II OTP Mist rond 'politiek spel' Intervence blijft ZEELAND 3 VERSOEPELING 'Gecontroleerde terrassen helpen juist verspreiding van het virus tegen te gaan' 'Stop pas met zwemmen als je vaste grond onder de voeten hebt' - -O is ook deze maandag op weg naar het Veiligheidsberaad in Utrecht. Daar komt hij met zijn collega-voorzitters van de andere 24 veilig heidsregio's wekelijks sa men. Het beraad geeft het kabinet advies over de coro namaatregelen. De burge meester van Terneuzen er gert zich over de tegenstrij dige geluiden die vanuit de overheid komen. Eerst het ka binet, dat zegt dat versoepelingen er niet in zitten. Vervol gens de burgemees ters van de vier grote steden, die smeken om de terrassen wel te openen. ,,Waar is onze eenheid als overheid? Dit is zorgwekkend. Hierover gaan we zeker spreken." Op 11 maart vroegen alle Zeeuwse overheden met het bedrijfsleven om de burgers meer ruimte te ge ven, vooral buiten. ,,Dat is nog steeds ons standpunt", zegt Lonink. „Reserveren en placeren. Gecontro leerde terrassen, waar mensen reserveren en een plaats krijgen toegewezen, helpen juist om versprei ding van het virus tegen te gaan." Zelf maakte hij afgelopen weekend nog een rondje door de streek en zag hoe het er bij take aways aan toegaat. „Mensen staan dan dicht op elkaar naast de ge sloten terrassen. Dat zie je overal gebeuren. En na- tuurlijk zijn er verschillen tussen een terras bij een strandtent of een terras in bijvoorbeeld het centrum van Sluis. Maar je kunt met de horecaondernemers af spraken maken hoe bezoe kers voldoende afstand kunnen houden. Je kunt ook afspraken maken over openingstijden. Laat dat aan het lokale bestuur over." Maatwerk per regio, noemden de Zeeuwse overheden dit in de brief van 11 maart. Maar ruimte voor re gionale verschil len zit er voorlo pig niet in, verwacht Lo- nink. Binnen het Veilig- heidsberaad zijn daarover de meningen verdeeld. Sommige burgemeesters zijn bang dat veel mensen naar hun regio komen als daar wat meer mag. Lo- nink: ,,Ik denk dat de ge volgen voor onze provincie heel beperkt zijn. De toe risten komen toch al naar Zeeland." Immunoloog Ger Rijkers, verbonden aan het Univer sity College Roosevelt in Middelburg en het Elisa- beth-TweeSteden Zieken huis in Tilburg, vindt ver soepelen van de coronare- gels nu niet verstandig. ,,Ik vergelijk met een zwemmer die bijna aan de overkant is. Die kan ook niet stoppen met zwemmen voor dat hij vaste grond on der de voeten heeft. Anders gaat hij toch nog kopje onder." We zijn er nog niet met het indammen van de coronabesmet tingen, maar er lonkt perspectief, zegt Rij kers. ,,Naar schatting 20 procent van de bevolking is in aanraking geweest met het virus en heeft dus al an tistoffen opgebouwd. On danks alle ophef rond Astra- Zeneca gaat het vaccineren weer goed. Vanaf mei krij gen zo'n 2 miljoen mensen per week een vaccinatie." Met andere woorden, we zijn er bijna, maar nog niet helemaal. ,,Ik begrijp het ongeduld bij de mensen. Maar tegen de achtergrond van het aantal besmettingen en de toename van het aan tal Covid-patiënten in de ziekenhuizen zou het niet slim zijn nu te versoepelen." De openstelling van de ter rassen is uitgegroeid tot een 'symbool van terug naar normaal'. ,,Wanneer je nu terrassen opent, geef je mensen ten onrechte het idee dat alles weer normaal is." De Middelburgse im- munoloog snapt dat men sen snakken naar het mo ment dat er meer mag ,,Ik ben zelf een fietser. Ik zou onderweg ook graag ergens afstappen en gaan zitten voor kop koffie. Dat mag nu niet en dat is heel vervelend. Openen van de terrassen heeft een enorme aanzui gende werking voor mensen die met mooi weer naar Zeeland wil len komen. Het is dan oneindig veel moeilijker om op te treden als de regels niet in acht geno men worden." Rijkers weet dat veel mensen teleurgesteld zullen zijn als de teugels nog niet gevierd worden. De regering maakt bij het aan kondigen van versoepelin gen weliswaar steeds het voorbehoud 'als de cijfers het toelaten'. ,,Maar dat werkt niet", zegt Rijkers: ,,Zeg tegen kinderen: 'We gaan naar de Efteling. Als papa vrij kan krijgen'. Dan onthouden ze alleen 'de Ef- teling' en niet de ontbin dende voorwaarde." Doorn kwam bijna twee weken ge leden onder vuur te liggen door uit spraken in de commissie maat schappelijke zaken. Daarin zei ze dat de Zeeuwse zorgwethouders met het sturen van een brief aan de inspectie bewust een politiek spel hadden willen spelen. In de brief uitten ze hun zorgen over de situatie bij Intervence. Door de onzekere toekomst van de orga nisatie is een deel van de medewer kers vertrokken. De wethouders vreesden dat de zorg voor de be trokken gezinnen en kinderen daardoor in de knel komt. Op venijnige toon Zij suggereerden in de brief dat de inspectie dat mede in de hand heeft gewerkt, doordat zij de plannen van de Zeeuwse gemeenten om Inter- vence op te doeken heeft afgewe zen. De inspectie reageerde bijna per kerende post op venijnige toon: de gemeenten zijn zelfverantwoor- delijk voor de zorg en moeten dus met Intervence overleggen. Boven dien zijn de zorgen niet terecht ge bleken. Wethouder Doorn moest de vol gende dag door het stof. Ze nam 'nadrukkelijk afstand' van haar uit spraken en erkende dat haar woor den 'zeer ongelukkig gekozen wa ren'. Ook was haar inmiddels dui delijk geworden dat er wel degelijk overleg was geweest met Inter- vence, terwijl ze een etmaal eerder het tegendeel beweerde. Voor de Middelburgse oppositie was dat niet voldoende. Zij riepen de wethouder gisteravond ter ver antwoording in een extra commis sievergadering. De partijen wilden weten waarom de gewraakte brief dan toch was gestuurd. Doorn zei dat de Zeeuwse wethouders 'signa len' hadden dat het niet goed ging bij Intervence. ,,Die zorgen waren oprecht. Dat ze onterecht bleken te zijn, was een opluchting." Veel meer duidelijkheid kwam er niet, tot ongenoegen van de oppositie partijen. Doorn hamerde op haar goede bedoelingen. ,,Toen ik wet houder werd, heb ik mezelf een be- Wat is nu het doel: de wethouder afbreken of de problemen bij Intervence oplossen? - Wim Bartels,LPM lofte gedaan: ik handel naar eer en geweten. Ik heb met mijn uitspraak niets of niemand willen kwetsen of benadelen." Ze wist zich gesteund door de collegepartijen, die de kwestie alle ophef niet waard vin den. Wim Bartels (LPM): ,,Wat is nu het doel: de wethouder afbreken of de problemen bij Intervence op lossen?" In februari zetten de inspecties en de minister een streep door het plan van de gemeenten om Inter- vence op te heffen en het werk te verdelen over drie andere organisa ties. Nu moet er worden gekeken naar het scenario waarbij Inter- vence wordt overgenomen door Jeugdbescherming West. Een on derzoek naar de financiële haal baarheid daarvan moet nog deze week op tafel liggen. Het streven is voor de zomer daarover een besluit te nemen. dinsdag 13 april 2021 Burgemeester Jan Lonink Er is geen politiek spel gespeeld rond de Zeeuwse jeugdorganisa tie Intervence, verzekerde de Middelburgse wethouder Carla Doorn gisteravond opnieuw. Maar wat er dan wel is gebeurd, bleef ook na haar uitleg onduide lijk. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35