Steven Kazan uit De Verraders: 'Elke keer verbaasd dat ik door was' MEDIA CULTUUR 17 meisje dat beweert een kind te heb ben gekregen van een alien. ,,We ho ren complottheorieën, wantrouwen degenen die zo denken, maar wie zijn die mensen? En waarom zijn ze anders gaan denken? Het was het doel om daar achter te komen. Vaak hebben mensen het dan over IQen opleiding. Ik sprak gisteren een jon gen die ervan overtuigd is dat we in een matrix zitten, gestuurd door bui tenaards leven. Nou, hij had gewoon een universitaire studie bedrijfs kunde afgerond.'' Achtbaan Wesselink ging het land door. Hij sprak mensen tijdens demonstraties, van Middelburg en het Malieveld in Den Haag tot het Museumplein in Amsterdam. Een achtbaan van emo ties, stelt hij. ,,De gesprekken begon nen eerst heel open, maar daarna ontstond er bij mij soms ook irritatie en af en toe zelfs boosheid. 'Maar wat je zegt, klopt toch gewoon niet?', riep ik dan. 'Waarom zien jullie de wereld zo donker en ik zo licht?' Kwam ik met: en als ik dit en dit zeg, dan haalt dat toch alles onderuit? Maar wat ik wel ontdekt heb: kom je met feiten, dan interpreteren ze die op hun eigen manier. Vragen, vragen, vragen, dat is het beste. Uiteindelijk ontstond er sympathie. En was er ontroering." Dat kwam ook door de rode draad in zijn serie, benadrukt Wesselink. ,,Vaak hebben mensen iets naars of vervelends meegemaakt. Een conflict met de overheid, zoals de toeslagen affaire. Een faillissement. Een vecht- scheiding. Of een burn-out. We heb ben niemand gesproken die zei: 'Nou, ik had een heel fijn en gelukkig leven en plotseling dacht ik: we wor den gestuurd door buitenaards le ven'. Overigens moet je niet an dersom redeneren: dat iedereen met burn-out in een complot gelooft.'' Al sinds jaar en dag bestaan er complottheorieën. Over de aanslag op de Twin Towers van het World Trade Center in New York, die eigen werk van Amerika zou zijn. Over de eerste maanlanding, die Stanley Ku brick in scène zou hebben gezet. Over een geheime elite van satanisti- sche pedofielen die bloed van kinde ren zou drinken. Het wonderlijkste dat Wessselink in zijn serie trof? ,,Een vrouw die een De mens is geneigd te geloven in dingen die we niet direct kunnen bewijzen kind had gekregen van een alien. Dat kind was niet tastbaar, maar zat op andere frequenties, zo zei ze. Niet ie dereen kon het zomaar zien, maar zij had er contact mee. Net als met de aliens. Ze kan zelf geen mensenkin deren krijgen dus ze was heel dank baar dat ze een kind van een alien kon krijgen. Als je dat hoort, springen de tranen in je ogen.'' Een andere jongen ontleende zijn bestaan aan buitenaards leven, stelt Wesselink. ,,Hij was vroeger een bui tenbeentje. Geen vriendjes. Door te denken heeft hij nu een praatgroep. Wordt hij gezien. Heeft hij een soci aal leven, een doel in het leven. ,,Ik heb zelf het idee dat de wereld veel te chaotisch en onvoorspelbaar is om wereldse complotten uit te rol len. Neemt niet weg dat we deze mensen serieus moeten nemen. Dat zegt hoogleraar Jaron Harambam in onze serie ook. Zet ze niet neer als gekkies of wappies, want dan kan het escaleren, maar luister naar hun ver haal. De mens is geneigd te geloven in dingen die we niet direct kunnen bewijzen. In karma. In God. Dat is net zo niet-verifieerbaar als een com plot. Is een complotdenker dan veel gekker dan Hugo de Jonge die in God gelooft? In mijn ogen niet.'' Zichtbaar Wesselink was al bezig met de serie voordat de pandemie uitbrak. ,,We zouden in eerste instantie op reis gaan. We hadden al iemand gevon den in Amerika die kelders onder zijn huis had laten bouwen voor als de wereld zou vergaan. Ik ben veel bij protesten tegen de coronamaatrege len geweest. Mensen zagen inkom sten wegvallen, bij sommigen stortte hun hele imperium in. Daardoor zijn ze in complotten gaan geloven. Toch is er geen wetenschappelijk bewijs dat door corona meer mensen in complotten zijn geloven, maar het mag duidelijk zijn dat ze hierdoor wel meer zichtbaar zijn geworden.'' Zaterdagavond was het zover en verliet de goochelaar kasteel Erenstein, het decor van De Verraders, het pro gramma waarbij het draait om de strijd tussen twee groepen. De getrouwen en de verraders moeten el kaar eruit werken. Degene die overblijft, wint een zilverschat. Als aflevering zes volgende week gaat be ginnen zijn er nog zes getrouwen en drie verraders over. De exit van Steven Kaz^n hing al weken in de lucht. ,,Ik heb genoten van elke minuut. Wat hebben ze dit programma mooi in elkaar gezet.'' ,,Nou, eigenlijk niet. Het is een wonder dat ik er zo lang in heb gezeten. Ik was elke keer verbaasd dat ik door was na de Ronde Tafel.'' ,,Een beetje een ongelukkige samenloop van omstan digheden, denk ik. Ik ben goochelaar. 'Oh dan kun je goed liegen en bedriegen', werd er meteen gezegd. Vervolgens maakte Jörgen Raymann bij het ontbijt een grapje: 'Wie nu als eerste de deur door komt, is een verrader', zei hij. En wie kwam er binnen?'' ,,Een gek moment, want ik werd helemaal rood.'' Ik heb genoten van elke minuut. Wat hebben ze dit programma mooi in elkaar gezet tuurlijk verdacht maken daan.'' ,,Ik zei 'we' in plaats van 'ze' toen we het over het vermoorden hadden, maar dat ging per ongeluk. En dat is het rare: Ik kan voor een zaal staan met vijfhon derd man, dan is er méts aan de hand. Maar op zo'n moment wezen ze alle maal naar mij en kreeg ik een kleur. Had ik vroeger op school al als ik de beurt kreeg. Daarna konden de echte verraders mij na Dat hebben ze goed ge- ,,Klopt, ze dachten natuurlijk: die gaat er aan de Ronde Tafel wel een keertje uit. Wat ook gebeurde. Overigens kwam ik 's avonds toch niet altijd goed in slaap, hoor. Het spel spookt lang door je hoofd.'' ,,Ik heb veel leuke reacties gekregen. Van volgers op so ciale media tot ouders op het schoolplein, waar ik elke dag was om ons zoontje af te zetten en op te halen. Ik ben trots dat ik mocht meedoen aan dit programma.'' maandag 12 april 2021 GO M Filemon Wesselink dook in de wereld van de complot ten. FOTO'S BNNVARA 'Ik wilde weten wie de mensen zijn die geloven in complotten' 44 Filemon en de complotten is vanaf vanavond elke maandag te zien om 21.20 uur bij BNNVara op NPO 3. Vanaf dag één was Steven Kazan (35) verdacht, terwijl hij nota bene helemaal geen verrader was. Zijn verspreking in de auto, het snel rood worden aan de Ronde Tafel en de échte verraders die hem in het verdachtenbankje manoeuvreerden, zijn vertrek kón niet uitblijven. Dennis Jansen Ooit gedacht dat je de finale zou halen? Je was geen verrader, maar werd toch elke keer verdacht. Hoe kwam dat toch? En je versprak je zogenaamd in de auto? —Steven Kazan Hoe kan dat nou, je was toch geen verrader? Slapen deed je daar zeker goed? Als je zo verdacht bent, gaan de verraders je nooit vermoorden. Met meer dan 2 miljoen kijkers is De Verraders een ongekend succes. Wat merk jij daarvan? Steven Kazan had de tijd van zijn leven bij de opnames van De Verraders. foto rtl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17