II 4 Provincie legt kritisch corona-onderzoek naast zich neer Wat doet de rekenkamer? Het dagelijks provinciebestuur heeft moeite met de wijze waarop de Rekenkamer te werk is gegaan. Het onderzoek bevat 'allerlei me ningen' van mensen die onder vraagd zijn 'en deze worden zonder analyse en onderbouwing voorzien van een aantal aanbevelingen', schrijven GS in een schriftelijke re actie. Bovendien is de timing ongeluk kig, omdat de coronacrisis nog al tijd voortduurt. Daardoor is het las tig om 'met voldoende afstand en onafhankelijkheid naar het één en ander te kijken'. Ook vinden GS dat het onderzoek nogal gehaast is uit gevoerd, waardoor 'geen compleet beeld wordt geschetst van de situa tie'. ,,Dit heeft de kwaliteit van uw verkenning naar onze indruk geen goed gedaan." Tekenen bij het kruisje De Rekenkamer heeft bekeken wat voor invloed de coronapandemie heeft gehad op het democratisch proces en de besluitvorming in de Abdij. Zij constateert onder meer dat steunmaatregelen werden op- Dit heeft de kwaliteit van uw verkenning naar onze indruk geen goed gedaan getuigd zonder dat Provinciale Sta ten daarin werden gekend. Die von den dat zij 'aan de zijlijn' stonden, aldus de Rekenkamer. ,,Een Staten lid beschreef het als 'tekenen bij het kruisje'." De ingrijpende besluiten die de Veiligheidsregio nam, deden ook de wenkbrauwen fronsen. Dat geldt vooral voor het verbod op toeristi sche en recreatieve overnachtingen dat Zeeland in de beginperiode in stelde en het sluiten van de gren zen. Statenleden werden volgens de Rekenkamer daardoor overvallen 'in hun volksvertegenwoordigende rol' en misten de democratische controle. De Rekenkamer pleit er bij de provincie voor de rol van de Veilig heidsregio tegen het licht te hou den. Ook doet zij de suggestie in een draaiboek vast te leggen hoe Statenleden worden betrokken bij belangrijke besluiten in crisissitua ties. Vaak haast geboden GS zeggen in hun reactie dat er al alles aan is gedaan om zaken goed af te stemmen. Zij bestrijden dat Sta tenleden aan de zijlijn stonden, ook al was 'vaak haast geboden'. Als er toestemming nodig was van Pro vinciale Staten, is deze altijd ge vraagd. Verder wijzen zij erop dat de Veiligheidsregio een eigen be voegdheid heeft. De Rekenkamer is teleurgesteld over de reactie van GS. Zij bena drukt dat het niet gaat om een regu lier onderzoek, maar om een 'ver kenning', grotendeels gebaseerd op de meningen van Statenleden. Daarbij herinnert zij eraan dat Pro vinciale Staten de hoogste demo cratische macht binnen de provin cie vormen. ,,Juist in crises is het be langrijk die positie te bezien." Verder zegt de Rekenkamer dat zij geen aanbevelingen heeft ge daan, maar slechts enkele punten in overweging heeft willen geven. ONAFHANKELIJK de Indonesische regering een ver antwoordelijkheid draagt richting de Molukkers. Indrukwekkende stilte Een uur lang hangt een indrukwek kende stilte over de Markt, slechts af en toe onderbroken door enkele slagen op de tifa, de Molukse trom mel. Parinussa is blij met de grote opkomst en de respectvolle her denking. ,,We hebben onze solida riteit getoond. Door ons statement moeten de Nederlandse en de In donesische regering in beweging komen." Door ons statement moeten de Nederlandse en de Indonesische regering in beweging komen Het stille protest eindigt als de Molukse strijdkreet Mena Muria over de Markt schalt, uit tachtig ke len, oud en jong. Want zoals een spandoek benadrukt: 'Zolang de Molukse jeugd leeft, bestaat de RMS'. Parinussa: ,,De fakkel van de RMS brandt nog steeds." Soumokil was de tweede president van de Vrije Republiek der Zuid- Molukken, de RMS, die op 25 april 1950 is uitgeroepen maar nooit is erkend. Indonesië executeerde hem op 12 april 1966. Zelfs zijn weduwe weet nog altijd niet waar haar man ligt. ,,We willen weten waar onze voormalige president begraven ligt", zegt Regina Parinussa bij het begin van het stille protest op de Markt in Middelburg. Zo'n tachtig Molukkers zijn aanwezig, gekleed in het zwart en met een rode zak doek om de hals geknoopt. Met vlaggen in de hand, en spandoeken. 'Stop de schending van mensen rechten in Maluku'. En: 'Indonesia stop de terreur. Bevrijd alle Mo lukse volken'. In een korte toespraak spreekt Pa- rinussa zich uit tegen onrecht en voor rechtvaardigheid. Ze bena drukt dat zowel de Nederlandse als dinsdag 13 april 2021 GO Rapport Rekenkamer valt slecht Een kritisch rapport van Reken kamer Zeeland over de corona- aanpak dreigt bij de provincie in de prullenbak te belanden. Ge deputeerde Staten leggen de gedane suggesties naast zich neer en zetten grote vraagte kens bij het onderzoek. Rolf Bosboom Middelburg -Gedeputeerde Staten Rekenkamers zijn onafhan kelijke instituten die onder zoeken of overheden hun geld juist en nuttig besteden. Elke provincie en gemeente is verplicht een rekenkamer te hebben. De Rekenkamer Zeeland telt drie medewerkers en een driekoppig bestuur. Zij leveren gemiddeld twee tot drie on derzoeken per jaar af. Vorige maand verscheen een rapport over het stads- en streekver voer in de provincie. De rekenkamer kost de pro vincie dit jaar 286.000 euro. Kijk op de site bij /video Zeeuwse Molukkers laten de stilte spreken Stil protest Zeeuwse Molukkers: waar is het graf van onze president? -Regina Parinussa Middelburg Zo'n tachtig mensen demon streerden op de Markt in Middel burg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Die ene vraag wordt al 55 jaar niet beantwoord. Na al die jaren van praten en vragen lieten Mid delburgse Molukkers gisteren de stilte spreken. In de hoop dat hun stille protest toch een keer een einde maakt aan de onze kerheid. 'Waar is het graf van onze geëxecuteerde president mr. dr. Chris Soumokil?' Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36