Huisarts moet leuren met vaccins II 4 Er is een groep fundamentele tegenstanders van het Nederlandse coronabeleid die nauwelijks publiciteit krijgt. De aanhangers van de #zerocovid-strategie hielden daarom zaterdag een nationale actiedag. Digitaal, uiteraard. Groep pleit online voor strenger coronabeleid Mensen tussen 60 en 64 jaar oud worden door de huisartsen gevac cineerd met het AstraZeneca-vac- cin. Dat gaat per regio - afgelopen week was onder meer de Rotter damse regio aan de beurt. Het ka binet besloot vorige week alleen nog 60-plussers ermee te prikken, nadat gezondheidsautoriteiten een zeldzame bijwerking vaststel den die vooral is opgetreden bij vrouwen tussen 15 en 60 jaar. De gevolgen van dat besluit zijn groot, vertelt de Rotterdamse huisarts Matthijs van der Poel. Niet alleen moesten afspra- Van de mensen die nu aan de beurt waren, is ongeveer 35 procent geweest. ken met 60-minners met Down of obesitas worden gecanceld, ook kreeg de vaccinatiebereidheid on der 60-plussers een grote knauw. ,,Van de mensen die nu eigenlijk aan de beurt waren, de mensen van 63 en 64 jaar oud, is ongeveer 35 procent geweest. Ze hebben te veel twijfels.'' Met zijn medewerkers was hij een hele week bezig om negentig prikken te slijten. Zaterdag ver deelde hij de laatste vaccins onder mensen uit zijn netwerk. ,,Het is zo zonde, zo inefficiënt. Dit voelt echt niet goed. Je wilt de mensen beschermen die een vaccin nodig hebben, omdat corona erg gevaar lijk voor hen is. Maar die komen nu niet naar de praktijk.'' Ontzettend slecht Henk Hoogervorst, voorzitter van de Rotterdamse kring van de Lan delijke Huisartsen Vereniging. ,,Vaccineren is onze weg uit de misère, maar door het zwabberbe- leid van de overheid is dit nu de si tuatie, en dat is ontzettend slecht. Als huisartsen kunnen we nauwe lijks nog afspraken maken met onze patiënten, er zijn continu onzekerheden. Logistiek is het bijna ondoenlijk. Er wordt echt heel veel gevraagd: van patiënten, maar ook van huisartsen." De huisartsen constateren dat de problemen extra groot zijn in de klassieke achterstandswijken. Van der Poel: ,,Mensen met een andere culturele achtergrond ha len hun informatie op andere plekken, bijvoorbeeld uit buiten landse media waar de verhalen over de bijwerkingen erg zwaar worden aangezet. De invloed van de familie is vaak ook erg groot.'' Het schrijnende, zegt de huis arts, is dat juist deze populatie veel te vrezen heeft bij een coronabe smetting. ,,De acht doden in mijn praktijk vielen allemaal in alloch tone gezinnen. Maar daar is de angst voor de prik nu het grootst. Een collega van mij heeft uitgere kend dat het feit dat de vaccinatie graad bij deze groep nu zo laag is, op den duur vele tientallen extra sterfgevallen kan opleveren. En dat allemaal door een extreem uit zonderlijke bijwerking die in theorie misschien een halve Rot terdammer het leven zou kosten.'' Meer duidelijkheid Hoogervorst zelf had in zijn prak tijk in Hellevoetsluis een opkomst van ongeveer 80 procent. ,,Ook vanuit Drenthe hoor je dat men sen in landelijk gebied toch eerder iets aannemen van de huisarts, ook daar is de vaccinatiegraad hoog. Maar het blijft ook voor ons lastig om mensen met vragen te helpen. Wat moet je zeggen tegen mensen die echt geen AstraZe- neca willen? Kunnen zij later een ander vaccin krijgen? Wij weten het ook niet. Alle huisartsen wil len hun steentje bijdragen, echt waar. Maar de uitvoering is nu wel heel complex.'' Een woordvoerder van de Lan delijke Huisartsen Vereniging: ,,Bij het ministerie ligt nu een heel zware verantwoordelijkheid. Er móet echt snel meer duidelijkheid komen, patiënten en huisartsen moeten perspectief krijgen. De in formatievoorziening moet ook be ter. De angst die er nu bij mensen is moet weggenomen worden.'' Woordvoerders van VWS en het RIVM verklaarden eerder aan deze krant dat er morgen een nieuw plan moet liggen, waarin staat hoe de AstraZeneca-prikstop voor 60-minners wordt verwerkt in de vaccinatiestrategie, zonder dat dat tot vertraging leidt. Het RIVM moest ondertussen toege ven dat het voor sommige doel groepen geen betrouwbaar beeld meer kan geven van de vaccinatie graad. Omdat meerdere uitvoer ders in dezelfde groep prikken zetten, ontbreekt het overzicht. Daardoor is bijvoorbeeld niet pre cies bekend hoeveel mensen in verpleeghuizen nog niet gevacci neerd zijn. Nederland is 'het Brazilië van Eu ropa'. Hugo de Jonge en Mark Rutte kunnen er weinig van (niks, om precies te zijn) en Jaap van Dissel is het brein achter een be leid met misdadige trekjes, omdat miljoenen Nederlanders al ruim een jaar lang worden blootgesteld aan een gevaarlijk virus. Doelbe wust. Nee, in zijn openingsbetoog windt Michael Blok, initiatiefne- mer van de stichting Contain ment Nu, er geen doekjes om. ,,Nog steeds vallen er tientallen doden per dag, en over een paar weken zijn dat er misschien wel weer honderden.'' Het is zaterdag, en het is Zero Covid Actiedag. Terwijl de media op precies hetzelfde moment ver slag doen van een demonstratie in Baarn, met duizend demonstran ten tegen de coronaregels, zit een ongeveer even grote groep men sen thuis achter het scherm. Via Zoom of Facebook volgen en steu nen zij de actie voor een veel stringenter coronabeleid. Deze groep hoor je zelden, be halve op sociale media. Toch blijkt uit onderzoeken telkens weer dat er ook een deel van de Neder landse bevolking is dat vindt dat het coronabeleid niet losser maar strakker moet. Bijvoorbeeld om dat deze mensen zich door de aan houdende aanwezigheid van het virus in ons land bedreigd voelen in hun gezondheid. maandag 12 april 2021 GO 'SAXO.f Praktische problemen blijven de vaccinatiecampagne teiste ren. In Rotterdam moesten huisartsen de boer op met AstraZeneca-vaccins die dreig den over te blijven, omdat de eigenlijke doelgroep er te wei nig vertrouwen in heeft. Huis artsenvereniging LHV eist actie van het kabinet. Sander van Mersbergen Rotterdam - Matthijs van der Poel, huisarts Sander van Mersbergen Den Haag 'We accepteren nu dat mensen gevaar lopen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4