Franse wijngaarden zwaar getroffen door 'ongekende' vorst II I Frankrijk aast op geld voor Nederlandse visserij EUWS 11 Gevaar van schijnveiligheid ligt op de loer 'L 4..w De zelftest moet volgens deskun digen alleen gebruikt worden 'als extra zekerheid'. Voorzitter van apothekersorganisatie KNMP Aris Prins is daar stellig in: ,,Stel dat je bij iemand in de buurt bent ge weest die corona heeft, dan kun je vast checken of jij het niet hebt. Voordeel van zo'n zelftest is dat je er daardoor eerder achter komt dat je positief bent, dan kun je ook eer der in quarantaine gaan.'' Virologen en arts-microbiolo gen vrezen dat gebruikers van co ronazelftests bij een negatieve uit slag alle voorzichtigheid laten va ren, en vervolgens familieleden 'eens even een dikke knuffel' zul len geven. ,,Hoe meer er getest wordt, hoe beter. Maar een nega tieve test zou geen enkele conse quentie mogen hebben'', verklaart arts-microbioloog Marc Bonten van het UMC Utrecht stellig. Een zelftest creëert volgens hem 'schijnzekerheid'. Voorlichting Als de zelftest een negatieve uit slag geeft, is het namelijk niet ze ker dat die persoon ook echt geen corona heeft. Experts pleiten daarom voor 'een heel duidelijke voorlichtingscampagne' over hoe je zelftests moet gebruiken. Maar het valt Bonten juist op dat er 'bar weinig voorlichting is'. En dat baart de microbioloog, die lid is van het Outbreak Management Team, zorgen. ,,Ik heb de angst dat die sneltests gebruikt gaan worden om jezelf vrijheden te permitte ren, terwijl dat juist niet de bedoe ling is.'' Of dat een breed gedragen zorg is? ,,Ik ken eigenlijk geen vak genoten die zich hier heel veilig bij voelen.'' KNMP-voorzitter Prins erkent dat het risico bestaat dat mensen de test ook gaan gebruiken om de teugels te laten vieren als het gaat om afstand houden. Prins verge lijkt de zelftest voor het coronavi rus met tests voor seksueel over draagbare aandoeningen. ,,Er zijn ook mensen die een soatest doen Zo'n test is ervoor om de kans te verkleinen dat je besmet raakt om onveilig te kunnen vrijen.'' Ondertussen zijn zeker 200.000 zelftests verkocht. De brancheor ganisatie van farmaceutische groothandels BG Pharma komt zelfs tot een schatting van 300.000. Voorzitter Léon Tinke: „Alleen al via thuisapotheek.nl zijn er zo'n 20.000 verkocht.'' Online is de vraag volgens hem 'enorm', mede doordat je 's morgens kunt bestel len en de zelftest dan 's avonds al in huis hebt. Deskundigen zijn verder bang dat mensen na een positieve zelf test niet meer de moeite nemen om naar de GGD gaan voor een keel-neustest, die veel dieper de neus in gaat. Als dat zo is, krijgt het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) geen zicht op alle coronabesmettingen. Bon ten: ,,Pas als de GGD weet dat ie mand positief is getest, dan gaat het tellertje omhoog in het dash board van het RIVM.'' Indammen Volgens hoogleraar virologie en adviseur van de Wereldgezond heidsorganisatie WHO Marion Koopmans moeten we er in Ne derland 'in elk geval rekening mee houden dat de opmars van de zelf test ook de cijfers kunnen beïn vloeden'. Zij roept mensen op als nog naar de GGD te gaan. ,,Je wilt dat dan brononderzoek volgt, want dat kan bijdragen aan het in dammen van een uitbraak.'' Haar hartenkreet voor mensen die na een zelftest van plan zijn zich niet meer aan de regels te houden? ,,Tegen hen zeg ik: Zelf testen is mooi, maar kijk uit dat het niet leidt tot het overboord gooien van alle coronaregels. Zo'n test is ervoor om de kans te verkleinen dat je besmet raakt als je iets on derneemt, niet in plaats van maat regelen. Dat kan echt niet. Daar voor is het nog te vroeg en waart het virus nog te veel rond.'' Het speciale calamiteitenfonds is per direct in werking gesteld. De re gering gaat met banken en verzeke raars praten om boeren financieel te ondersteunen. De maatregelen volgen op een ongekend late periode van vorst, eind vorige week. ,,Zo'n 80 procent van de Franse wijngaarden is ge troffen'', zei de koepelorganisatie van wijnboeren CNIV. ,,Er zullen dit jaar maar weinig perziken, nec tarines en abrikozen in de winkel schappen liggen'', voorspelde de fruitbrancheorganisatie ANPP. Premier Jean Castex bezocht af gelopen weekend de Zuid-Franse Ardèche. Hij sprak er met fruitteler Jéróme Pasquio. ,,Ik zit hier nu vijf tien jaar maar heb dit nog nooit meegemaakt'', vertelde Pasquio. ,,Ik heb abrikozen, kersen, perziken. En door één nacht vorst is alles ver dwenen.'' Castex beloofde hulp. ,,We gaan De Europese Commissie heeft met grote precisie proberen vast te stel len wie welke schade lijdt door het verlies aan Britse visgronden, en stelde op grond daarvan een ver deelsleutel op. Franse visserij specialisten in het Europese Parle ment vechten die nu aan. Peter van buitengewone bedragen beschik baar stellen, omdat het om buiten gewone omstandigheden gaat.'' De boerenfederatie in de Ardèche meldt dat 90 procent van de kersen en 95 procent van de abrikozen in het departement als verloren moe ten worden beschouwd. Minister van Landbouw Julien Normandie trok naar het midden van het land om daar de wijnboe ren een hart onder de riem te ste ken. Ook die zijn, afhankelijk van de regio, zwaar getroffen. Wijnboe- W In de Ardèche is 95 procent van de abrikozen verloren ren in de Rhóne-vallei in het zuid oosten van Frankrijk voorspellen 'de kleinste druivenoogst van de af gelopen veertig jaar'. Veel wijnboe ren hebben tussen de ranken vuren aangestoken, om bevriezing van de druiven te voorkomen. Maar dat was meestal niet voldoende. Ook rond Bordeaux is er schade. ,,Ik heb huilende collega's aan de te lefoon gehad'', zei Jean-Fran^ois Galdhaud van de wijnboeren van Saint-Emilion, bij Bordeaux. ,,De eerste nacht was bij sommige pro ducenten 20 procent doodgevroren, de nacht erna was het 70 tot 80 pro cent.'' De komende dagen wordt opnieuw vorst verwacht. Dalen (ChristenUnie), zelf vice- voorzitter van de EP-visserijcom- missie, vindt dat allemaal flauwe kul. ,,De Commissie heeft een zorg vuldige en evenwichtige bereke ning gemaakt die zich richt op de visserij die het hardst wordt getrof fen: in de Noordzee, Ierse Zee en Baltische Zee.'' Het is niet voor het eerst dat Franse en Nederlandse vissers, en hun vertegenwoordigers in het Par lement, pal tegenover elkaar staan. Een paar jaar geleden was er ook ge doe over de pulsvisserij. Nederland spande toen een procedure aan voor het Hof in Luxemburg, dat toevallig deze week (donderdag) een uitspraak zal doen. maandag 12 april 2021 Een vrouw neemt een coronazelftest af in haar woonkamer. foto rob engelaar Deskundigen zijn bang dat mensen na gebruik van een zelftest de 1,5 meterregel laten varen. „Terwijl dat juist niet de bedoeling is.'' Marcia Nieuwenhuis Rotterdam - Marion Koopmans, hoogleraar virologie Frankrijk schiet op grote schaal boeren te hulp na de 'dramati sche, ongekende en buitenge wone' vorst die de afgelopen dagen over het land trok. „Vooral de wijnbouw en de fruit teelt zijn getroffen'', aldus minis ter van Landbouw Julien Denor- mandie. Frank Renout Parijs Frankrijk zet vandaag alles op alles om Nederland een deel van zijn 130 miljoen euro brexitcom- pensatie voor de visserij afhan dig te maken. Nederlandse Eu roparlementariërs zetten zich schrap om dat te voorkomen. Frans Boogaard Brussel 'Zelf testen is mooi, maar gooi niet de regels overboord' Ook in Chablis (Bourgondië) staken de wijnboeren vuren aan tus sen hun wijnranken om iets tegen de vrieskou te doen. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11