Minder verwijzingen naar het ziekenhuis Petitie voor het behoud van de kasseien Hoeveel kennis een huisarts ook heeft, niet elke klacht is eenvoudig te verklaren. Laat staan dat een dok ter direct weet of hij je moet door verwijzen naar een specialist. En als dat al zo is, naar wat voor soort spe cialist dan? Daar moet de app (en het netwerk) Prisma hen bij gaan helpen. Vier Zeeuwse huisartsen hebben er een succesvolle proef mee gedaan. Binnenkort gaan zes tig huisartsen ermee aan de slag. Complexe gevallen Een klacht waarop een huisarts niet direct antwoord heeft, kan hij straks dus voorleggen aan een net werk van 150 specialisten uit het hele land, legt Mirjam Braamse van PeriScaldes uit. Die organisatie helpt, in samenwerking met verze keraar CZ, bij het invoeren van de app bij de Zeeuwse huisartsen. ,,Veel huisartsen komen in de praktijk in aanraking met complexe casussen die niet 1-2-3 op te lossen zijn", vertelt Braamse. „Daarmee ontstond de behoefte aan een soort kennisbank. Een manier waarop huisartsen ingewikkelde klachten kunnen voorleggen aan specialis ten en hen om advies vragen." Gegevens niet gedeeld Dat voorleggen van klachten gaat anoniem, benadrukt Braamse. ,,De Naar het ziekenhuis gaan heeft veel meer impact dan naar de huisarts die je kent specialisten in het netwerk zien dus geen patiëntgegevens, alleen de klacht en de vraag van de huisarts." Komt die vraag bij alle aangeslo ten specialisten terecht? ,,Een huis arts stelt zijn vraag gericht aan een team van bijvoorbeeld internisten, chirurgen of gynaecologen. Binnen een vastgestelde tijd geven de spe cialisten hun mening over hoe zij denken dat de patiënt behandeld moet worden." Dat moet volgens Braamse er voor zorgen dat Zeeuwse huisart sen je beter kunnen helpen binnen hun eigen praktijk of gerichter ver volgonderzoek kunnen aanvragen. ,,Patiënten zullen daardoor minder vaak doorgestuurd hoeven worden naar een ziekenhuis." Schaars personeel Volgens Braamse draait het steeds meer om 'de juiste zorg op de juiste plaats'. ,,Dat is niet alleen om kos ten te besparen, maar ook om schaars personeel zo efficiënt mo gelijk te kunnen inzetten en om pa tiënten waar het kan zoveel moge lijk te helpen in de buurt waar ze wonen. Want als je alsmaar naar het ziekenhuis moet, heeft dat veel meer impact dan als je naar de huis arts kunt gaan. De huisarts die je kent en vertrouwt en waar je vaak lopend of met de fiets naar toe kan. En waarbij je geen beroep hoeft te doen op kinderen of buren om je weer naar het ziekenhuis te bren gen." It I maandag 12 april 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 VLISSINGEN Nagelbijten was het vanavond. 10 finalisten, 4 rondes. Spanning tot het allerlaatste mo ment. Maar even voor half tien kan de kurk van de fles: Nadia Blom- maert (27 uit Middelburg) mag zich Miss Beauty of Zeeland 2020/2021 noemen. Iris de Jonge (16 uit Driewegen) is verkozen tot Miss i||i)Teen en Chanel Eb- hulu (25 uit Goes) tot Miss Interconti nental. jj^ De drie dames stro- Wr men door naar de ver- ppïir kiezing tot Miss Beauty of the Netherlands. De Zeeuwse voorverkiezingen zijn dit keer na tuurlijk anders verlopen dan nor maal. Na de casting van de dames begin vorig jaar, zijn online chal lenges gehouden, in plaats van face-to-face oefendagen en shoots. Ook de finale zondagavond is I over een heel andere boeg ge- gooid. Dit jaar geen catwalk, P maar videopresentaties. Twee W. weken geleden al zijn de fina- I listen - één voor één - opge- p nomen. Van alle beelden is een S show gemaakt die vanavond via if Facebook is uitgezonden. Miss Teen Iris de Jonge. Miss Beauty of Zeeland Nadia Blommaert. FOTO'S JOHN VERMEEREN Miss Intercontinental Chanel Ebhulu Artsen appen met specialisten Zeeuwse huisartsen kunnen je straks nog beter helpen of ge richter doorverwijzen. Dat kan omdat ze bij ingewikkelde klach ten via een app advies kunnen vragen aan zo'n 150 medisch specialisten in het hele land. De kans dat je in het ziekenhuis be landt, wordt daardoor kleiner. Jeffrey Kutterink Vlissingen -Mirjam Braamse, PeriScaldes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21