Max (7) heeft oorlogsmuseum bij opa en oma II BEVELANDEN EN THOLEN 5 PLAN TOEKOMSTIGE BINNENSTAD/^ Meer groen, minder auto's en vol inzetten op de elektrische fiets. Het zijn een paar van de plannen die worden uitgewerkt. Aan de rand van de binnenstad moeten bewaakte plekken ko men waar mensen hun elektrische fiets veilig kunnen parkeren. Dat is één van de ideeën voor het Goese cen trum die de komende tijd verder worden uitgewerkt. De historische binnenstad kent in de toekomst waarschijnlijk meer groen en cul tuur en minder auto's. Het is alweer zo'n twintig jaar geleden dat het masterplan voor de Goese binnenstad het levens licht zag. Veel pleinen en straten werden de jaren erna anders inge richt. De parkeergarage en de au tovrije Grote Markt zijn een paar zaken die voortvloeiden uit het masterplan. De gemeente vindt het nu tijd voor een nieuw plan. Medewerkers hebben daar samen met stedenbouwkundige Huub Droogh over nagedacht. Ze heb ben een lijst met ideeën gemaakt die de komende tijd verder wor den uitgewerkt. Daarbij worden onder meer winkeliers, bewoners en culturele instellingen uit de stad betrokken. Hieronder een greep uit de ideeën. Greep uit de ideeën: Er moeten bewaakte plekken ko men waar mensen hun elektrische fiets kunnen stallen. Met oplaad- punten. 'Zestig- tot tachtigdui zend mensen wonen op minder dan een half uur elektrisch fietsen van de Goese binnenstad', schetst Droogh het potentieel aan bezoe kers. De binnenstad moet autoluw worden. 'Het is echt tijd om auto's die er niks te zoeken hebben te gaan weren', aldus de steden bouwkundige. Dan zou kunnen met beweegbare paaltjes. Bewo ners en leveranciers (in venstertij den) kunnen uiteraard de stad nog in. Meer ruimte voor cultuur. Culturele instellingen moeten in de stad ruimte krijgen om bijvoor beeld een gebouwtje neer te zet ten waarin ze zichzelf presenteren. Droogh geeft een fictief voorbeeld: 'Als theater De Mythe op de Oost- wal een gebouwtje of kiosk neer- zet waarin beelden uit het theater te zien zijn, denk ik als voorbijgan ger misschien wel: hé, daar ga ik ook eens naartoe.' Het is echt tijd om auto's die er niks te zoeken hebben te gaan weren De binnenstad moet veel groe ner worden, net name de pleinen en de aanloopstraten naar de hoofdwinkelstraten. De wandelkerk van Grote Kerk kan worden omgevormd tot food- markt, aangevuld met exposities of andere culturele uitingen. Meer openbare toiletten. Maar die moeten meer zijn dan alleen toilet. Als een gezelschap er een aantal minuten staat te wachten, bijvoorbeeld omdat opa moet plas sen, moet ze er informatie over Goes kunnen krijgen. 'Je kunt een saai, grijs gebouwtje neerzetten, maar kunt er ook iets bijzonders van maken.' Terrassen moeten permanent groter kunnen worden. 'Buiten is het nieuwe binnen', aldus Droogh. Hij vindt dat de Goese binnenstad dé ontmoetingsplek van de Beve- landen moet worden. De Lange Kerkstraat en de Lange Vorststraat moeten de hoofdwinkelstraten worden, waar geen gaten in mogen vallen. De gemeente pakt de regie om leeg stand hier te voorkomen. Verder moet er een start-up-programma komen waarbij jonge onderne mers worden gezocht die, eventu eel met wat hulp, een zaak begin nen in de stad. Meer evenementen in de stad en monumenten beter voor het voetlicht brengen. Wonen in de binnenstad aan trekkelijker maken. 'Niet alleen met appartementen voor ouderen of kamers voor studenten, maar juist ook met huizen voor gezin nen', aldus Droogh. Max (7) is ondanks zijn nog jonge leeftijd al erg geïnteresseerd in het thema oorlog. Hij kijkt er regelmatig filmpjes over op internet. Dan weet hij ineens alles over bijvoorbeeld de loopgraven. Een bezoekje aan het al langer bestaande oorlogsmuseum in Kapelle (Memorial 40-45) maakte ook indruk. Met liefde maakten zijn grootouders in hun woning in Ka- pelle een slaapkamer vrij, zodat de jongen ook zoiets kon beginnen. Ze geloofden eerst niet allemaal dat ik een eigen museum had Er is al heel wat te zien in het nieuwste museumpje van Kapelle, waaronder militaire kledingstuk ken, helmen, boeken en kogels. ,,Ik vind het heel leuk dat ik nu ook ko gels heb waar de punten nog aanzit ten", zegt Max. Hij kreeg het exposi tiemateriaal van onder meer een vriend van zijn vader, die militair is geweest. Maar ook thuis en bij opa en oma lag nog het één en ander op zolder. Van Adries Looijen van het andere oorlogsmuseum in Kapelle kreeg hij een gasmeter. ,,Die ga ik binnenkort ook laten zien tijdens een spreekbeurt op school.'' Max heeft al wat klasgenootjes over de vloer gehad. ,,Ze geloofden eerst niet allemaal dat ik een eigen museum had'', zegt hij. De pientere jongen is vastbesloten een succes van te maken van zijn nieuwste pas sie. Na corona kunnen meer mensen komen kijken. Hij denkt zelfs al ver vooruit. ,,Als ik later een eigen huis heb, bouw ik misschien wel een schuur in de tuin, zodat ik nog veel meer spullen kan laten zien.'' maandag 12 april 2021 Goes: Groen, autoluw en vol cultuur Rob Paardekam Goes - Huub Droogh, stedenbouwkundige Max Vlieland uit Biezelinge is ondernemend mannetje. Waar zijn ouders twee jaar geleden de stoelen en tafels in de woonka mer nog opzij schoven, omdat de toen 5-jarige jongen een win keltje wilde beginnen, moesten deze keer opa en oma eraan ge loven. Op één van de slaapka mers in hun huis heeft Max een oorlogsmuseum ingericht. Rob Paardekam Kapelle - Max Vlieland Max Vlieland in zijn oorlogsmuseum. foto johan van der heijden De binnenstad van Goes. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46