'Behalve heroïne heb ik uit jeugdige onbezonnenheid veel drugs geprobeerd, maar ik werd er nooit heel blij van' Frank Albertus Gerardus Petrus Maria Lammers R Regisseur en acteur Frank Lammers schuwt geen extremen. Voor zijn rol als J. Kessels in de gelijk namige film leefde hij op een dieet van vet en nicotine. Om zo dicht mogelijk bij zijn onge zonde personage te komen, 'hakte' hij dagelijks vijftien xxl-frikandellen en zeventig sigaretten weg. Zijn vrouw, auteur Eva Posthuma de Boer, vond dat zo weerzinwekkend dat ze hem maandenlang nauwe lijks aanraakte. Voor de Netflix-film Ferry, de prequel van hitserie Undercover, moest hij zich juist overgeven aan een fitnessregime. Want in het drama dat zich afspeelt in 2006 draait het om de jonge jaren van Brabander Ferry - 'ons Fer' - Bou- man, die uitgroeide tot drugs baron die zijn xtc-imperium en handlangers met keiharde hand regeert. Om in de huid van die strakkere variant te kruipen, moest de levensgenieter die hij is ('Het eerste wat ik doe na corona? Overal eten! In tig restaurants') afscheid nemen van zijn natuurlijke houding: veel en vaak. Want hij wil ook na ruim dertig films zijn vak zo goed mogelijk uitoefenen. Alleen met 600 procent inzet - en niet met lobbyen of netwerken - kan hij het onderste uit de kan halen, is zijn overtuiging. 'Sinds december 2019 trainde ik met een fitnesscoach, later ging ik erbij boksen. Vervolgens ben ik naar Thailand afgereisd. Elke dag sparren, ook muay Thai, thai- boksen, en gezond eten en drinken. Ik kwam op 6 maart in shape terug en toen gingen de opnamen niet door vanwege corona. Zuur. Ik heb toen de boel weer op zijn beloop gelaten. Maar in augustus ben ik opnieuw begonnen in de sport school. En in een schoonheidssalon onderging ik huidverjongingskuren.' Hij heeft geen idee hoeveel kilo's dat gebikkel met gewichten en apparaten op de weegschaal scheelde. Want Frank Lammers is geen dieetadept, benadrukt hij. 'Het is wel zo dat ik me door al dat gedoe fysiek een stuk fitter voelde en dat maakt je een ander mens. Bovendien had ik meer energie voor de rol. Dat is lekker, dat bruisende, die testosteron, het idee dat alles nog voor je ligt. Het was leuk om weer eens jong te zijn.' 'Het ligt eraan hoe je het bekijkt. Soms denk ik dat ik nog dezelfde ben als in 2006, maar dat is natuurlijk niet zo. Ik leid een heel ander leven. De keren dat ik tot 5 uur 's nachts doorga, zijn op de vingers van één hand te tellen. Mijn dochter was toen 2, nu is ze 16. Mijn moeder, met wie ik een ontzettend goede band had, is alweer meer dan vijf jaar terug overleden. Als ik mij dat realiseer, schrik ik. Hoe kan dat? Het leven flitst als een wegschietende ballon voorbij. Fllrtrtschtz. Weer een stukje verdwenen. En het gaat maar door. Een rollercoaster. Soms denk ik: had ik maar ietsje bewuster geleefd.' 'Ik weet het niet, het is wel oké denk ik. Het is meer dat ik me afvroeg: god, hoe zou het zijn als mijn moeder nog een keer kon terugkomen? Als ze er ineens weer is?' Frank Lammers is heel expliciet over politiek of het vak. Gaat het over hemzelf dan blijkt hij minder uitgesproken. Dan bromt hij soms wat. Of verdrijft hij het gespreksonderwerp met een lach. Ook wisselt hij bedachtzaamheid af met schijnbare nonchalance. Gedrag dat hem in het verleden bijna zijn rol van taxichauffeur Dennis in Nachtrit kostte, weet hij, die hem een Gouden Kalf op- O X co cr x X <~n O u_ X Cd Cd h- to ïe Uj h- Frank Lammers, geboren op 10 april 1972 (gefeliciteerd, Frank!) in Mierlo, wordt na de middelbare school aangenomen op de Toneelschool Amsterdam. Bekend wordt hij in 2000 door de film Wilde Mossels. Na bijrollen in diverse films wint hij in 2006 het Gouden Kalf voor Nachtrit. Op zijn cv staan rollen in zo'n dertig speelfilms, waaronder De Marathon en Michiel de Ruyter. Het grote publiek bereikte hij met de Netflix-serie Undercover en zijn Jumbo-commercials. Frank is getrouwd met auteur Eva Posthuma de Boer, met wie hij twee kinderen heefi. 14 MEZZA Je bent toch niet oud? Je bent 48. Had je dan dingen anders gedaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94