hulp voor oud besje Aantal coronapatiënten op ic's zet zorg in Zeeland onder druk VINCEN Popconcerten in monumenten Guillaume Clinckemaillie VJTM-15 tik 'i& WOO Verhuur B. Blaudzun is een van de artiesten op het nieuwe festival PopMonument in Veere zeeland 5 Oud-spits van Hoek maakt selectie Goes compleet Het is elke dag weer schakelen. Om te voorkomen dat de ic van het ene ziekenhuis vol ligt met coronapa- tienten en in het andere ziekenhuis bedden leeg blijven, wordt de capa citeit verdeeld. De instantie die dat doet (Roaz) houdt daarbij rekening met wat er kan, qua gebouw, perso neel en apparatuur. Maar in de Zeeuwse ziekenhuizen staan ze bijna met de rug tegen de muur. Door het stijgend aantal ic-pa- tienten met corona, raken ze aan het eind van hun mogelijkheden. Omdat de situatie in alle zieken huizen in het land nijpend is, wordt het verplaatsen van patienten moeilijker. ZorgSaam ziekenhuis in Terneu- zen had voor corona 8 bedden op de intensive care. Dat zijn er in ver band met de pandemie nu 10. ,,Dat is het maximum aantal", zegt woordvoerder René Maas van ZorgSaam. ,,Als we nog meer ic- bedden moeten vrijmaken, dan zit er niets anders op dan de hele in tensive care te benutten voor coro- napatienten", zegt Maas. ,,Dat heeft grote gevolgen." Want dan moet een tweede ic worden ingericht voor mensen die geen corona hebben. ,,Dat kan al leen op de recovery-afdeling, de af deling waar normaal gesproken ie dereen voor en na een operatie te rechtkomt." Op die afdeling is namelijk high tech apparatuur aanwezig. ,,Die tweede ic blokkeert dan wel de toe voer naar de operatiekamers en dan kunnen allerlei operaties niet door gaan. Ook spoedoperaties. Ver plaatsen naar andere ziekenhuizen kan niet zomaar, want die liggen ook vol. Die situatie willen we ui teraard voorkomen." Bij Adrz in Goes is de situatie niet heel veel anders, legt Yvonne van der Weele uit. ,,De ic van Adrz in Goes heeft normaal 12 bedden. Dat zijn er nu 14." Niet alle bedden kun nen voor Covid-patienten worden gebruikt. ,,Ook Adrz zit aan haar Die tweede ic blokkeert de toevoernaarde operatiekamers en dan kunnen allerlei operaties niet doorgaan max", zegt Van der Weele. Er zijn scenario's gemaakt voor als de stroom coronapatienten nog groter wordt. ,,We bereiden ons daarop zo goed mogelijk voor." Cijfers Op de corona-afdeling van Zorg- Saam liggen 11 coronapatienten, waarvan 2 niet uit Zeeland. Op de intensive care liggen er 7, waarvan 1 uit een andere provincie. Het gaat op de ic om 2 vijftigers, 3 zestigers, 1 zeventiger en 1 tachtiger. Dus nog geen 30-minners, zoals in sommige andere ziekenhuizen. Op de corona-afdeling van Adrz in Goes liggen 26 coronapatienten, waarvan 7 uit andere regio's. Op de intensive care liggen 7 mensen met Covid-19, waarvan 2 niet uit Zee land. 5 ic-patienten zijn tussen 51 en 70 jaar en 2 patienten tussen 71 en 80 jaar. It dinsdag 13 april 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ersal Tamper 4.0 S7 PLS16 40 UWIHH» Spoorbedrijf Structon schiet de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) op een bijzondere manier te hulp. Het bedrijf heeft een hypermoderne ma chine aangeschaft om spoorbanen op de goede hoogte te leggen. De machine is de eerste in zijn soort in Neder land en het personeel moet daarmee trainen. En laat de SGB nu de af gelopen maanden het spoor op het emplace ment Goes helemaal vernieuwd hebben. De baan moet alleen nog op hoogte gebracht wor den. Dus toen de SGB belde met de vraag of Structon het spoor strak kon trekken, was één en één al heel snel twee. Structon is een week bezig in Goes. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN ZEELAND 11 Ziekenhuizen zitten bijna aan taks Het water staat de Zeeuwse zie kenhuizen aan de lippen. Op de ic's kunnen ze nauwelijks nog nieuwe coronapatiënten kwijt. Vooralsnog hoeven ze geen ope raties uit te stellen, maar dan moeten er niet veel Covid-19 pa tiënten meer bij komen. Jeffrey Kutterink Goes/Terneuzen - René Maas, ZorgSaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33