ECONOMIE 17 De Noordzee. Voor ons land van oudsher het toneel van handel, oor log, visserij en recreatie. Veel recenter is ze in beeld bij (staatsbedrij ven die de zee - het Ne derlandse deel is 1,5 keer zo groot als ons landoppervlak - zien als kraamkamer van de energietransitie. Olie en gas maken steeds meer plaats voor schone energiebronnen. Wat voor plannen liggen er klaar en hoe wordt voorkomen dat verschillende belangen met elkaar in conflict raken? In de 'Week van de Noordzee' gaan we in gesprek met Hans Timmers van de bran chevereniging van de windsector (NWEA), Floris van Hest, directeur van Stichting De Noordzee als hoeder van flora en fauna, en Jan Willem van Hoogstraten, directeur van Energie Beheer Nederland (EBN). Dit bedrijf, met de overheid als enige aandeel houder, neemt van oudsher namens de staat voor 40 procent deel in gasvelden en zorgde er jarenlang voor dat de staatskist werd gespekt met miljarden euro's uit met name de grote Groningse velden. Maar er wordt steeds minder Nederlands gas gele verd, dus heeft EBN een koerswijziging in gezet om de energietransitie te versnellen. Van Hoogstraten steekt zijn enthousi asme voor groene energiebronnen niet onder stoelen of banken. Maar de man die een bedrijf leidt dat vorig jaar voor het eerst in de historie een miljoenenverlies leed door onder meer een lagere gasopbrengst, is ook realis tisch. ,,Op dit moment leeft Nederland 1 uur en 49 mi nuten van duurzame energie. De overige 22 uur en 11 minuten zijn we afhankelijk van fossiele energie, waarin aardgas met 44 procent nog steeds een enorm aandeel heeft. Om de klimaat doelen van 2030 en 2050 te halen, moeten we flink aan de bak. We lopen nu al achter, dus versnellen is noodzakelijk. Om duur zamer te worden speelt de Noordzee een cruciale rol.'' Dan gaat het volgens Van Hoogstraten niet alleen om het plaatsen van windmo lenparken, maar ook om het winnen van Nederlands gas uit kleinere velden onder de Noordzee. ,,Hier zijn nog zo'n honderd velden waar we de komende jaren mee vooruit kunnen. In 2020 leverden kleine velden op zee 9 miljard kubieke meter gas op. Tot 2050 kunnen we nog tot 160 miljard kuub naar boven halen. Om het in context te plaatsen: 1 miljard kubieke meter gas levert net zoveel energie op als vier grote windparken. Daarbij kij ken we constant hoe we kunnen verduur zamen. Zo zijn we bijvoorbeeld in gesprek met Tennet (elektriciteitsbeheerder, red.) om grote gasplatforms te elektrificeren en aan te sluiten op een windpark. Als de machines op een elektromotor draaien in plaats van een gasmotor, levert dit niet alleen minder onderhoud op, maar ook een behoorlijke daling van de CO2-uitstoot.'' Daarnaast speelt EBN een belangrijke rol bij ondergrondse opslag van CO2 in lege aardgasvelden. Bescherming Volgens Hans Timmers, voorman van de windbedrijven, moeten we niet bang zijn dat de zee wordt volgebouwd met turbines. ,,Nee, we hebben niet voor niets vorig jaar met z'n allen het Noordzeeakkoord onder tekend met duidelijke afspraken over de verdeling en ook bescherming van dit ge bied (zie kader). Denk nou niet dat die zee wordt volgebouwd. Tussen de 5 en 12 pro cent van de Noordzee wordt uiteindelijk ingericht voor windenergie. We hebben uitgerekend dat er tot 2050 zo'n 4800 windmolens worden geplaatst om de ener giedoelen te halen. Ja, enorme aantallen. Maar ze worden in clusters geplaatst en stap voor stap.'' Momenteel zijn er vijf grote windparken in de Noordzee, gezamenlijk hebben ze een capaciteit van 2,4 gigawatt. Timmers: ,,Vanuit het Nederlandse klimaatakkoord hebben we de opdracht om tot 2030 11,5 gigawatt aan wind te leveren. Maar ik voorspel dat we extra targets krijgen uit Brussel en dat er voor 2030 tussen de 5 en 9 gigawatt aan extra capaciteit bijkomt. Dus ook wij zijn gebaat bij snelheid. We kun nen ook sneller, er liggen concrete plannen klaar voor zoekgebieden met een capaciteit van 27 gigawatt, maar dan moet met name de industrie ons wel helpen en investeren om onze energie af te nemen. Daarnaast zullen we moeten opschalen om de infrastructuur op zee in orde te maken. Daarbij zetten we in op meervoudig ruim tegebruik, zoals de samenwerking met de natuurbeweging en ook met EBN voor de opslag van onze energiestromen en het elektrificeren van de platforms.'' Het liefst zou Timmers de turbines van wege de kracht van de wind zo dicht mogelijk bij de kust zetten, maar alleen al vanwege de scheepvaart, flora, fauna en maatschappelijke onvrede is dat geen optie. ,,Nee dat is niet handig, we moeten hier verstandig mee omgaan.'' Voor Floris van Hest, directeur van Stich ting De Noordzee, zijn windmolens vlakbij onze stranden al helemaal niet aan de orde. ,,Dat zou alleen al voor de vogeltrek dramatische gevolgen hebben.'' Je zou den ken dat de organisatie van Van Hest zware bedenkingen heeft bij alle plannen, maar hij ziet de komende negen jaar ook kansen om de zee gezonder te maken. ,,Nu is 0,3 procent van de zeebodem beschermd, dat groeit dankzij het Noord zeeakkoord naar 15 procent in 2030. Daar naast gaan we bijvoorbeeld platte oesters uitzetten om het ecosysteem te verbeteren. Eigenlijk hebben we wel twee Noordzeeën nodig voor alle gebruik bij elkaar. Tot 2030 is het goed op elkaar afgestemd, maar voor de periode erna maak ik me wel zorgen dat het niet te veel wordt. De zee wordt vaak gezien als oplossing voor ruimteproble men op het land, bijvoorbeeld met de aanleg van energie-eilandjes, of zelfs het inpolderen van een stukje Noordzee om op te boeren, waar LTO Nederland (Land- en Tuinbouw Organisatie, red.) laatst mee op de proppen kwam. Daar wor den wij niet blij van. Ook op de Noordzee loop je tegen grenzen aan. We moeten uit kijken dat we niet in dezelfde discussie te rechtkomen als het stikstofdossier. Dat de natuurbeweging zich tegen de energie transitie keert, omdat de uitrol van wind energie op zee de natuur in de weg gaat zit ten. Dan komen we in een spagaat terecht en dat zou zonde zijn, want ook wij pleiten uiteraard voor groene energie. Maar laten we vooral goed blijven onderzoeken wat de effecten zijn van extra windmolens, water stofproductie op zee of de aanleg van eilan den.'' Groene revolutie Hans Timmers van de windbedrijven benadrukt dat er al massaal onderzoek wordt gedaan. ,,Er liggen 141 onderzoeks voorstellen klaar. Het Noordzeeakkoord loopt tot 2030, maar ook daarna hebben economie en natuur elkaar nodig. Er moet flink worden geïnvesteerd door gas- en windoperators om de transitie uit te voe ren. Maar deze partijen doen dat niet zo maar, ze willen duidelijkheid over wat er kan en moet.'' In Brussel liggen miljarden klaar voor de 'groene revolutie'. ,,De Nederlandse rege ring en het bedrijfsleven hebben nog geen poging ondernomen om dat geld hierheen te krijgen, als land liggen we te slapen. Dat moet scherper.'' EBN-topman Van Hoogstraten beaamt dat. Hij hoopt op stevige regie vanuit het nieuwe kabinet. „Ambities moeten worden omgezet in kabinetsbeleid. Er ligt een Noordzeeakkoord, maar de volgende stap is een routekaart. Die moet er snel komen, anders halen we de klimaatdoelen niet in 2030.'' Hans Timmers heeft het zelfs over een complete reset van de economie naar een duurzaam en circulair model. ,,Daar is lef, ambitie en regie voor nodig. Als dat wordt getoond, gaan bedrijven ook investeren. Als dat niet lukt, zal ons vestigingsklimaat snel verslechteren en vertrekken de bedrij ven naar elders. Dan hebben we ook veel minder geld om in de Noordzee te investe ren. Dat is in niemands belang.'' Energietransitie op de Noordzee dinsdag 13 april 2021 GO Sanne Schelfaut Utrecht Tot 2050 worden zo'n 4800 windmo lens geplaatst in de Noordzee om de energie doelen te halen. Gasvelden Opslag C02 in lege gasvelden c i:PBL J Nederlandse zone Bestaande windparken gepland t/m 2030 In onderzoek Mogelijk waterstofeiland (omzetten wind in stroom)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17