NIEUWS 3 Kabinet versoepelt niet vanwege groot aantal besmettingen niet meer met auto naar school' HERDENKING KAMP WESTERBORK Premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) zullen in hun coronapersconferen tie morgenavond wederom om ge duld moeten vragen. De lockdown wordt op zijn vroegst vanaf 28 april afgebouwd. Eerst moet het aantal coronapatiënten in de ziekenhui zen omlaag. Even was er de hoop dat de ter rassen vanaf volgende week weer open konden. Burgemeesters van de grote steden hadden daar ook op aangedrongen, nu mensen massaal bij elkaar klitten in parken en op bankjes. Maar het kabinet durft het nog niet aan. Het aantal besmettingen is nog steeds te hoog. Gisteren meldde het RIVM 8288 nieuwe besmettingen. Ziekenhuizen hebben een paar da gen geleden nog het aantal bedden op de intensive care uitgebreid om meer patiënten te kunnen behandelen. Het kabinet hoopt nu dat er vanaf 28 april wél versoepelingen kunnen worden doorgevoerd, al is dat nog niet zeker. ,,De piek is in zicht, maar we kunnen pas versoe pelen als we daar overheen zijn'', laat een woordvoerder namens het kabinet weten. Morgenochtend vergadert eerst het kabinet nog een keer over wat er te doen staat. Te vroeg Vorige week had het kabinet aan de deskundigen van het Outbreak Management Team (OMT) ge vraagd te kijken naar een plan om de samenleving weer te openen. In dat plan stond onder meer dat de terrassen weer open zouden kun nen op 21 april. Maar dat blijkt dus te vroeg. Volgens OMT'ers is dat nu nog niet verantwoord. Behalve dat het kabinet de ter rassen weer snel wil openen, moet ook de avondklok worden afge schaft, moeten winkels weer meer klanten kunnen ontvangen en wil het kabinet de bezoekregeling thuis uitbreiden. Nu is het advies nog steeds om niet meer dan één bezoeker thuis te ontvangen. Maar al die versoepelingen schuiven nu minimaal een week op. Eerder liet het kabinet weten dat het hoger onderwijs eind april weer open zou moeten kunnen. Studenten zouden met behulp van sneltests weer veilig colleges kun nen volgen. Of het uitstel betekent dat al die versoepelingen eind van de maand wél allemaal doorgaan, durft niemand in het kabinet te voorspellen. Mogelijk dat er uitein delijk slechts een deel van die ver- i Lichtpuntje: het R-getal is aan het dalen. De epidemie lijkt dus op zijn retour soepelingen al op 28 april ingaat. Het kabinet zit met een di lemma. Aan de ene kant roept de samenleving steeds harder om ver soepelingen en neemt de draag vlak voor het beleid af. Aan de an dere kant hebben de ziekenhuizen de handen vol aan patiënten. Re den voor De Jonge om afgelopen vrijdag al de verwachtingen te temperen. ,,We gaan geen domme dingen doen voor de zorg'', zei hij in tv-programma Beau. Geduld Rutte en De Jonge zullen morgen avond dan ook benadrukken dat het einde van de lockdown echt in zicht is, maar dat we nog even ge duld moeten hebben. Ondanks het hoge aantal besmettingen is er re den voor optimisme. Het zogehe ten R-getal (hoeveel personen worden aangestoken door een be smet iemand) lijkt gezakt. Dat zou betekenen dat de epidemie op zijn retour is. Doordat steeds meer mensen gevaccineerd zijn, zijn ook steeds meer mensen veilig. Reden voor het kabinet om na te denken over afbouw van de lockdown. De vraag blijft: per wanneer? Het verloop van de pandemie is grillig. In de ons omringende landen zijn de coronamaatregelen juist weer aangescherpt. OMT-lid Marion Koopmans waarschuwde dit weekeinde nog maar eens dat de situatie nog steeds 'zorgelijk' is. ,,We zitten nog niet op de piek van de derde golf.'' Het leeuwendeel van de basis schoolleerlingen woont binnen een straal van drie kilometer bij hun school vandaan. De meeste scholen liggen in een woonwijk. Daarmee lijkt het voor de hand te liggen dat kinderen lopend of met de fiets naar school gaan. Toch blijkt uit onderzoeken dat zo'n 12 tot 15 procent van de kinde ren met de auto wordt gebracht. Vaak zelfs dagelijks. VVN ontvangt via haar onlinemeldpunt veel mel dingen over gevaarlijk gemotori seerd verkeer bij scholen en hoort dat veel schooldirecteuren en ou ders met dit probleem worstelen. Daarom begint de organisatie woensdag met de campagne 'Mee doen is makkelijk'. Volgens een woordvoerster van VVN zeggen ouders dat ze hun kin deren met de auto naar school brengen vanwege de gevaren in het verkeer. ,,Daarmee dragen ze zelf ook bij aan extra verkeersonveilig heid. Terwijl samen naar school lo pen of fietsen voor kinderen het ideale moment is om praktijkerva ring op te doen.'' Uit onderzoek blijkt dat 69 pro cent van de Nederlanders wil dat schoolomgevingen veiliger wor den. maandag 12 april 2021 Precies 76 jaar geleden bevrijdden Canadese troepen kamp Westerbork. Gisterochtend werd deze historische gebeurtenis herdacht in aanwezigheid van een beperkt aantal genodigden. In de Tweede Wereldoorlog werden 107.000 mensen via Westerbork naar Duitse vernietigingskampen gestuurd. Tijdens de herdenking werden bloemen gelegd, gedichten voorgelezen en hiel den enkele overlevenden een toe spraak. Vorig jaar kon de plechtigheid niet plaatsvinden vanwege het corona virus. De organisatie besloot de herden king wel te laten doorgaan, maar dan zonder publiek. foto's anp Terrassen blijven toch gesloten tot eind april Rutte en De Jonge in zondagse kloffie naar het Catshuis. foto anp De lockdown gaat nog zeker twee weken door in zijn huidige vorm. Pas na Koningsdag wor den de coronamaatregelen ver soepeld. Dat heeft het kabinet gisteren afgesproken in het Catshuis. Hans van Soest Den Haag De verkeersveiligheid rond scholen moet beter, constateert Veilig Verkeer Nederland (VVN). De organisatie roept ouders op alleen nog bij hoge uitzondering de auto te pakken om hun kind weg te brengen. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3