Het Dick Lukkien- effect werkt wél Hl 0-1 I Blijft Van 2 EREDIVISIE RKC WAALWIJK - AJAX Na de povere 1-0-zege bij RKC is het niet alleen de vraag met wie, maar nog meer hóe Ajax in de tweede kwartfinale van de Europa League in Rome voor de dag zal komen. ,,We hebben veel vertrouwen en zin in donderdag", stelt verdediger Jurriën Timber desalniettemin. COLUMN HUGO BORST w Voetbal Decennialang werden er trainers ontslagen en naar een type Korbach gezocht. Men meende dat dat werkte. Tot er wetenschappelijk onderzoek naar werd gedaan. Wat bleek: bijna altijd doet de opvolger het nóg slechter. Inmiddels weten we en zeggen we: het Fritz Korbach-effect bestaat helemaal niet. De afgelopen twee seizoenen handhaafde nieuwkomer FC Emmen zich vrij moeiteloos in de eredivisie. Deze voetbaljaargang kwam de klad erin. Dat wil zeggen: ze haalden geen punten. Het veldspel was behoorlijk, een enkele keer zelfs goed. Maar meer dan soms een gelijkspelletje zat er niet in. Na 25 wedstrijden hadden ze pas twee keer gewonnen. Emmen stond stijf onderaan. Rechtsback Glenn Bijl verklapte dat baas Lubbers op een dag naar hem toe kwam. Of de voetballer nog wel vertrouwen had in zijn trainer? 'Honderd procent', antwoordde Bijl naar eer en geweten. 'Hij stelt verdedi gend hoge eisen aan ons, en laat ons aanvallend vrij.' Lubbers vroeg het nog een paar andere spelers. Die antwoordden iets in de zelfde trant. Als het dit seizoen over Emmen ging, hadden ze het over seksspeeltjes. Shirtsponsor Easy Toys leidde de boel flink af. En als het over het voetbal ging, nou, dan bleven de kenners eigenlijk best po sitief. Iedereen verbaasde zich over het weinige aantal punten. En niemand eiste het hoofd van de trainer. Geen supporter, geen sponsor, geen opi niemaker. Dick Lukkien bleef gewoon zitten en ze, we, namen en nemen de trainer serieus. Ik pleit ervoor dat we vanaf nu overal hetzelfde doen: we laten de trainer lekker zitten, onder het mom: het Dick Lukkien-effect. Het werkt. Inmiddels zitten ze bij Emmen in een, sorry voor dat woord, flow. Al zeven keer niet verloren. Ze staan op het punt VVV of Willem II in te halen. Helemaal raar is dat trouwens niet. Een paar Emmen-spelers ver dienen gewoon 4,5 ton. Best goede voetballers trouwens, Pena is er zo eentje. De rest mag finan cieel ook niet klagen. Ze gaan erin blijven, die van Emmen. Met Dick Lukkien aan het roer. Dat is goed nieuws voor het trainersgilde. De wandtegeltjeswijsheid A coach is hired to be fired kunnen we schrappen. Het is een bijzonder voetbaljaar. Dankzij Ronald Lubbers, dankzij Dick Lukkien, dankzij Emmen. Ontslag lag voor de hand, maar het gebeurde maar niet bij Emmen Weer geen zege voor FC Twente Voetbal De Nooijer pakt titel in Qatar Waalwijk Een vroeg, Zlatan-achtig hoog standje van Sébastien Haller was voor Ajax voldoende om koers te houden voor het veroveren van de 35ste landstitel in de maand april. Puntentechnisch dan, want het spel van de Amster dammers bleef na de interland periode andermaal ver verwij derd van het topniveau dat Ajax haalde tegen PSV (beker), bij Lille en thuis tegen Young Boys. Een niveau waar ook komende donderdag behoefte aan is. In de eredivisie is een minder optreden geen ramp, want de kans dat Ajax - dat na Utrecht en AZ komende maand ook degra datiekandidaten Emmen en VVV nog op bezoek krijgt - het kampioenschap nog verspeelt, is ongeveer net zo groot als dat de stadions dit seizoen nog volstro men. Maar aangezien de koplo per meer wil om de nationale hegemonie en de Europese aspi raties te onderstrepen, dient zich nu een cruciale week aan. En daarin liet de ploeg van Ten Hag gisteren na om alvast veel ver trouwen te tanken. Nou is het niet zo dat generale repetities per definitie meteen een goede graadmeter vormen voor de Europese confrontaties. Ajax bleek dit seizoen eerder goed in staat om de intensiteit in een paar dagen flink op te schroeven. Dat neemt niet weg dat het prettig zou zijn geweest als het duel met RKC was benut om de scoringsdrift alvast op te vij zelen voor de Europese return in Rome. Daarin moet immers mini maal twee keer gescoord worden om uitzicht te houden op een plek in de halve finale van de Europa League. Veel te slordig Het maken van een tweede treffer bleek echter net als in het eerste duel met Roma ook tegen RKC een probleem. Ajax sprong veel te slor dig om met de ruimtes die na de openingstreffer - en dan vooral in de tweede helft - ontstonden. Er viel individueel ook wat te win nen, aangezien spelers als Ryan Gravenberch en Antony niet hun beste periode van het seizoen bele ven. Maar ook tegen RKC toonden de talenten niet bepaald de klasse van eerder dit seizoen. Klasse die wel noodzakelijk lijkt voor een we deropstanding in Italië. Nee, het 'tussendoortje' had niet bepaald een geruststellende wer- king voor Ajax. Zorgen baarde het trainer Erik ten Hag en ook verde diger Jurriën Timber echter niet dat bij de koploper, na het fletse optre den tegen Heerenveen in Friesland, ook in Waalwijk de overtuiging en het flitsende combinatiespel ont brak. ,,Wij hebben echt veel ver trouwen en zin in donderdag", zei de mandekker. Rechterkant defensie Ten Hag moet opgelucht adem heb ben gehaald toen Timber na een be handeling de wedstrijd kon uitspe len. De dit seizoen doorgebroken verdediger is zo'n beetje het enige zekerheidje dat de coach op dit mo ment heeft voor de rechterkant van zijn defensie. Devyne Rensch is ge- «i«M Van het hier en nu bij PSV maakte maandag 12 april 2021 GO De kleurrijke voetbaltrainer Fritz Korbach is al jaren dood, maar gelukkig zijn we hem niet vergeten. Hij leeft voort in de krankzinnigste anekdotes en er is een ontwikke ling naar hem vernoemd. De term het Fritz Kor- bach-effect is een gevleugelde. Het staat voor: een trainer wordt na zes wedstrijden ontslagen en op gevolgd door een heel ander type coach - vroeger was dat meestal Fritz Korbach. En die redde de voetbalclub dan. De fitte vijftiger Ronald Lubbers is de baas bij Emmen. De man is heel rijk, de voetbalclub is een serieus speeltje van hem. Het had voor de hand ge legen als hij zijn trainer, Dick Lukkien, had ontsla gen. In september, oktober, november en anders wel in maart. Het gebeurde maar niet. Voor de ze vende compe titiewedstrijd op rij wist FC Twente zater dagavond niet te winnen. Op bezoek bij PEC Zwolle ging de ploeg van de Souburgse middenvelder Godfried Roe- meratoe (foto) met 1-0 onder uit. De enige treffer kwam na 35 minuten op naam van Virgil Misidjan. Roemeratoe vormde samen met Bosch en Zerrouki het middenveld van Twente en werd na 88 mi nuten gewis seld door trai ner Ron Jans. Jeremy de Nooijer pakte gisteren met zijn ploeg Al- Shamal het kampioen schap op het tweede niveau in Qatar. In een rechtstreeks duel werd kop loper Al-Sha- haniya met 0-3 verslagen, waardoor Al- Shamal in pun ten gelijk kwam met de ploeg van oud-inter national Nigel de Jong. Van wege een beter onderling resultaat ging de titel naar de ploeg van De Nooijer. De 29- jarige interna tional van Cu- ragao ver zorgde de as sist bij de ope ningstreffer. Ajax reist met Johan Inan u RKC - Ajax 0-1 Opstellingen 14. Haller Lamprou Scherpen Bakari Rensch Meulensteen 62. Klaiber Touba J. Timber Quasten Martinez Tahiri Tagliafico 83. Damascan Alvarez Azhil Klaassen Van de Venne 53. Kudus 74. Augustijns Gravenberch Daneels Antony 61. Ngonge 62. Neres Oosting Haller 61. Sow Tadic John 82. Stokkers Sébastian Haller tekende in zijn dertiende competitiewed strijd voor zijn achtste treffer. Dusan Tadic is met veertien goals nog steeds de topscorer van Ajax. Scheidsrechter: Nijhuis Toeschouwers: 0 Legt PSV komende zomer voor de vijfde keer in zes jaar Marco van Ginkel vast? Aan het begin van dit jaar leek het een onzinnige vraag, omdat de oud aanvoerder nog helemaal niet in actie was gekomen. Van Ginkel was vooral een succesvolle schim uit het verleden, die een belangrijk stukje van de kampi oensschalen van 2016 en 2018 mag claimen. Rik Elfrink Venlo Marco van Ginkel (links) komt Cody Gakpo aflossen. foto pro SHOTS/THOMAS BAKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34