MEDIA CULTUUR 27 I h p|us tv gids Na een boek, film en musical is er nu Kleine Jongen: het echte leven van André Hazes, een documentaire in vier delen. Met niet eerder vertoonde beelden. ,,Een kwajongen, op wie je nooit boos kon zijn.'' enidorm, de zomer van 1998. De emmertjes en schepjes staan op tafel. Klaar om meegenomen te worden naar het strand, maar de familie Hazes moet op de eerste dag van de vakantie eerst nog een klusje opknappen. De tegels in de keuken zitten namelijk onder de koffiespetters. ,,Ik dacht even koffie te zetten op oma's manier. Nu heb ik derdegraadsverbrandingen. Op mijn buik.'' Andre Hazes vertelt en filmt. We zien de spetters op de muur. Rachel Hazes die staat te boenen, ter wijl Kleine Dré, 4 jaar dan, op het balkon onder een tent kruipt. En we zien Hazes de camera op zichzelf richten. ,,Dit ben ik zelf. Onder de koffie. En het doet zeer.'' Met deze privébeelden begint Kleine Jongen: het echte leven van André Hazes, een vierdelige docu- serie over de volkszanger die in 2004 overleed. Over de Amsterdammer verscheen eerder een boek, de bekende docufilm Zij gelooft in mij, een speelfilm, een musical en hij wordt jaarlijks muzi kaal geëerd met het muziekfestijn Holland Zingt Hazes. Toch is deze docureeks, gemaakt door Vin cent TV, een must-see voor de Hazesfan. De familie stelde niet eerder vertoonde home video's beschikbaar, waardoor de kijker een intieme blik krijgt op het gezinsleven tijdens ver jaardagen, uitstapjes en vakanties. ,,Op vakantie waren we het gelukkigst als gezin, want dan werd André niet herkend. Dan kon hij de vader en de man zijn en niet de artiest'', vertelt weduwe Rachel. De kijker reist behalve naar Benidorm ook mee naar bijvoorbeeld Las Vegas en Oostenrijk, waar de zus van Rachel Hazes woont. ,,Die videocamera ging overal mee naar toe'', vertelt Rachel. We zien de volkszanger gekkigheid maken op de kamer in Las Vegas ('Dit was Luxor Radio Television, kamer 201, ik dank u') en rijdend op de Strip. Zijn com mentaar als de camera op een bouwkraan is gericht: ,,Een nieuw attractie. Die heet de giraffe- sprong. Als je naar beneden springt en je bent niet gewond, dan heb je een biertje gewonnen.'' Kleine Jongen is veel meer dan gekkigheid. De beelden worden gelardeerd met uiteenzettingen van behalve Rachel en zoon André ook broer Arie en vrienden als Ron Brandsteder, André van Duin, Imca Marina, zijn roadmanager Jos van Zoelen en zijn chauffeur Robert de Waal. Ze vertellen anek dotes, maar schetsen ook de kwetsbare mens ach ter de artiest. ,,De echte André Hazes was niet te Op vakantie waren we het gelukkigst als gezin, want dan werd André niet herkend vatten. Een zeer uiteenlopende persoonlijkheid'', zegt Imca Marina. ,,Maar je kon nooit boos op hem zijn.'' ,,Een man met getormenteerde ziel die vocht tegen het leven'', voegt Michael Peterson, artiest manager, eraan toe. De artiest beleefde een moei lijke jeugd in het gezin met zes kinderen. ,,Ik had een haat-liefdeverhouding met mijn vader'', stelt hijzelf in de docu. Pa vond het maar niks dat zoon ging zingen. ,,Hij zei ook tegen André dat hij het niet kon. We begrepen nooit waarom hij dat zei'', vertelt broer Arie, die ook de sfeer schetst in het gezin: met humor én schaduwkanten. ,,Als onze vader dronken thuis kwam, waren we angstig. Dan viel er wel eens een klappie, ook voor onze moe der.'' Wassen beeld Fragmenten van vroeger, met tv-registraties van Op Volle Toeren en concerten, worden afgewisseld met actuele beelden. Zo bezoekt Arie het stand beeld van zijn broer in de Albert Cuypstraat en volgen de makers Rachel bij het tot stand komen van het wassen beeld van André Hazes in Madame Tussauds. Ze moest aanvankelijk niets van een beeld weten. Bij leven was er geen interesse. Waarom de winnaar van Idols wel en André niet, het frustreerde haar. ,,En toen hij dood was, kwam Madame Tussauds wel ineens. Toen heb ik het tegengehouden. Heeft-ie 25 jaar niet gehad. Moet je nu ook niet ineens willen.'' Toch gaat ze overslag als zoon André belt. Hij vertelt dat Madame Tussauds niet alleen een beeld van zijn vader, maar ook van hem wil maken. Een extra argument om toch toestemming te geven: fans kunnen zo nog jaren van senior en junior genieten. Als ze voor het eerst het beeld ziet, schiet ze vol. ,,Kijk die handjes'', stamelt ze. ,,Ik krijg er geen genoeg van.'' Ze pakt zijn hand en kan 'm maar moeilijk los laten. dinsdag 13 april 2021 Media&Cultuu r 'De echte André Hazes was niet te vatten' Dennis Jansen André Hazes speelt tafelvoetbal met zijn ou derlijke familie. André Hazes: ,,Een man met een getor menteerde ziel.'' FOTO'S AVROTROS 44 Weduwe Rachel Kleine Jongen: het echte leven van André Hazes is vanaf woensdag 14 april om 20.25 uur te zien bij AvroTros op NPO 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27