€|njoyhotels.nl Wilt u ook zo graag weer weg? 9 Informateur zet ministapjes in eerste ronde gesprekken www.enjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 €189. €219. €239. €259. In de formatie draaien partijen nog steeds rondjes om elkaar heen. Maar sommigen lijken wel heel voorzichtig kleine stapjes in de richting van VVD- leider Rutte te zetten. zaterdag 10 april 2021 Den Haag Op het oog heeft informateur Her man Tjeenk Willink na zijn eerste gesprekken met alle lijsttrekkers van de zeventien partijen in de Tweede Kamer nog geen doorbraak bereikt. Een nieuw kabinet is nog ver weg. Maar wie alle lijsttrekkers na afloop goed beluisterde, hoorde dat er wel ^ets is gebeurd: er is geen volledig cordon sanitaire gelegd rond VVD-leider Mark Rutte. En daar zag het een week geleden nog wel naar uit. Gisteren zei D66-leider Sigrid Kaag (die eerder een moreel appel deed op Rutte om op te stappen) dat de formatie een 'teamspel' is. ,,We zijn er allemaal bij betrokken om het vertrouwen in politiek en tussen partijen onderling te her stellen. Dat is belangrijk voor de toekomst van het land en voor het aanzien van de politiek.'' Volgens Kaag is het van belang dat partijen zich 'op een beschaafde manier tot elkaar kunnen verhou den'. Ze wilde niet terugkomen op wat er de afgelopen weken allemaal is gebeurd. ,,We staan weer op punt nul.'' En CDA-leider Wopke Hoek- stra herhaalde dat het belangrijk is de komende weken te gebruiken als 'afkoelperiode', zodat 'de schade aan de onderlinge verhoudingen kan worden hersteld'. Drie weken Wel verwacht Hoekstra dat de for matie nog lang zal gaan duren. Tjeenk Willink heeft van de Tweede Kamer drie weken de tijd gekregen om de vastgelopen forma tie weer vlot te trekken. ,,Maar re ken maar dat het huiswerk over drie weken nog niet af is'', zei Hoekstra. Het klinkt als een voorzichtige toenadering tot Rutte, zonder het met zoveel woorden te zeggen. Met Pasen zag het er nog heel wat som berder uit voor de VVD-leider. Par tijen zegden vorige week massaal het vertrouwen op in Rutte. Meer dere partijen gaven aan niet te wil len samenwerken met de VVD zo lang Rutte daar nog de baas is. De VVD weigert daar echter aan toe te geven. Vorming van een meerderheids kabinet zonder de VVD is vrijwel onmogelijk. Tjeenk Willink kreeg van de Tweede Kamer daarom de opdracht om te onderzoeken 'of en zo ja onder welke voorwaarden er voldoende vertrouwen tussen par tijen bestaat of weer kan ontstaan'. De afgelopen twee dagen ontving hij alle zeventien partijleiders apart voor een eerste gesprek. Na afloop was een aantal partij leiders minder stellig dan een week geleden. GroenLinks-leider Jesse Klaver en PvdA-leider Lilianne Ploumen ontweken na afloop vra gen over kabinetsdeelname met Rutte. Wel zei Klaver dat hij niet zou weten hoe het vertrouwen in Rutte kan worden hersteld. Verklaring Ook JA21 en SGP houden de deur op een kier, terwijl zelfs Christen Unie-leider Gert-Jan Segers zei dat hij bijvoorbeeld een minderheids kabinet van VVD met anderen wel 'constructief' tegemoet zou willen treden. Opmerkelijk, want met Pa sen zei hij nog nooit meer met Rutte in een kabinet te zullen gaan zitten. Nog geen reden voor Rutte om opgelucht adem te halen. Tjeenk Willink deed gisterochtend een verklaring uitgaan waarin hij schreef dat niemand moet denken dat het aanblijven van Rutte geen belemmering meer is voor de for matie. Volgens hem is het veel te vroeg om een dergelijke conclusie te trekken. Voor een aantal partijen is het al duidelijk. Zo zit voor SP-leider Li lian Marijnissen de deur naar sa menwerking met Rutte 'nog steeds dicht'. Dat geldt ook voor PVV-lei- der Geert Wilders. Hij wil nieuwe verkiezingen. Rutte zelf oogde ontspannen na zijn gesprek met de informateur. Hij wilde gisteravond weinig kwijt. Behalve dan dat er 'indringend is gesproken over het thema vertrou wen'. ,,Alles moet nog stap voor stap. We hebben pas de eerste ronde gesprekken gehad.'' olies inclusief vakanties Boek nu voor de zomer! Juni, juli, aug... etc. Enjoy Eifelhotel Daun Bij de prijs inbegrepen: Enjoy garantie: kosteloos omboeken bij negatief corona reisadvies! Kijk voor informatie, aankomstdata en meer Enjoyhotels op Premier Rutte kwam gister middag op gesprek bij informa teur Tjeenk Willink. foto anp /ion insilt lAirtt 1 //li/zinfiA/i Eifel - Moezel - Daun - Vulkaaneifel VANAF SLECHTS VANAF SLECHTS V 4 x overnachting V 4 x ontbijt V 4 x lunch V 4x diner v Elke avond drankjes inclusief Elke dag entertainment VANAF SLECHTS VANAF SLECHTS Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! Geen boekingskosten ■4 Geen toeslag 1-persoonskamer Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage. Van cordon sanitaire rond Rutte lijkt toch geen sprake Tobias den Hartog Hans van Soest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9