II NIEUWS 15 INTERVIEW DISSIDENT Ze werd gemarteld in de Chinese 'heropvoedingskampen' van Xinjiang, maar wist het land te ontvluchten. Sindsdien laat de Kazachse arts Sayragul Sauytbay geen kans onbenut om de genocide in Chinese goelags aan de kaak te stellen. Sayragul Sauytbay (44) weet dat er na dit interview weer vervelende tele foontjes gaan komen. Zoals elke keer, want de Chinese autoriteiten hebben het niet op klokkenluiders. En al he lemaal niet als die getuigen over de beruchte kampen in de noordweste lijke provincie Xinjiang waar, vooral Oeigoeren zitten. Sauytbay is geen Oeigoerse, maar een etnische Kazachse die genees kunde studeerde en een baan had als directeur van een groep scholen in Xinjiang. Zelf noemt ze die veelbe sproken provincie stug 'Oost-Turke- stan'. Het gebied is pas in de vorige eeuw formeel aan China gehecht. Van oudsher wordt het bewoond door Centraal-Aziatische volken als de Oeigoeren, de Kazachen en de Kirgiezen. Net als andere moslim minderheden in dit door Han-Chi- nezen gekoloniseerde deel van China werd ook Sauytbay aangepakt om een Chinees modelburger te worden. De autoriteiten dwongen haar een jaar lang als docent te werken in een 'opleidingskamp'. Daar ontdekte ze de terreur binnen een gesloten maar met surveillancecamera's behangen concentratiekamp. Strijdbaar Zelf werd ze ook gemarteld. Sauytbay wilde daarna niet zwijgen. Via Ka- zachstan en uiteindelijk dankzij een interventie van de Verenigde Naties kon de klokkenluider met man en kinderen een nieuw leven beginnen in Zweden. Het weerhoudt haar er niet van 'zolang als nodig is' van leer te trekken tegen een oncontroleer bare controlestaat en de 'assimilatie' van miljoenen mensen in het noord westen van China. Sauytbays nu in het Nederlands vertaalde boek Kroongetuige be- schrijft een etnische zuivering die ook is aangeduid als genocide. Sayragul Sauytbay oogt strijdbaar in het Zoomgesprek. De bedreigin gen die morgen weer komen van wege haar uitspraken neemt ze op de koop toe. ,,Dat stopt nooit. Het komt van mensen die in contact staan met de Chinese Communistische Partij (CCP). Ik ken die mensen niet. Ze vragen dan hoe het met mijn kinde ren gaat. De boodschap is duidelijk. Het overkomt iedereen die zijn mond opendoet. Ik zal niet zwijgen en Binnen China kun je niets aan de kaak stellen. Wat een naïeve gedachte spreek namens de mensen in de kampen die hun hoop op mij hebben gevestigd, opdat ik vertel wat daar aan de hand is.'' De Chinese autoriteiten hebben herhaaldelijk getracht haar de mond te snoeren, vertelt Sauytbay. Op de Chinese staatstelevisie vertelde een bankdirecteur 'dat ze met schulden was gevlucht'. Wat ze over de kam pen vertelde was 'alleen maar ver zonnen' omdat ze zo makkelijker de status van politiek vluchteling kon krijgen, meldde de Chinese propa- gandazender CGTN. „Allemaal niet waar. Ze hebben gedreigd mijn moe der van 70 en mijn jongere zus op te sluiten als ik blijf praten. Vooral toen ik een vorig jaar de International Wo men of Courage Award in Amerika kreeg van Melania Trump, gingen ze los met leugens en bedreigingen.'' Het viel niet mee het boek te ma ken. Iedereen die ermee te maken had, van uitgevers tot vertalers, is man bij wie u moest slapen elke avond 20 yuan betaalde (omgere kend 2,50 euro) om nepfoto's van jullie samenzijn te sturen naar de dienst die het allemaal controleert. ,,Hij kende mij. Ik heb hem betaald om te doen alsof we ons aan de regels hielden. We hebben veel samen ge praat, maar stiekem sliep ik 's nachts thuis. Niemand mocht me zien als ik het huis uit sloop. Ik noem hem niet bij zijn echte naam in het boek, maar ik vermoed dat ze hem wel heb ben gevonden. Ik vond het erg moei lijk dit te beschrijven. maar ik moest het vertellen, ongeacht de gevolgen. Het gaat niet om een individu maar om het lot van miljoenen mensen.'' ,,Laten we vooropstellen dat de Com munistische Partij altijd heeft gelo gen over Oost-Turkestan. Zij zal nooit toegeven wat daar gebeurt. De verantwoordelijken dragen verschil lende maskers waarmee ze hun ware gezicht op vele manieren verbergen. Voor democratische landen is het moeilijk dat te doorzien. De CCP schept haar eigen waarheid. Maar wat ze niet kunnen, is dode mensen weer levend maken. Verder zijn ze tot alles in staat.'' ,,Ik ben voor een boycot van al die producten en ook van de Spelen. Elke kleine stap is van grote betekenis voor de mensen van Oost-Turkestan. De reputatie van China zal alleen maar groeien door die Olympische Spelen, want dan zullen ze weer een ander, prachtig, masker opzetten. Ik geloof niet in sportmensen die zeg gen dat ze beter wel kunnen gaan en het dan in China allemaal gaan be noemen. Zo werkt het niet. Ik ken de CCP. Binnen China kun je niets aan de kaak stellen. Wat een naïeve ge dachte. China maakt zijn eigen waar heid.'' geïntimideerd of bedreigd, aldus Sauytbay. ,,De arm van China is heel lang bij dit soort dingen.'' ,,Dat is assimilatiebeleid dat vanaf het hoogste niveau is bepaald. Moslim vrouwen moeten samenwonen met Han-Chinese mannen. Ze moeten het huishouden doen en samen de nacht doorbrengen. Als je dat niet accepteert, eindig je in het kamp of volgt een andere straf. Er bestaat een kliklijn voor Chinese mannen die niet tevreden zijn over de toegewe zen vrouw.'' dinsdag 13 april 2021 Sauytbay voor een Chinese rechtbank in 2018 (l). De Kazachse dissident 'China is tot alles in staat, behalve dode mensen weer levend maken' Bob van Huët Rotterdam - Sayragul Sauytbay De Chinese autoriteiten weerspre ken alle beschuldigende rapporten over Xinjiang en beroepen zich op het tegengaan van de de radicale islam. Er is veel te doen om gedwongen arbeid in de kampen. Kleding en zonnepanelen zouden zo worden geproduceerd. De roep klinkt om een boycot van de Olympische Winterspelen, in 2022 in China. U doet verslag van afgrijselijke toe standen binnen de kampen, maar ook wat daarbuiten gebeurt. U werd verplicht in te wonen bij een Chinese zakenman. U schrijft dat u de Chinese zaken- Sayragul Sauytbay werd door China ver plicht om met een Han-Chinees samen te wonen, schrijft ze in haar boek Kroonge tuige. FOTO AP krijgt in 2020 de International Women of Courage Award uit handen van Melania Trump. fotos afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15