Philip 1921 2021 8 NIEUWS IN MEMORIAM HERTOG VAN EDINBURGH Weinig beroemdheden stonden hun leven lang zó constant in de schijnwerpers en tegelijkertijd ook zo constant in de schaduw als prins Philip, de echtgenoot van de Britse koningin Elizabeth. De hertog van Edinburgh (99) overleed gisteren op Windsor Castle. Prins Philip was de laat ste jaren breekbaar en werd vanwege de coro- napandemie extra in bescherming genomen. Met Elizabeth leefde hij een tijdje afgezonderd in Windsor Castle. De laatste tijd kampte hij met een slechte gezond heid: hij werd half maart uit het zie kenhuis ontslagen na een verblijf van bijna een maand. Gisteren meldde Buckingham Palace zijn overlijden. Het feit dat de Netflix-serie The Crown drie acteurs nodig had om de rol van prins Philip te spelen, zegt iets over de lange periode waarin de echtgenoot van koningin Elizabeth II naast haar over het wereldtoneel schreed. De man die als prins van Griekenland en Denemarken ter we reld kwam, speelde ruim zeventig jaar virtuoos de tweede viool naast de machtigste vorstin ter wereld. An ders dan koninklijke lotgenoten die daar frustraties aan overhielden, ge noot Philip van zijn officiële rol en koesterde hij voldoende afleiding. Zijn leven stond ook bol van polo wedstrijden, vierspanraces, door hem gevlogen privéjets (hij maakte ruim vijfduizend vlieguren), bolides, exotische avonturen, jachtpartijen en er waren wat onbevestigde geruch ten over een amoureus slippertje. Imago Vooropstond zijn toewijding aan The Firm, het meestbesproken konink lijke huis ter wereld, maar ook een miljoenenonderneming ter onder steuning van het Britse imago. Toen Philip in 2017 met pensioen ging, was hij beschermheer, president of erelid van meer dan 780 organisaties. In zijn functies had hij 22.000 afspra ken en vergaderingen, hield hij bijna 5500 toespraken, schreef hij veertien boeken en maakte hij 637 buiten landse reizen. Die laatste naast de bijna honderd staatsbezoeken (drie keer naar Nederland) die hij met de Britse koningin maakte. De latere hertog van Edinburgh werd geboren op 10 juni 1921 op Kor- foe. Hij was in lijn voor zowel de Griekse als de Deense troon, maar het liep allemaal anders. Zijn ouders ontvluchtten zijn geboorteland toen zijn oom, koning Constantijn, daar na de oorlog met de Turken werd af gezet. Philip groeide op in een deftige voorstad van Parijs, waar zijn ouders een villa leenden van een tante. De jongen bezocht de Amerikaanse school. Zijn vier zussen trouwden Duitse prinsen en vertrokken. Drie van de vier hadden connecties met nazi's. Philips moeder werd schizo freen en belandde in een inrichting, zijn vader vertrok naar Monte Carlo met een Franse minnares. Zijn Duitse grootvader Ludwig Alexander von Battenberg (gelieerd aan Duitse en Zweedse adel) veran derde - vanwege anti-Duitse senti menten in de Eerste Wereldoorlog - de familienaam van Von Battenberg in het degelijk Engels klinkende Mountbatten. Tijdens de Tweede Wereldoorlog vochten takken van de familie zowel aan Duitse als aan Britse zijde. Philip zat bij de Britse marine tijdens de Slag om Kreta. Met een ander Brits oorlogsschip was hij later in de baai van Tokio, toen daar de Japanse overgave werd getekend. De 13-jarige Elizabeth was in die tijd al stapelverliefd geworden op haar vijf jaar oudere achter-achterneef, met wie ze correspondeerde. De twee trouwden in 1947 en zouden vier kinderen krijgen die minstens zo veelbesproken werden als zij. Studentenhumor Ondanks zijn komaf deed Philip nimmer uit de hoogte, wat bijdroeg aan zijn populariteit onder de Brit ten. Het verstikkende protocol kreeg weinig greep op Philip. Tijdens een bezoek aan het Witte Huis raakte hij in gesprek met twee butlers, die hij ook een glas inschonk. Reden voor royal watchers om een hartaanval te krijgen, maar Philip had er lak aan. De prins sloeg ook wel eens door met botte studentenhumor. „Logisch dat jullie doof zijn'', grapte hij tegen een groep dove kinderen bij een pop concert in Wales. Later moest hij als gewaardeerde beschermheer van het Koninklijke Doven Instituut nog even uitleggen dat het een geintje was. Of toen hij tegen Britse studen ten in China grapte: 'Blijf hier niet te lang, anders krijg je ook spleetogen'. Niet kies, maar de grappen waren volgens ingewijden ook een manier om mensen die heel zenuwachtig waren vanwege koninklijk aanwezig heid op hun gemak te stellen. Een beetje minder formeel mocht wel van Philip. Zijn 100ste verjaardag zou ook geen 'groot ding' worden, ver- telde een medewerker van Bucking ham Palace aan de Britse krant The Telegraph. ,,Hij is met pensioen, heeft een stap terug gedaan.'' Doordat een jonge generatie televi siekijkers hem pas ontdekte in de Netflixserie The Crown - die voor menigeen moeilijk van werkelijkheid bleek te onderscheiden - ontstond ook een wat negatief beeld van de prins. In de serie lijkt Philip arrogant en een enthousiast participant in de Profumo-affaire - het schandaal rond seksfeesten dat de Britse politiek schokte in de jaren 60 - maar in wer kelijkheid was daarvoor geen enkel bewijs. Wat wél klopt, is dat Philip zich meer over prinses Diana ont fermde dan andere leden van de fa milie, ook na haar scheiding. Volgens ingewijden is The Duke instrumenteel geweest voor het in stand houden van The Firm. Was Phi lip jonger geweest ten tijde van de crisis met Meghan, dan zou die door zijn actieve rol in de kiem zijn ge smoord. Naar verluidt was hij zeer aangedaan over het feit dat kleinzoon prins Harry en zijn vrouw afstand namen van het koninklijke bedrijf. Philips op één na oudste zoon, An drew (60), riskeert nog steeds juridi sche problemen vanwege zijn con tacten met de veroordeelde zedende linquent Jeffrey Epstein. Los daarvan had Philip zelf voor controverse ge zorgd door op 97-jarige leeftijd een ongeluk te veroorzaken met zijn Range Rover. Het incident leidde tot een debat over senioren achter het stuur én tot controverse toen de prins korte tijd later weer vrolijk rondreed - zonder veiligheidsgordel. Wat blijft is het beeld van een ele gante, typisch Britse verschijning vol humor, die Elizabeth altijd terzijde stond. Bij een van zijn allerlaatste of ficiële optredens pakte Philip alle aanwezigen weer eens in met de gortdroge opmerking: ,,Voor u staat de meest ervaren plaquette-onthul ler ter wereld.'' zaterdag 10 april 2021 GO £5 -4 Het koninklijk paar in 1965, met de kinde ren (vlnr) Anne, Edward (in de kinder wagen), Charles en An- fl drew. li FOTO AP De prins naast koningin Elizabeth, vooraf gaand aan de 'Britse troon rede'. FOTO REUTERS Trouwe dienaar van The Firm met lak aan het protocol Bob van Huët Prins Philip stond bekend als een typische Britse gentleman, gezegend met een gortdroog gevoel voor humor. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8