7 SONGFESTIVAL OPBOUW Letterlijk en figuurlijk brak gisteren de zon door bij Ahoy. Een jaar later dan gehoopt begon de organisatie van het Songfestival met de opbouw van het grootste podium ooit in Nederland. China: vaccins mengen Al 700 doden na staatsgreep Schade aan kerncentrale De aanblik van de arena in Ahoy vol opengeklapte flightcases, werk lui en bungelende kabels is indruk wekkend, maar het stelt nog wei nig voor. „Vandaag is het rustig'', zegt Erwin Rintjema, hoofd pro ductie van het Eurovisie Songfes tival. Het is even na 10.00 uur op zondagochtend, vanaf de omloop van de eerste tribune-ring overziet hij de vloer. ,,Ik verwacht straks 250 man aan de lunch, binnenkort lopen er hier twee keer zoveel rond.'' De aftrap van de opbouw van het grootste spektakel ooit in Ahoy is deze zonnige, maar koude dag een gestage toevoer van 42 vracht wagens vol flightcases - grote zwarte en zilveren koffers. Dat is slechts het begin. ,,Alles wat van daag arriveert is voor het dak'', vertelt Rintjema. Dat komt neer op tweeduizend lampen, maar ook videoschermen en speakersyste men die allemaal via stevige ka bels naar boven worden getakeld. ,,Voor een grote productie in Ahoy gebruiken we 250 hijspunten, nu zijn het er 600. Er komt in totaal 190 ton gewicht aan het dak, dat gaat ver over alles wat we hier eer der hebben gedaan.'' Koffie Een stukje verderop staat Jolanda Jansen, de directeur van het eve nementencomplex. Samen met Sietse Bakker, uitvoerend produ cent van het Songfestival, heeft ze even na 10.00 uur de deuren van de 'eerste' vrachtwagen openge maakt. Symbolisch, want in wer kelijkheid begon men in Ahoy al om 06.00 uur aan de operatie die een kleine drie weken duurt, ze ven dagen per week, dag én nacht. Met nu nog 250, maar uiteindelijk zo'n 4000 mensen. Jansen, die haar gezelschap kof fie en koek aanbiedt, verheugt zich er nog meer op dan normaal het geval was geweest. Bij de drie shows van het Songfestival - de halve finales op 18 en 20 mei en de finale op 22 mei - mogen steeds 3500 toeschouwers zijn. De 8000 beschikbare stoeltjes zijn daarmee best aardig gevuld. Na een jaar evenementen zon der publiek als de livestream van Vrienden van Amstel en het ABN/Amro-tennistoernooi her start Ahoy nu niet met een vriendschappelijk potje, maar met de finale van de Champions League. ,,Dat is wel bizar'', beseft Jansen. ,,Zo groot als nu was het hier in vijftig jaar nooit eerder. North Sea Jazz, de start van de Tour de France, het WK turnen, de MTV Awards, we waren echt wel wat gewend. Maar dit slaat alles, dit zijn de Olympische Spelen van de muziek.'' Jansen dacht in het weekend nog even terug aan een jaar gele den, toen het Songfestival moest worden uitgesteld vanwege de co ronacrisis. Destijds werd Ahoy in allerijl ingericht als noodhospitaal, voor het geval de ziekenhuizen overbelast zouden raken. ,,Ook toen stond ik hier met pers en re den er vrachtwagens binnen'', zegt Jansen. ,,Waar nu het podium komt, stond een tent met bedden goed en medisch materiaal.'' Buiten de arena biedt Ahoy nu nog steeds de aanblik van een ten tenkamp, maar alles is gerelateerd aan het Songfestival. Een deel van de tenten is een coronateststraat met tientallen hokjes waar be halve met wattenstaafjes ook wordt gewerkt met een blaastest. Om de twee dagen wordt hier al het personeel getest. De bezoekers moeten straks ook een negatieve uitslag kunnen overleggen, maar zij kunnen de test overal in het land ondergaan. Vrijstelling Voor Sietse Bakker, die vandaag in Ahoy volgens veiligheidsvoor schrift een helm draagt, is het Songfestival tevens een corona dossier van teststraten, desinfec- teerpalen en overheidsmaatrege len. Nu het stof optrekt, lijkt de schade mee te vallen. Zo hebben de artiesten een vrijstelling om naar Rotterdam te reizen, hoewel Australië nog een twijfelgeval is. Eind april kan een tegenvaller volgen als de overheid vanwege de coronacijfers van dat moment als nog een publieksverbod uitvaar digt. Al is daar een oplossing voor: een soort lichtgordijn. ,,Op de eer ste tribune-ring komen een hele boel lampen die we dwars over de zaal kunnen laten schijnen zodat je geen lege stoeltjes meer ziet'', verklaart Bakker. Over een kleine drie weken moet het grootste podium ooit in Nederland er staan. Het is 52 meter breed, het past niet eens in Ahoy. ,,We moeten daarom over de tri bunes heen bouwen'', zegt Jansen. Vanaf 8 mei repeteren de artiesten in de zaal. Alle toeschouwers zit ten op de tribune, op de vloer voor het podium komt de green room, waar de artiesten na hun optreden wachten op de puntentelling. ,,Met hun vlaggetjes zorgen zij wel voor de typische Songfestival sfeer'', verwacht Bakker, die weet hoezeer zijn medewerkers uitke ken naar de opbouw in Ahoy. ,,Bij iedereen hier schuilt achter de mondkapjes een glimlach.'' maandag 12 april 2021 De opbouw van het Eurovisie Songfestival in Ahoy duurt drie weken. Er wordt dag en nacht doorgewerkt. foto brunopress Alexander van Eenennaam Rotterdam Sietse Bakker, uitvoerend pro ducent Songfestival. foto brunopress PEKING China overweegt verschillende coronavac- cins te mengen om te pro beren de relatief lage werk zaamheid van de be staande te verbeteren. Dat heeft Gao Fu, hoofd Cen trum voor Ziektebeheer- sing en Preventie, op een conferentie verklaard. Het is de eerste keer dat een Chinese topdeskun dige er publiekelijk op zin speelt dat de werkzaam heid van de vier vaccins achterblijft bij de Westerse vaccins. China heeft inmid dels ongeveer 161 miljoen doses toegediend. NAYPYIDAW Het aantal mensen dat is gedood sinds de militaire staats greep in Myanmar is geste gen tot meer dan zeven honderd na nieuwe onlus ten afgelopen weekend. De demonstranten laten zich nog altijd niet afschrikken en gingen gisteren in het hele land opnieuw de straat op. Alleen al vrijdag werden zeker 82 mensen gedood in de stad Bago, aldus mensenrechtenorga nisatie Assistance Associa tion for Political Prisoners (AAPP). Lokale media mel den dat het leger zwaar geschut inzet. NATANZ Een ongeluk heeft zich voorgedaan in de kerncentrale van Natanz in Iran, melden lokale media. Volgens het Iraanse atoom agentschap zijn er proble men met de elektriciteit in de reactor. Die zijn er een dag nadat er geavan ceerde centrifuges voor de verrijking van uranium in gebruik zijn genomen. ,,Het incident heeft geen slacht offers geëist of vervuiling veroorzaakt", benadrukte een woordvoerder van het Iraanse atoomagentschap. Iran en de VS proberen sinds het presidentschap van Joe Biden het kernwa penverdrag van 2015 weer nieuw leven in te blazen nadat oud-president Trump zich eruit terugtrok. id 1<t£SE 1 .mmbh De Nederlandse inzending Jeangu Macrooy naast Ahoy. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7