10 NIEUWS Rechter: Schadelijk product tegen bloedluis bewust gebruikt 'Waarom stak provincie geld in lustpil voor vrouwen?' Hoe verloor schip vijf containers? Het duo had vier weken geleden, tijdens de rechtszaak, hardnekkig ontkend. Volgens hen waren ze niet op de hoogte dat er fipronil in hun wondermiddel zat. Volgens de rechter hadden ze dit, als leidingge venden van een professioneel be drijf, wel móéten weten. ,,Er is geen onderzoek gedaan naar de samen stelling van het middel.'' De rechter stelt ook dat fipronil niet voor niets verboden is. Het middel kan andere dieren, zoals bijen, in gevaar brengen en in som mige doses zelfs mensen. Er zijn geen zaken bekend waarbij mensen of dieren in gevaar zijn gekomen. ,,Maar het had wel gekund'', aldus de rechter. Hij stelde verder dat IJ. en Van de B. bewust de inhoud van hun middel geheim hebben gehou den tegenover klanten. Het fipronilschandaal stortte de complete Nederlandse pluimvee sector in 2017 in een grote crisis. In eieren werd de verboden stof fipro- nil gevonden. Honderden bedrij ven gingen (tijdelijk) op slot, mil joenen eieren werden teruggeroe pen en vernietigd, en kippen wer den preventief geruimd. De schade is later geraamd op 70 miljoen euro. Mathijs IJ. (28) uit Nederhemert en Martin van de B. (35) uit Barne- veld runden het bedrijf Chick- friend, waarmee ze stallen maan denlang bevrijdden van bloedluis. Bloedluizen, eigenlijk een mijt, vormen een groot probleem voor de pluimveesector. Ze maken kip pen ziek en onrustig, waardoor de dieren minder eieren leggen of zelfs sterven. Effectief De methode van IJ. en Van de B. bleek uiterst effectief. Met hun spe ciaal gemaakte spuitmachine spo ten ze hun wondermiddel in hon derden stallen. De bloedluis bleef vervolgens maandenlang weg, iets wat met andere middelen niet lukte. Chickfriend was zo succesvol dat het ook over de grens in Duits land opereerde. In 2016 ontstonden de eerste twijfels over het middel van Chick- friend. Een anonieme tipgever meldde zich bij de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Maar die greep niet on middellijk in. Pas toen de Belgische autoriteiten in 2017 bij een controle op eieren de verboden stof fipronil aantroffen, werd er actie onderno men. De Belgen kwamen bij hun onderzoek uit bij leverancier Pa trick R.. Op zijn terrein werden va ten met fipronil gevonden. De Belg leverde aan Chickfriend en dus werd opnieuw de NVWA getipt. Ditmaal volgde er wel actie. De NVWA nam de administratie van Chickfriend in beslag en ont dekte dat ze honderden stallen be handeld hadden. Bij die 'inval' lie ten IJ. en Van de B. nog enkele vaten met fipronil door een kennis weg- smokkelen, zodat ze niet ontdekt zouden worden. Tijdens de rechts zaak lieten de twee weten dat dit een paniekreactie was geweest. Bij die rechtszaak deden ze ook voor het eerst uitgebreid hun ver haal. De twee boden hun excuses aan aan de pluimveesector en be zwoeren alleen maar te hebben willen helpen. Ze stelden lang niet op de hoogte geweest te zijn van de aanwezigheid van het verboden fi pronil in hun wondermiddel. IJ. en Van de B. wezen vooral hun Belgi sche leverancier als hoofdschuldige t Niemand is er ziek van geworden en ook de NVWA heeft steken laten vallen, zegt hun advocaat aan. Justitie geloofde niets van hun versie en stelde dat de twee be wust het verboden middel hadden gebruikt. De celstraffen vallen lager uit dan de eis. Justitie eiste vier weken ge leden twee jaar cel tegen IJ. en Van de B., waarvan een half jaar voor waardelijk. De straf is lager, zo stelt de rechter, omdat ook IJ. en Van de B. zelfhard zijn getroffen door de fi- pronilcrisis. De tijd dat de twee na hun aanhoudingen in 2017 vastza ten (enkele maanden), wordt afge trokken van de celstraf die ze opge legd kregen. Hun bedrijven, naast Chick- friend ook Chickclean, is een volle dig voorwaardelijke boete van 25.000 euro opgelegd. Die hoeven de eigenaren, IJ. en Van de B., dus alleen te betalen als ze nogmaals in de fout gaan. De rechter wilde geen onvoorwaardelijke boete opleggen, omdat de eigenaren nog in gesprek zijn met gedupeerde pluimveehou ders voor compensatie. Teleurstellend Het is nog niet duidelijk of de twee of justitie in hoger beroep gaan. Ad vocaat Aart van Voorthuizen, die Van de B. bijstaat, noemt de straf maat 'teleurstellend'. Vooral omdat veel andere partijen, zoals de NVWA, steken hebben laten vallen, zo stelt de raadsman. En doordat er uiteindelijk geen mensen daadwer kelijk ziek zijn geworden. Het moest Viagra voor vrouwen worden, de lustopwekkende pil die het Almeerse bedrijf Emo tional Brain in 2013 aankondigde. Uitvinder Adriaan Tuiten kreeg dat jaar bij De Wereld Draait Door uitgebreid de tijd om de twee va rianten aan te prijzen. Er kwam een pil voor 'vrouwen die lijden aan geen zin in seks' en een voor vrouwen met 'een aangeleerd remsysteem', beloofde hij. Het was een vrolijk item, een succesvolle introductie van de pil. ,,U gaat rijk worden van dit probleem'', grapte presentator Matthijs van Nieuwkerk. ,,Dat weet ik'', zei Tuiten met een grijns. Hij had alle reden om blij te zijn, want de investeerders stonden in de rij. Aandeelhou ders hebben ruim 42 miljoen euro in het bedrijf gestoken, meldt de Volkskrant. Ook de provincie zou in 2001 al aandelen hebben gekocht, ge volgd door een lening van enkele tonnen. Dit geld lijkt verdampt, want Emotional Brain staat op omvallen. Het bedrijf heeft uit stel van betaling aangevraagd. JA21, de tweede partij in Flevo land, verbaast zich over de pro vinciale bijdrage. ,,Varen we blind op een investeringsmaat schappij?'' vraagt fractievoorzit ter Gert-Jan Ransijn zich af. „Provinciale Staten hebben hier mee ingestemd. Ik vraag me af waarom de provincie dit heeft gedaan. Ik mis een visie.'' AMELAND De Maritieme Poli tie doet in samenwerking met de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) een onderzoek naar het incident met container schip Baltic Tern. Dat schip ver loor vorige week woensdag vijf containers op de Noordzee ten noorden van Ameland. Het onderzoek richt zich op de vraag of de ontstane schade het gevolg is van strafbaar handelen, en of daar mogelijk iemand ver antwoordelijk voor kan worden gehouden. Zo wordt er onder zocht hoe het schip zo veel con tainers kon verliezen en of bij voorbeeld de Wet ter voorko ming verontreiniging door zee schepen of de Waterwet is over treden. Inmiddels zijn drie van de vijf overboord geslagen con tainers gevonden en geborgen. dinsdag 13 april 2021 Jaar cel om verkoop middel met fipronil Miljoenen eieren moesten worden vernietigd. FOTO VIDEOSTILL De eigenaren van Chickfriend, Mathijs IJ. (l) en Martin van de B., bieden de pluimveesector excuses aan. illustratie nicole van den hout Mathijs IJ. en Martin van de B., die met hun bedrijf Chickfriend de fipronilcrisis veroorzaakten, zijn veroordeeld tot een jaar cel. Volgens de rechter hebben ze willens en wetens een schadelijk middel - fipronil - gebruikt bij het bestrijden van bloedluis in stallen. Daardoor had de ge zondheid van mens, dier en planten in gevaar kunnen komen. Arjen ten Cate Zwolle GO Hoeveel geld stak de provin cie Flevoland in de geflopte lustpil voor vrouwen? En waarom? Dat wil de partij JA21 weten van Gedepu teerde Staten nu het bedrijf Emotional Brain, ontwikkelaar van de pil, op omvallen staat. Herre Stegenga Lelystad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10