Cadzand Tronez Fruittelers hopen dat het meevalt met nachtvorst Trio hoort milde eisen voor inbraken door stof op dossiers 2 BOB MAES Column Een tijdje geleden sprak ik ie mand die werkt in het ho telwereldje van Cadzand- Bad. Het was bij het startsein van - weer - een bouwproject. ,,Ze zit ten hier niet stil hè?", vroeg ik hem, wijzend naar de vele kranen in de kustplaats. De man knikte instemmend. Hij spreekt al lang niet meer over Cadzand, maar over Cadzand Tropez. Een paar jaar te rug had hij die naam geïntrodu ceerd en het verbaasde hem dat de nieuwe, catchy naamplaats nog niet was overgenomen door adver terende makelaars. Kezand verko pen als het mondaine Saint-Tro- pez, als dat geen toeristen lokt... straatbeeld in Cadzand-Bad. De be tonmolens draaien sneller dan het Nederlandse coronabeleid. Hop, daar schiet weer een miljoenenap partement voor wat de Vlamingen 'tweedeverblijvers' noemen uit de grond. Mooi voor Cadzand Tropez en al helemaal voor de verkopende makelaars, maar een paar kilometer verderop ligt een andere wereld. Een wereld waar je als jongere nau welijks een huis kunt kopen, laat staan een betaalbare. Waar niet ge bouwd mag worden omdat de pro vincie allerlei regeltjes heeft en leegstand vreest. Daar is sprake van een vicieuze cirkel. Ouderen vin den geen aangepast huis. Gezinnen kunnen daardoor het huis van ou deren niet kopen, en starters kun nen fluiten naar een gezinswoning. En als er eens gebouwd wordt, zo als de nieuwbouwwijk in Sluis, is de belangstelling overweldigend en moet je ontzettend veel geluk heb ben. Die wereld ligt vlak bij Cad- zand-Bad, maar gevoelsmatig is het aan de andere kant van de wereld. Vlaamse woningzoekers moeten eens bellen met de vrijwilligers die de tweemastklipper De Avon tuur in Goes hebben opgeknapt. Wellicht een goed idee dat ze sa men woonboten gaan bouwen. Daarna maak je woonwijken in de Damse Vaart, de haven van Bres- kens en het Groote Gat bij Oost burg. En het schijnt dat de streek nog een jachthaven heeft. In Cad- zand Tropez. In Cadzand-Bad draaien de betonmolens sneller dan het coronabeleid DE STELLING Vandaag: Coronabeleid van het kabinet is warrig Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters feE WEEK VAM feE 0VER6AM6 Vierde locatie voor vaccinatie Politie pakt inbreker CLINGE Zeeland krijgt meer bos Na een reeks nachten met vorst vre zen de Franse fruittelers en wijn boeren voor hun oogst. Vooral in de Bourgogne en de Rhone is er veel schade. Is Zeeland nu aan de beurt? De hele week zal het kwik 's nachts Het vele water in Zeeland heeft een dempend effect onder nul duiken. Met als uitschie ter min 3 graden in de dinsdag- en de woensdagnacht. Rinus van 't Westeinde, woord voerder van de Zeeuwse fruittelers, denkt dat het met een sisser zal af lopen. ,,Het vele oppervlaktewater in Zeeland heeft een dempend ef fect. Extreme vorst maken we in april zelden mee. Natuurlijk is het altijd spannend als het in deze maand gaat vriezen. De appels staan al in de knop, de peren zijn zelfs iets verder. Gelukkig staan de knoppen nog dicht waardoor ze wel een aantal graden nachtvorst kun nen hebben." Fruittelers zijn wel op hun hoede. Overdag stijgen de temperaturen tot zo'n 10 graden. Als overdag het kwik stijgt, zal een fruitboom de sapstroom op gang brengen en de knoppen openzetten. Dan is een peer of appel in de knop kwetsbaar der. ,,Ook de windrichting zal een rol spelen bij de vraag of er schade optreedt of niet." Telers kunnen wel maatregelen nemen, bijvoorbeeld door de knop pen te beregenen. De ijsvorming zorgt ervoor dat de knoptempera- tuur niet onder de 0 graden zakt. Zolang de luchttemperatuur onder de 0 graden blijft, moet men blijven beregenen. Door de schaarste aan zoet water in Zeeland kunnen de meeste telers niet beregenen, ook niet in de zomer om zonnebrand op het fruit tegen te gaan. In de peren kan een extra dosis ureum, een meststof die dankzij de aanwezige stikstof knoppen sterker maakt, nog weleens helpen. Maar doordat het stof dik op de 'stokoude' dossiers lag, eiste ze taak straffen en celstraffen gelijk aan het voorarrest. Zo hoorde de 38-jarige D. H. uit Heinkenszand 240 uur plus 78 dagen, de Goesenaar J. de V. (30) 180 uur plus 36 dagen en de 22-jarige R. P. uit Hardinxveld-Giessendam 80 uur en 21 dagen tegen zich eisen. Het trio, de één wat meer dan de ander, pleegde in die periode een serie inbraken met als buit onder meer tuingereedschap, elektrische fietsen, een trilplaat, rubberboten, buitenboordmotoren en een bron zen beeld dat uiteindelijk in stuk ken gezaagd bij een recyclingbedrijf in Goes werd aangetroffen. Ook zouden ze verantwoordelijk zijn ge weest voor een inbraak in Nieuw- dorp, waarbij twee crossmotoren werden ontvreemd. Een deel van de gestolen spullen belandde op Marktplaats. Volgens verklaringen van met name P., die bij de politie 'volledig leegliep', zou H. de initiatiefnemer van alle zaken zijn geweest. Dat hij had meegedaan kwam omdat hij door H. onder druk zou zijn gezet en geen nee kon zeggen. De groep kwam in beeld na een snelkraak bij een bouwmarkt in Heinkenszand. Tijdens de behandeling van zijn zaak zei H. zich niet al te veel meer te kunnen herinneren. Wel gaf hij aan zijn leven te hebben gebeterd en voortaan als 'family man' door het leven te willen gaan. De zaken tegen De V. en P. werden door hun afwe zigheid bij verstek behandeld. Uitspraak op 26 april dinsdag 13 april 2021 Bouwkranen domineren het Jf1 Een oplossing? West-Zeeuws- Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik wijzig regel matig mijn wachtwoorden 1048 stemmen ZIERIKZEE GGD Zeeland opent maandag 19 april een vierde vaccinatielocatie op Zeeuwse bodem. Vanaf die datum kunnen mensen voor hun corona- prik ook terecht in Zierik- zee, op bedrijventerrein Boerenweg. Het gaat om het pand aan de Greve- lingenstraat 14, waar tot voor kort World of Drinks was gevestigd. De GGD probeert in de zoektocht naar priklocaties de reis tijd voor Zeeuwen te be perken én tegelijkertijd de vaccins zo efficiënt mogelijk in te zetten op daarvoor geschikte loca ties. De andere drie vac cinatielocaties in Zeeland zijn in Terneuzen, Middel burg en Goes. AXEL Een Axelaar hoorde in de nacht van zondag op maandag een hoop lawaai vanuit een leegstaand pand aan de Julianastraat in Axel. Omdat er in dat pand al een keer eerder was ingebroken belde hij de politie vanwege de verdachte situatie. Agen ten namen, samen met een hondengeleider en zijn surveillancehond, een kijkje. Na even zoeken op het terrein troffen zij rond 02.35 uur een 44-jarige man uit Axel aan op het erf. De man had zich ver stopt en hoopte kennelijk dat hij niet gezien zou worden door de politie. De man is aangehouden. Gedeputeerde Anita Pij- pelink en wethouder Gino Depauw van Hulst planten morgen elk een zomereik in natuurge bied De Clingepolder in Clinge als symbool voor de aanleg van meer bos in Zeeland. Binnen nu en tien jaar moet de provin cie in totaal 425 hectare (800 voetbalvelden) rij ker zijn. De term bos is wat misleidend, want de bomen moet passen in het kenmerkende open landschap van Zeeland. Dat kan door ze op dij ken en rond erven, zoals heggen, te planten. Ook komen er de komende jaren hoogstamboom- gaarden bij in Zeeland. Een week met nachtvorst. Dat vooruitzicht werkt fruittelers al tijd op de zenuwen, want vries kou kan appels en peren be schadigen. Toch denkt kweker Rinus van 't Westeinde dat Zee land niet al te zeer hoeft te bib beren. Frank Balkenende Nisse -Rinus van 't Westeinde, kweker mm Het beregenen van appelbo men helpt bij nachtvorst. foto van ASSENDELFT FOTOGRAFIE De maanden mei en juni 2017 waren volgens de officier van justitie een drukke periode voor de drie mannen die gisteren voor de rechtbank moesten ver schijnen. Ze worden verdacht van inbraken, diefstallen en he ling in die periode. Feiten waar de officier normaliter toch wel forse straffen voor eist. Ad Roos Middelburg >4 MEE HEMK - - HET HUISMERK J!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2