Toch een mooie dag M SPECIAAL VOOR JOU Over het dagelijks leven van een Nederlands gezin in coronatijd 18 ECONOMIE Vakbonden en werkgevers waarschuwen voor faillissementen en ontslagen Frank Poorthuis Bestel nu op pzc.nl/tocheenmooiedag ,,Onze economie en arbeidsmarkt zitten in het voorgeborchte van de hel. De werkloosheids- en faillisse- mentscijfers zijn nu dankzij de steunmaatregelen nog relatief laag, maar dat kan heel snel dramatisch veranderen", aldus topman Luca Visentini van Etuc. Zijn vakbonds koepel organiseert 45 miljoen werk nemers in 39 Europese landen. Op een top in Porto begin mei, aldus Visentini, moet Europa dat dubbele gevaar van faillissementen en massaontslagen afwenden. De Por tugese premier Costa, tot 1 juli voor zitter van de Europese raad, spreekt dan eerst met de sociale partners, en de dag erna met alle staats- en rege ringsleiders. Tot nu toe hebben de meeste lid staten met gesubsidieerde werktijd verkorting en andere vormen van noodsteun hun economie redelijk overeind kunnen houden. Het grote probleem is het gat tussen deze noodsteun, die in veel lidstaten te vroeg dreigt af te lopen, en de beta lingen - tot 750 miljard - uit de her stelfondsen. Die beginnen eind dit jaar en hebben pas een a twee jaar daarna echt impact. Wordt dat gat niet gedicht, 'dan krijgen we een ramp', zegt Visentini. Nederland, Frankrijk en Duitsland vormen een select groepje landen dat het steun beleid in elk geval al tot midden dit jaar prolongeert. pelen. Na de financiële crisis van 2008, aldus Visentini, heeft dat zelf opgelegde financiële keurslijf geleid tot nooit geziene niveaus van werk loosheid, zware druk op het loon- overleg en een decimering van de publieke diensten, met een opstoot van extreemrechts populisme als politieke erfenis. Herstelpakket Volgens vakbondskoepel Etuc mogen blinde bezuinigingen inves teringen en banengroei nooit meer in de weg staan. Maar ze stelt het omgekeerde vast: dat landen nu al noodsteun achterhouden en kiezen voor subsidies in plaats van lenin gen om te voorkomen dat hun schuld te ver oploopt. ,,Daardoor blijven bergen geld ongebruikt op de plank liggen", aldus Etuc-woord- voerder Julian Scola. Business Europe-voorzitter Pierre Gattaz drong er eind vorig jaar al op aan haast te maken met het herstel pakket. Vorige maand vroeg hij garanties dat de honderden miljar den voor herstel Europabreed tot tastbare extra investeringen leiden en werkgevers zeker in deze herstel periode niet worden gewurgd door regelzucht. Anders dan Etuc wil Business Europe geen schuldenput. ,,Op middellange termijn moeten de lidstaten terug naar gezonde over heidsfinanciën", aldus BE-econoom James Watson. De grote vraag is wat de Europese leiders met de noodkreten gaan doen. Die vraag legde deze krant vo rige week voor aan het Portu gese EU-voorzitterschap, maar tot op heden zonder re actie. Scola van Etuc heeft op basis van gesprekken tot nu toe hoogstens een begin van een antwoord: ,,Er is veel sympathie, maar duide lijke steun, engagemen ten, ontbreken nog." Ook de Europese werkgevers, ver enigd in Business Europe, maken zich al zorgen. ,,Met een buitenspo rig scherpe intrekking van de steun riskeren we het werk van de afgelo pen twaalf maanden ongedaan te maken om levensvatbare bedrijven overeind te houden", aldus Business Europe-woordvoerder Peter Senne- kamp. ,,Het is belangrijk die ver woestende klifrand te vermijden." Verlenging Bonden en werkgevers drongen vorig jaar in een brief aan de EU-ministers van Financiën en van Sociale Zaken samen al aan op steunverlenging. Beide zitten nog steeds op die lijn, al lijkt de vak beweging in haar eisen verder te gaan dan het werkgeversfront. Zo willen de bonden dat het steun- Onze economie en arbeidsmarkt zitten in het voorgeborchte van de hel regime in alle lidstaten wordt uitge breid naar platformwerkers en an dere 'niet-standaard'-werkne- mers. Ook roepen ze Commis sie en lidstaten op de tijde lijke opschorting van de schuld- en tekortregels tot zeker 2023 te ver lengen en ze daarna definitief te versoe- VAN DE PZC Toen de wereld op slot ging een jaar geleden, begon Frank Poorthuis te schrijven. Elke dag berichtte hij voor de krant over zijn gezin, zijn dagelijks leven, de zorgen om zijn zwakke longen, maar ook over de historische tijd waarin we leven. De scholensluiting, zoom-meetings, mondkapjes, worstelende middenstanders, de veerkracht van zijn kinderen, alles kwam voorbij. Frank ontving duizenden reacties van mensen die graag meelezen met zijn kleine en grote beslommeringen. Zijn columns zijn daarom nu gebundeld in Toch een mooie dag. Nü 2 exemplaren voor maar €19,95*! dinsdag 13 april 2021 Vrees voor ramp bij te snel stoppen van coronasteun Europese vakbonden en werk gevers vrezen een tsunami aan faillissementen en een sociale ramp als tijdelijke corona steunmaatregelen te snel wor den afgebouwd. In heel Europa gaat het in het ergste geval om honderdduizenden bedrijven en tientallen miljoenen werkne mers. Frans Boogaard Brussel Chauffeurs deden gisteren in onder meer Nieuwegein mee aan een landelijk protest van de vakbon den, na het stuklopen van gesprekken over een nieuwe cao voor het beroepsgoederenvervoer. foto anp - Luca Visentini, topman Etuc Het dagelijks leven van eenieder land: gezin Iriwronajaar, EXCLUSIEVE DEAL "Exclusief verzendkosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18