Een week voor jezelf: I selfcare cursus van Flow I Bestel nu op pzc.nl/flow 21 Vraag het onze specialisten Ik (78) heb parkinson en slaap heel erg veel. Waarom blijf ik toch moe? antidepressiva slikken, gaan velen er mee door omdat ze het wel prima vinden. Terwijl het zonde is medica tie te gebruiken als je het niet meer nodig hebt. Antidepressiva kunnen veel bijwerkingen geven, zoals een droge mond, verstopping en een laag libido. Eén van de mensen die ik in terviewde, wilde zijn kinderen ver moorden, hij kan misschien niet meer zonder antidepressiva. Maar in principe kan iedereen afbouwen.'' ,,Doe het in een fijne periode en niet als je veel aan je hoofd hebt. Sta je op het punt een kind te krijgen en ga je ook nog verhuizen, stel het dan uit. En houd rekening met het jaarge tijde. Ik knap altijd op in de lente. Toch stopte ik oktober, dat was de verkeerde tijd. Vraag je huisarts je te begeleiden, en regel daarnaast een coach of psycholoog. Mogelijk komt er veel onverwerkt verdriet naar de oppervlakte. Is het te heftig, stop dan tijdelijk met afbouwen en hoog des noods zelfs op. Wees niet te streng. Ik heb nog steeds oxazepam-pillen in huis, voor als ik rust nodig heb.'' Zou je het achteraf gezien anders aanpakken? ,,Ik zou het langzamer hebben gedaan. Ik halveerde elke keer een tablet, en bouwde zo in drie maan den volledig af. Als ik langer de tijd had genomen, had ik minder bijver schijnselen gehad. Het was beter geweest als ik taperingstrips had gebruikt. Daarin zitten pillen met steeds een lagere dosering. Daarmee kun je in een jaar tijd rustig afbou- wen. Ik wist niet dat die bestonden, net als vele anderen. Pas als het een keer niet is gelukt, ga je op zoek en kom je achter het bestaan ervan.'' ,,Het is troostend om te merken dat je niet de enige bent met mentale pro blemen. Ik schaamde me vaak als ik me niet fijn voelde. Erover schrijven en praten helpt om te accepteren dat ik anders ben en dat dat niet erg is. Zolang je een glimlach op je ge zicht hebt, denkt iedereen dat het goed met je gaat. Net als bij die mooie plaatjes die iedereen op sociale media zet. Maar soms is het leven gewoon moeilijk, het is menselijk als je soms een dip hebt. Als we nu eens wat makkelijker zouden praten over onze mentale gekkigheden, dan valt er een hoop spanning en schaamte weg. En dan zouden pillen misschien niet eens meer nodig zijn.'' Hoe gaat het met je? Sta je daar wel genoeg bij stil? Samen met Museum van de Geest en mindfulnesstrainer Karin Hoens organiseert tijdschrift Flow vanaf 19 april een week vol reflectie en selfcare, met opdrachten en video's. De eerste 1000 deelnemers ontvangen het Flow themanummer 'Hoe gaat het met je?'. Cursusdata: 19 t/m 25 april Verzeker jezelf snel van een plek! Wat betekent de BMI eigenlijk? Mijn kring van vrienden krimpt, hoe maak ik nieuwe vrienden? PC DINSDAG 13 APRIL 2021 Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl HUISARTS RUTGER VERHOEFF Van de ziekte van Parkin son zelf kunt u erg moe worden, onder meer door een tremor of overbe- weeglijkheid. Maar ook van angst, depressie, slaapstoornis, bloed armoede, testosteron- tekort of bijwerking van medicijnen. Al die oorzaken kunnen elkaar verster- ken en dus is het van be lang om uit te zoeken wat de kip en wat het ei is. Ook kan er een nieuwe li chamelijke oorzaak zijn. Er zijn medicijnen die ver moeidheidsklachten kun nen verminderen bij de ziekte van Parkinson, zo als rasagiline, dat de af braak van dopamine in de hersenen remt. Ook kan acupunctuur werken, maar dat is nog niet be wezen. Net als bepaalde antidepressiva (ssri's) en oestrogeensuppletie. Lees erover op de sites van parkinson- net en de parkinson- vereniging. En bespreek uw klacht met de huisarts of neuroloog. Marianne ter Mors: ,,Als ik langer de tijd had genomen, had ik minder bijverschijnselen gehad.'' FOTO ERIK VAN 'T WOUD Wat wil je meegeven aan mensen die op het punt staan te gaan afbouwen? Welke les trok je uit de verhalen van de mensen die je interviewde? VOEDINGSDESKUNDIGE MONICA MARS Vriendschappen zijn be langrijk, met vrienden kun je eropuit en steun uitwis selen. Bij het ouder wor den helpen vriendschap pen bovendien om actief te blijven en daarmee ben je weer beter bestand tegen problemen met gezondheid. Vrienden zijn vaak leeftijdsgenoten, en op latere leeftijd groeit de kans dat iemand wegvalt. Ook kan een oude vriend- domsdiabetes. De BMI zegt echter niet waar het vet zit. Terwijl we weten dat vet rondom de orga nen (dus de buik) een hoger gezondheidsrisico met zich meebrengt dan op heupen en billen. En er is nog een beper king: hij kan alleen wor den gebruikt bij de ge middelde gezonde vol wassene. Dus niet bij kin deren, zwangeren of mensen die bovengemid deld veel spieren hebben, zoals bodybuilders en mensen die door medicij nen of ziekte veel vocht vasthouden. Voor deze groepen zijn er andere methoden om een gezond gewicht te bepalen. Helaas zijn die min der toegankelijk dan de BMI. schap zijn verwaterd. Als je vriendenkring krimpt, kun je beginnen met het oppakken van oude con tacten. Nieuwe vriendschappen sluiten gaat het best als je op zoek gaat naar mensen met dezelfde in teresses. Zo kun je door gezamenlijke activiteiten een goed contact opbou wen, dat tot vriendschap kan leiden. In coronatijd kun je ook via internet op zoek. Sommige lokale welzijns organisaties hebben online activiteiten, infor meer daarnaar bij uw gemeente. En er zijn landelijke organisa ties waarbij u zich via internet kunt aansluiten: Senior web, MAX Meeting Point of Klup. De Body Mass Index (BMI) is een berekening die een indicatie geeft over een gezond gewicht. De rekensom: deel je gewicht door je lichaams lengte in het kwadraat (m2). Uit onderzoek blijkt dat de BMI een goede voorspeller is voor de hoeveelheid lichaamsvet. Hoe hoger de BMI, hoe meer lichaamsvet, en hoe hoger het risico op hart- en vaatziekten en andere chroni sche ziekten, zoals ouder- OUDERENDESKUNDIGE DORLY DEEG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21