II 'We laten dieren in nood niet in de steek' Promenade bij Nieuwvliet laat nog op zich wachten 7 Vrijwilligers Goese klipper De Avontuur kijken weer lachend naar de toekomst De Avontuur is een van de laatste nog varende Zeeuwse tweemast klippers. Een stichting houdt het in 1914 gebouwde schip varende, on der meer door het houden van be taalde vaartochten voor gezel schappen op de Oosterschelde. Ruim drie jaar geleden begon een van de spannendste hoofdstukken uit de recente historie van de klip per. Het schip werd toen aan een keuring onderworpen. Dat moet elke drie jaar. De bodem bleek in slechte staat te verkeren. 'De vol gende keer zal hij niet meer worden goedgekeurd als er niks gebeurt', was de boodschap. Een renovatie die een kwart miljoen zou gaan kosten, was het gevolg. Na een half jaar in Harlingen te hebben gelegen, waar het schip een nieuwe bodem kreeg, voer De Avontuur in 2019 de haven van Goes weer binnen. Toen begon het werk voor de pakweg twintig fana tieke vrijwilligers pas echt. Het hele interieur was er tenslotte uitge haald. Maandenlang is er hard gewerkt aan een compleet nieuwe inrich ting, inclusief gastenverblijven en modern sanitair. De schrootjes waarmee de wanden vóór de reno vatie nog bedekt waren, zijn achter wege gebleven. ,,Nu zie je de oude klinknagels, dat is veel authentie ker'', zegt vrijwilliger Jaap Baaijens. Flinke lijst Afgelopen zomer kon het schip weer een paar keer uitvaren met ge zelschappen, al waren die vanwege corona wat kleiner. ,,We hebben een paar indrukwekkende tochten gemaakt'', vertelt voorzitter J ob van Weele. ,,Zo wilde een ernstig zieke man, een ex-schipper, nog één keer varen met zijn gezin. Dat hebben we mogelijk gemaakt.'' Maar toen was het, eind vorig jaar, weer tijd voor de driejaarlijkse keuring. Vol vertrouwen werden de inspecteurs ontvangen. ,,We dach ten dat we er waren'', zegt Van Weele. Het liep anders, want de in specteurs lieten een flinke lijst met verbeterpunten achter. Een stuk van de reling bleek doorgeroest, de gasinstallatie was niet in orde, veel zwemvesten en brandblussers wer den afgekeurd en ook de steng (een deel van de mast) moest worden vervangen. ,,Geloof me, we stonden bijna te huilen'', zegt Baaijens. De grootste tegenvaller was nog wel het afkeuren van de kluiven- boom, de beeldbepalende spriet aan de voorzijde van het schip. Een nieuwe zou handen vol geld kosten. Geld dat er niet was. De Avontuur had tenslotte lange tijd niet of be perkt kunnen varen. „Gelukkig konden we aan een oude mast ko men'', zegt Van Weele. ,,Daarvan Geloof me, we stonden bijna te huilen na de keuring hebben we een prachtige nieuwe kluivenboom kunnen maken.'' Om alle extra kosten te dekken, doneer den de vrijwilligers ruim achtdui zend euro. ,,Daaruit blijkt wel hoe- veel ze van dit schip houden'', zegt Baaijens. De groep heeft de schou ders er de afgelopen maanden nog maar eens onder gezet. Tot ieders opluchting werd de tweemaster vorige week weer voor drie jaar goedgekeurd. Het bestuur hoopt dat binnenkort weer kan worden gevaren met gezelschap pen van maximaal vijftig mensen. Er komen ook weer zeehonden- tochten. Een aantal nieuwe vrijwil lige schippers is nog wel dringend gewenst. Meer informatie op www.avontuurgoes.nl. Emile Calon Vlissingen De Vlissingse ambulance kwam er omdat de gemeente weigerde sub sidie te geven voor ambulance van de Dierenbescherming. Maar de nieuwe rijdt niet alleen in Vlissin- gen en Souburg. ,,In principe hel pen we op heel Walcheren. En als het echt nodig is zijn we ook te vin den op de Bevelanden", vertelt Lichtenberg. ,,Want we kunnen dieren in nood toch niet in de steek laten." Elk telefoontje om hulp voor een dier nemen ze bij de ambulance se rieus. Wij selecteren niet. De men sen die bellen doen dat." Maar ze geeft ook aan dat er voor haar gren zen zijn. ,,De wettelijke grenzen. We mogen bijvoorbeeld geen wild vervoeren. Dus als er iemand belt omdat er een aangereden ree ligt, dan rukken we niet uit. Maar we verwijzen dan wel naar de juiste mensen." De mensen van de Vlis- singse dierenambulance helpen ook bij het zoeken naar dieren. Van Goudswaard: ,,Daar worden we steeds meer bedreven in want je herkent patronen. Veel dieren lo pen niet echt ver weg. Die verstop pen zich in het struikgewas en daar moet je ze zien te vinden." Appgroep Op de ambulance zit ook een warmtebeeldcamera. Lichtenberg: ,,Een ideaal apparaat om weggelo pen dieren mee op te sporen." Maar ze heeft ook een appgroep waarmee ze binnen de kortste keren veel vrij willigers kan oproepen om te hel pen bij het zoeken. ,,Ideaal hoor." Daarnaast helpen ze ook bij het af voeren van dode dieren. ,,Pas nog, lag er bij een oude mevrouw al een tijdje een dode meeuw op het bal kon. Zij belde ons en wij rukken dan uit om te helpen." NIEUWVLIET Het is een grote wens van vrijwel iedereen in Nieuwvliet. Een duinprome nade tussen de paviljoens De Boekanier en De Strandgan- ger. De dorpsraad en onderne mersvereniging willen dat er vaart mee wordt gemaakt. De kustplaats gaat komende jaren behoorlijk op de schop. Daar voor is het Masterplan Nieuw- vliet opgesteld. De duinop gang wordt mooier en er komt een uitkijkpunt. De dorpsraad en ondernemersvereniging vragen zich echter af waar het plan voor een duinpromenade gebleven is. Dat zit nogal tech- nisch in elkaar. Het master- plan wordt deels betaald via de Regiodeal. De provincie stelt als voorwaarde dat de eerder genoemde projecten eind 2022 klaar moeten zijn, anders krijgt het masterplan dat geld niet. 'Mede door de vertraagde besluitvorming is eind 2022 niet meer haalbaar en daarom is de ontwikkeling van de duinpromenade nu niet mee genomen. Dit vinden we jam mer. Echter: we benadrukken met klem dat van uitstel geen afstel mag komen', schrijven de clubs aan de gemeenteraad en het college van B en W. maandag 12 april 2021 Na drie jaar ploeteren de zee op Het huilen stond de vrijwilligers van De Avontuur nader dan het lachen toen inspecteurs eind vorig jaar een flinke lijst met ver- beterpunten achterlieten. En dat na drie jaar ploeteren. ,,We heb ben de schouders er weer onder gezet', zegt Jaap Baaijens. Met succes. Het Goese schip mag weer drie jaar varen. Rob Paardekam Goes Job van Weele (l) en Jaap Baaijens bij de nieuwe boegspriet, ofwel de kluivenboom, van De Avontuur. Het schip mag nu weer drie jaar varen. foto johan van der heijden -Jaap Baaijens, vrijwilliger Een kat met een strop rond de nek, een hond met een ingesla gen kop en een explosie in een flat aan de Hogeweg waarbij meer dan tien huisdieren om kwamen. Rens van Goudswaard en Jolanda Lichtenberg van de Stichting Dierenwelzijn Walche- kunnen zo diverse bijzondere ritten van de dierenambulance opnoemen. Die Vlissingse ambu lance rijdt op 15 april precies één jaar en er zijn tot nu toe al 1340 ritten gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27