreta ris van de Stichting VÓLkoren, die tekent voor het jaarlijks korenfesti val in Middelburg dat duizenden zangers uit binnen- en buitenland trekt. Maar een digitale versie orga niseren van een korenfestival dat al ruim twintig jaar klank geeft aan het eerste weekeinde in juni, dat is toch even wat anders, merkt Land man. „Gelukkig stromen de film pjes binnen, dus het moet wel goed komen.'' Het programma bestaat uit filmpjes die de koren aan leveren, gesprekjes en anekdotes bij de fimpjes Het lijkt nog ver weg, het eerste weekeinde van juni. Tijd genoeg om VÓLkoren te organiseren zou je denken. ,,Nee'', zegt Landman. ,,Zelfs al zouden we volgens de coronaricht lijnen wel ons festival in de stad kunnen houden, dan nog gaat dat niet. De koren hebben de afgelopen tijd niet kunnen repeteren. Boven dien zijn sommige koren niet meer op sterkte. Zij hebben leden verlo ren door corona.'' ,,Geen festival was niet bespreek baar, maar wat dan wel? Zo zijn we uitgekomen op wat wij een live- stream event noemen. Voor het eerst in onze geschiedenis gaan we online. Zaterdagmiddag en een herhaling op zondag. Met filmpjes van optredens door de jaren heen, interviewtjes met koorleden en leuke anekdotes. Zo blijven we in beeld en komt er toch een editie 23. Er wordt nu keihard gewerkt aan een draaiboek.'' Het monumentale pand van so ciëteit De Vergenoeging in Middel burg biedt ruimte aan het digitale festival. Landman: ,,Het pro- gramma bestaat uit filmpjes die de koren nu aanleveren, gesprekjes en anekdotes bij de filmpjes. We heb ben inmiddels twee presentatoren: Bert van der Es en Marin van den Bergen. Bert schrijft nu het draai boek. Het is voor ons ook een ver rassing hoe het er straks uitziet.'' Marin van den Bergen is al jaren VÓLkorengastvrouw: ,,Ik heb er echt zin in. Het is ook belangrijk om de band die VÓLkoren heeft met Middelburg te behouden. Een beetje saamhorigheid is in deze tijd ook zo belangrijk. En zingen doet Het zou mooi zijn als alle genres aan bod komen. Door alle jaren heen dat. Dat brengt mensen samen.'' Landman: ,,Ik ben heel benieuwd wat er straks allemaal aan filmpjes binnen is. Het zou mooi zijn als alle genres aan bod komen. Door alle ja ren heen. We maken straks een keuze uit het aanbod.'' ,,VÓlkoren begon in 1999 met vijf koren op evenzoveel locaties. Tij dens onze laatste editie in 2019 zon gen ruim 6000 zangers van 164 ko ren op 27 locaties. We tellen inmid dels duidelijk mee als korenfestival. Ik hoop zo dat er volgend jaar weer een echt buitenfestival komt in de stad. Dat is toch het mooist. Zowel voor de koren als het publiek, dat van de ene fraaie plek naar de ander kan wandelen.'' Emile Calon Westkapelle De ondernemers bijten morgen avond de spits af. Zij kunnen dan vertellen wat ze vinden en worden ook bijgepraat. In de weken daarna komen tal van anderen aan de beurt, zoals ouders van school- gaande kinderen, sportverenigin gen, culturele gebruikers, ouderen, jongeren en tot slot de omwonen den van de Kerkeweg en daarna die van de Molenwal. Gevoelig De plaats waar de nieuwe dorps voorzieningen komt, ligt nu al ge voelig. De omwonenden van de Kerkeweg hebben zich onlangs al uitgesproken tegen de komst van die dorpsvoorzieningen achter hun woningen. Ze vinden dat er niet ge bouwd mag worden in het groene poldergebied dat grenst aan hun woningen. Ze wijzen daarbij na drukkelijk naar het feit dat de ge meente tot nu toe iedereen ieder een verbood om daar te bouwen. Zo kreeg een projectontwikkelaar geen toestemming daar woningen neer te zetten. Ook vinden de omwonenden het niet logisch dat aan de rand van het dorp basisscholen komen. Die ho ren volgens hen veel centraler te staan. De Molenwal is volgens hen dan ook in meerdere opzichten een veel betere keuze. Of anderen in Westkapelle er ook zo over denken, moet tijdens de komende online- sessies blijken. Voordat het dage lijks bestuur van de gemeente een keuze maakt wil het eerst alle par tijen horen. Ook komt er nog een haalbaarheidsonderzoek om te we ten wat het gaat kosten om de dorpsvoorzieningen te bouwen aan de Kerkeweg of de Molenwal. De handtekeningactie voor skate- park WIM in Middelburg is de grens van 13.000 inmiddels ruim gepasseerd. De skaters gaan ze donderdag overhandigen aan wet houder Chris Dekker. Die komt daarvoor naar de skatebaan in de Veerse Poort. De skatebaan is op last van de rechter gesloten vanwege geluids overlast voor omwonenden. De skaters zamelen handtekeningen in voor het openhouden van het park, maar inmiddels hebben zij laten weten dat zij een nieuwe skatebaan op een andere plek in Middelburg ook een goede oplos sing vinden. Als optie is een plek genoemd aan de rand van dezelfde wijk, dichtbij de N57. De gemeenteraad praat donder dag over de situatie en hoopt een snelle oplossing te kunnen vin den. Een paar uur voor die verga dering overhandigen de skaters de ingezamelde handtekeningen aan verantwoordelijk wethouder Chris Dekker. Dat gebeurt om 16.30 uur. Ook is het de bedoeling de ver kiezingsborden die moeten voor komen dat skaters toch de baan op gaan te beplakken met foto's van skaters. Nu zijn ze beplakt met po litieke partijen. dinsdag 13 april 2021 Festival VÓlkoren gaat digitaal WA De Leye zangers uit Tilburg treden op in de Kloostergangen tijdens VÓlkoren in 2017. foto lex de meester Opnieuw het VÓlkorenfestival in Middelburg overslaan? Nee, dat gaat de organisatie te ver. Dus slaat het jaarlijks zangevene ment een andere weg in. Het festival gaat online. Hoe ziet dat er eigenlijk uit, een korenfestival via een beeldscherm? Annemarie Zevenbergen Middelburg - Thea Landman, secretaris Stichting VÖlkoren -Thea Landman Waar in Westkapelle komen de nieuwe scholen en de nieuwe gymzaal en komt in die gebou wen ook ruimte voor een dorps huis? Wordt het de Molenwal of de Kerkeweg? Die vragen staan centraal tijdens een serie online infomatiebijeenkomsten van de gemeente Veere met inwoners van Westkapelle. Maurits Sep Middelburg r -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38