En altijd vloeien bij dezelfde scènes de eh... waterlanders Kunst is overal Zoek de dader Wijn en spijs DE HORT OP GUILTY PLEASURES GEVEN houvast. Duikt ergens een opschrift Vlaamse Frieten op, dan is weerstand zinloos. Dan demp ik hinderlijke gedachten, stel me op in de rij en bestel een medium puntzak met dubbele mayo 'in een apart bakje'; dan krijg je namelijk meer. Mannen en vrouwen achter frietenbalies, doorgaans met vet piekend kapsel, kijken nergens van op. De pleasure is van korte duur. Met het aanzwellen van lichte misselijkheid nadert het moment van het rituele voornemen: dit nooit weer. Guilty pleasures genoeg, daar schaam je je voor. Zo hoort dat. Ze leggen een verborgen structuur in je leven. Liever verzwijg ik bijvoorbeeld de fascinatie voor die sentimentele draak, The Sound of Music. Inmiddels cult geworden, net als de Zangeres Zonder Naam; ook intellectuelen komen er langzamerhand voor uit. Twee keer per jaar kijk ik de twee uur en 54 minuten opnieuw en altijd vloeien bij dezelfde scènes de eh... waterlanders, terwijl huiveringen elkaar over de huid achtervolgen. Vooral als de zeven kinderen Von Trapp aan het zingen zijn voor de barones, en de chagrijnige vader Georg die tot dusver dat vrolijke gedoe van de nieuwe gouvernante Maria allemaal maar niks vindt, onverwacht invalt in het meerstemmige gezang: I go to the hills when my heart is lonely... Boeken heb ik erover gelezen, docu's gezien. In Salzburg, waar in de lente van 1964 de opnamen plaatsvonden, heb ik de poort gevonden van vrouwenklooster Stift Nonnberg waar de kinderen wanhopig komen vragen of Maria alsjeblieft bij ze terug wil komen. Maria is het klooster in gevlucht, ze is verliefd op kapitein Georg von Trapp en Ik heb uitgezocht op welke dag in mei 1964 de opnamen daar bij Nonn berg gemaakt zijn. Ik zat toen, 10 jaar, op de lagere school en hield in een schriftje een primitief dagboek bij. 'Ruzie, mama is de deur uitgelopen', staat er die dag. Bij die poort heb ik een uur gestaan. Op een bergweggetje. Tot het onont koombaar was: de kinderen Von Trapp waren er echt niet meer. Sinds maart 2020 heb ik geen Vlaamse friet meer gezien, The Sound of Music is uit beeld. Weg houvast, op naar de guilty pleasures van de nieuwe tijd. R Egbert Jan Riethof (67) is journalist, ex-leraar, ex-minnaar, date-expert en vader. Wandelingen met een thema Ook zonder musea kun je een leerzame stedentrip maken. Richt je bijvoorbeeld op buitenkunst en leer alles over beelden, gevels en bruggen. Kunstroutes stippelde wandelingen in veertien steden uit. 3 a 4 per wandeling kunstroutes.info Een stad verkennen aan de hand van een mysterieuze puzzel levert een geweldige middag vermaak op. In bijna alle Neder landse steden kun je de WhatsApp Moord Tocht spelen, waarbij je een misdrijf oplost. 52 per team (1-6 mensen) stadunique.nl Wandelingen van WijnSpijs zijn een bele venis, met in verschillende restaurants een dinergang en een wijntje en via een mooie stadsroute door naar de volgende. De take away-wandelingen zijn minstens zo leuk. Vanaf 30 wijnspijs.nl 22 z> O Lii Q LU 2 o Q. Q 03 O MEZZA 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 91