Petitie van Bicycling om overwoekerde stroken te behouden Hobbelde- bobbeltips 4 Je moet het maar nét weten. En weet je het niet, dan rijd je er achteloos voorbij. Ja, dit lijkt een heel klein beetje op een onverhard zijweggetje van de Hoogestraat bij Clinge. Maar dat leidt toch gewoon de akkers in? Niet dus. Wie een paar keer met zijn schoen over de grond schuurt, ziet ste nen tevoorschijn komen. Kasseien! Hier ligt gewoon nog een echte weg! Nou wordt daar overigens niet ie dereen meteen even vrolijk van, hoor. De ene wielerliefhebber smult er van, de ander verafschuwt ze. Feit is dat Zeeuws-Vlaanderen nog een flink aantal kasseistroken rijk is. Soms bedekt met asfalt, maar in veel gevallen ook nog prima onderhouden en daardoor goed begaanbaar. Dat kun je van deze strook, Knolweg genaamd, bepaald niet zeggen. Het is op het mo ment van testen droog, dat scheelt. Bij regen is het hier al snel een grote glib- berzooi. Na een paar honderd meter ploete ren (nog geen steen gezien) komen er wat kinderkopjes tevoorschijn. Een heel smal karrenspoor maakt het iets makkelijker, al blijft het oppassen voor verraderlijke putten in het wegdek. Maar wie dat allemaal trotseert, wordt na zo'n 400 meter getrakteerd op een idyllisch plekje. Een lieflijk huis in een licht dalende bocht, waar de kasseien zich nog wél in volle glorie laten zien. Wielerweekend Ooit daverden hier wielrenners over tijdens officiële wedstrijden. In 1996 voor het laatst, tijdens het Zeeuws Vlaams Wielerweekend. De Knolweg was inmiddels al zó lastig begaanbaar geworden, dat de organisatie hem het jaar erop niet meer in het parcours op nam. Doodzonde, vindt het fietsplat- form Bicycling. Dat lanceerde eind vo rige week een petitie voor het behoud en opknappen van de strook. Daar naast maakt Bicycling zich ook sterk voor een kasseiweg iets verderop, aan Toch geeft Staatsbos beheer er op dit moment geen prioriteit aan de Bietenweg bij Clinge. De petitie was zondagmiddag al ruim 1000 keer getekend. Voor de Bietenweg, nu op de fiets volstrekt onbegaanbaar, lijkt er weinig perspectief. Deze kasseien liggen op privéterrein. De eigenaar laat desge vraagd weten helemaal niet te zitten wachten op fietsers. De weg wordt nu voor landbouwdoeleinden gebruikt. En dat blijft zo, wat de eigenaar be treft. Staatsbosbeheer Maar voor de Knolweg gloort er hoop. Deze weg is eigendom van Staatsbos beheer en wordt nu opengehouden voor aangrenzend landbouwverkeer. Mountainbikers kunnen er nu ook nog best overheen, maar misschien kunnen ook wielrenners er over een tijdje weer relatief veilig overheen denderen. ,,Wij zijn al met Bicycling in gesprek geweest'', vertelt Erwin Verhage, ac countmanager Zuidwestelijke Delta bij Staatsbosbeheer. ,,Het doel is om een pittige kasseistrook te behouden, die niet geschikt is voor auto's, maar wel voor fietsers. Dat betekent schoonmaken, herstelwerk doen en ook de bomen langs de strook goed nakijken. Dat is op zich geen heel grote kostenpost, zeker niet als ex terne partijen willen bijdragen. Maar toch geeft Staatsbosbeheer er op dit moment geen prioriteit aan. We zijn nu heel druk met het broedseizoen. Als dat voorbij is, trekken we het plan voor de Knolweg misschien uit de ijs kast. We willen het dus graag, maar nu nog even niet.'' maandag 12 april 2021 TERNEUZEN In de Zeeuws- Vlaamse polders zijn nog heel wat kasseistroken bewaard ge bleven, vooral in de omgeving van Philippine, Biervliet en IJzendijke. Voor de liefhebbers van hobbel- debobbelwegen zetten we een aantal mooie kasseistroken op een rijtje. Voor de onervaren rij ders: zorg dat je banden niet al te hard zijn opgepompt, dat scheelt een heleboel! De Timmermansweg en Smok- kelweg, respectievelijk 1,9 kilome ter en 1,3 kilometer lang, in de buurtschap Pyramide nabij IJzen dijke. De Boekhouteweg, in de buurt van Philippine, is goed voor 700 meter schudden op de fiets. De Kasseiweg, in de buurt van IJzendijke. Bijna één kilometer, op de grens met België. Ook leuk, de Mauritsweg, die IJzendijke in gaat. 300 meter. Mooi strookje om er aan te proeven. De Bolderweg (0,9 kilometer), Noordstraat (0,6 kilometer) en Paviljoenweg (0,6 kilometer) in Biervliet. Een stukje oostwaarts, in de buurt van Axel, ligt een kassei- strook op de Plattedijk. De strook is bijna een kilometer lang. De Waterhuisstraat, 0,6 kilometer, is een kasseistrook en straat in de buurt van Koewacht. In een bocht laten de kasseien zich nog wél in volle glorie zien De kasseistrook op de Knolweg is overwoekerd. Slechts een kar- Wie van kasseien houdt, kan in Zeeuws-Vlaanderen best aan renspoor verraadt dat hier stenen liggen. zijn trekken komen. Wielerplatform Bicycling wil twee overwoekerde kasseistroken bij Clinge redden van de ondergang. Maar hoe realistisch is dat? Wij namen de proef op de som. Raymond de Frel Clinge Verslaggever Ray mond de Frel test de kasseistrook aan de Knolweg bij Clinge. FOTO'S ANNE HANA -Erwin Verhage (Staatsbosbeheer)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24