II De kwaim molenaar' Agente zou per ongeluk niet de taser, maar haar vuurwapen hebben gebruikt EUWS 11 Opnieuw is er woede over politiegeweld in de omgeving van het Amerikaanse Minneapolis: een jonge zwarte vader overleefde een verkeerscontrole niet. Boze inwoners keerden zich tegen de politie. JjoUMor» Ti Daunte Wright (20) was op zon dagmiddag met zijn nieuwe auto op weg naar de wasstraat, volgens zijn ouders, toen hij werd aange houden voor een verkeersovertre ding. Hij belde zijn moeder Katie en vertelde dat het ging om de luchtverfrisser die aan zijn achter uitkijkspiegel hing en het zicht zou blokkeren. In sommige Ame rikaanse staten, waaronder Min nesota, is dat verboden. Agenten realiseerden zich dat Wright gezocht werd voor een eerder vergrijp, stelt de politie. Ze probeerden de jonge automobilist aan te houden. Volgens agenten stapte hij weer in zijn auto, waarop een agent op hem schoot. Wright reed nog enkele honder den meters voordat hij op een an dere auto botste. Hij overleed ter plekke. Opnieuw is daarmee een jonge, gekleurde man omgekomen bij contact met de politie van het Amerikaanse Minnesota. Daunte Wright werd beschoten in Brook lyn Center, een voorstad van Min neapolis. Daar barstten vorig jaar grote protesten en rellen los na de dood van George Floyd. De video beelden waarop is te zien hoe Floyd sterft in de nekklem van een politieman ontketenden wereld wijd protest tegen racisme en bui tensporig geweld door agenten. Zwarte Amerikanen worden daar bovengemiddeld vaak slachtoffer van. Met het vernielen van politieauto's krijg ik mijn zoon niet terug Wright had zijn auto twee weken geleden cadeau gekregen van zijn vader en moeder. Zijn moeder vroeg hem nog de telefoon aan de agent te geven, zodat ze de verze- keringsgegevens kon delen. 'Daunte, niet wegrennen', hoorde zij iemand zeggen voordat de ver binding werd verbroken. ,,Een mi nuut later belde ik terug en zijn vriendin nam op - zij was de pas sagier - en ze zei dat hij was neer geschoten.'' De vriendin raakte ge wond, maar is buiten levensge vaar. De politie van Brooklyn Center stelt dat het om een ongeluk gaat. Op beelden van camera's die agen ten op hun lichaam droegen is te horen dat de bewust agente 'taser!' roept voordat ze vuurt. Ze zou per abuis niet de taser, maar haar vuurwapen hebben gebruikt. ,,Holy shit, ik heb hem neerge schoten'', roept ze direct daarna, is te horen in de opnames. De burge meester van de stad vroeg direct om haar ontslag. Leerproblemen Daunte Wright, vader van Daunte junior (1), werkte in winkels en restaurants sinds hij met school stopte vanwege leerproblemen. Volgens zijn ouders maakte hij plannen om alsnog zijn diploma te halen. Eerder dit jaar werd hij aan gehouden vanwege verdenking van betrokkenheid bij een overval, blijkt uit rechtbankdocumenten. Hij werd onder voorwaarden vrij gelaten. Minneapolis staat al weken op scherp, nu de politieman die zijn knie in de nek van George Floyd drukte terecht staat voor moord. Gevreesd wordt voor nieuwe rel len als deze Derek Chauvin weg zou komen met een lage straf. Op nog geen 20 kilometer van de rechtbank viel nu weer een dode door toedoen van agenten. Dat bracht direct enkele honder den boze mensen op de been. Ze verzamelden zich rond het lokale politiebureau. Rond de plaats waar Wright omkwam, vormde zich ook een menigte. Demonstranten brandden kaarsen, scandeerden de naam van Daunte Wright en schreven leuzen met stoepkrijt. Sommige aanwezigen probeerden politieauto's te beschadigen en gooiden stenen naar het bureau, volgens lokale media. Op de voor deur werd geschoten. Met traangas en rubberkogels werd de groep door agenten in rel- uitrusting weggejaagd. In de buurt werden plunderingen gemeld. Minnesota zette militairen van de nationale garde in - zij waren al in Minneapolis om de rechtszaak te gen Derek Chauvin te beveiligen. De burgemeester van Brooklyn Center voerde eenmalig een avondklok in en sloot voor de ze kerheid de scholen. Moeder Katie Wright riep de ge meenschap op vreedzaam te blij ven. ,,Als al het geweld doorgaat, gaat het alleen om het geweld. Het moet gaan over waarom mijn zoon zonder reden werd neergeschoten. We moeten ervoor zorgen dat het om hém gaat, niet om vernieling van politieauto's, want dat brengt mijn zoon niet terug.'' Burgerrechtenorganisatie ACLU roept op tot grondig onafhankelijk onderzoek en wijst erop dat Wright staande is gehouden op bedenkelijke gronden. De groep vermoedt dat sprake was van et nisch profileren. In een verklaring: ,,We zijn diep bezorgd omdat de politie bungelende luchtverfris sers lijkt te hebben gebruikt als ex cuus om hem te stoppen om dubi euze redenen, iets wat de politie te vaak doet bij zwarte mensen.'' Volgens de politie werd Wright staande gehouden omdat de regis tratie van zijn auto verlopen was. ...met de stijl en het comfort van nn! V|rt\e^ dinsdag 13 april 2021 GO Rellen na weer een fatale arrestatie van een zwarte bestuurder in de VS Karlijn van Houwelingen Minneapolis Demonstranten in Brooklyn Center hebben het onder meer gemunt - Katie Wright, moeder van slachtoffer op een politieauto. foto afp Inloopdouches met lage insta Zoekt u een vertrouwd adres voor uw nieuwe veilige douche? Zoek niet verder. Molenaar is een gerenommeerde onderneming met jarenlange ervaring. Kwaliteit net als vroeger, met moderne kleuren en stijlen en uiteraard voorzien van alle comfort. We gebruiken alleen A-Kwaliteit materialen Gerenommeerd bedrijf, degelijk en vertrouwd y Eigen team met ervaren monteurs y Onze klanten beoordelen ons met: 'uitstekend' Profiteer nu tijdelijk ren ouderwets goed voordeel tot maarliefst 900,-' Telefoneer naar: 0341 - 23 23 00 voor de gratis catalogus of kijk op www.molenaar.nl Onze showrooms zijn geopend op afspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11