Feiten enfabels over het witte goud 26 Dikke asperges zijn lekkerder dan dunne Asperges zijn lustopwekkend Bij sommige boeren vind je ze al, maar donderdag begint echt het aspergeseizoen. Dan zijn we weer even in de ban van de groente waarover veel mythes bestaan. Het enige verschil tussen witte en groene asperges is de kleur Van asperges gaat je urine gek ruiken Asperges zijn vers als ze piepen FEIT 'De meeste kans om wilde asperges te vinden maak je in de tweede en derde week van april' FABEL IL FEIT FEIT FEIT ZATERDAG 10 APRIL 2021 GO Smaken verschillen en de verschil len in smaak zijn klein. Dunne asper ges zijn volgens kok en kookdocent Robert Verweij iets zoeter. ,,Maar dikke asperges zijn steviger en wor den dus minder snel papperig, een groot pluspunt.'' Daarmee wint dik het van dun. De stevigheid komt door de grond waarin ze groeien, verklaart Ernst Woltering, hoogleraar productfysiolo- gie en kwaliteit aan de Wageningen University. „Ondergrondse planten produceren meer ethyleen, een gas vormige stof die ook als groeihor moon dient. De stevigheid zorgt ervoor dat de plant de grond kan wegduwen. Als de grond heel com pact is, lukt het de asperge minder goed om de grond weg te duwen, en krijg je een stevigere asperge.'' Belangrijker dan dikte, is volgens Verweij het garingsproces. „Sous vide garen (vacuüm verpakt) is veruit de beste manier, daarna stomen. Bij koken verliest de asperge smaak aan het kookwater.'' De tip die Verweij zijn cursisten geeft: ,,Als je ze kookt, kook de asperges dan in water waar je eerst de schillen en de kontjes in hebt getrokken. Dan behoud je de meeste smaak.'' - EDWIN FLORES Asperges bevatten van zichzelf geen libidoverhogende stoffen, zegt Renger Witkamp, hoogleraar voeding en farmacologie aan de Wageningen University. Hetzelfde geldt voor oesters en bananen. Het is puur associatie, zegt gedrags wetenschapper Linette Mak. Een asperge lijkt natuurlijk op een fallus.'' Een spannende setting kan de asperge dus wel opwindend maken. Mak: ,,De geur, het mondgevoel, de smaak en de manier waarop je part ner asperges eet, spelen wel mee. Kaarsje aan en de asperges met je handen eten. Dat kun je heel sensueel vinden.'' Wil je eens uit je comfort- zone? Mak: ,,Ik zou zeggen: voer elkaar de asperges.'' wek! en lust ar of TIJN ELFERINK Alle asperges blijven onder de grond wit. Onder invloed van licht maken asperges chlorofyl aan, de stof die bijvoorbeeld spinazie groen kleurt. En asperges dus. Voor zowel teelt boven als onder de grond zijn er vele rassen. ,,Er zijn rassen die het beter doen in Nederland of juist in Zuid Europa'', legt Woltering uit. ,,Of beter in Zeeland dan Limburg.'' In duinge bieden kun je wilde asperges vinden. Wilde zijn groen, maar dunner dan de groene uit de winkel, weet wildplukker Edwin Flores. Bovendien heeft de wilde een intensere smaak. ,,De meeste kans op wilde asperges maak je in de tweede en derde week van april.'' Schillen is, net als met de groene uit de supermarkt, niet nodig. Urine kan na het eten van asperges eigenaardig ruiken. Oorzaak: aspa- ragusinezuur. ,,Dat breekt af tot andere zwavelhoudende stoffen'', zegt Renger Witkamp. Niet iedereen ruikt die typische aspergegeur in plas. Wetenschappers vroegen bijna zeven duizend mensen asperges te eten en bij te houden of hun urine die kenmer kende geur had. Ongeveer 60 pro cent rook niets of nauwelijks iets. De onderzoekers ontdekten dat het een type chromosoom is dat bepaalt of iemand de geur wel of niet kan ruiken. Groenten verliezen na de oogst snel tot 5 procent vocht. „Engelsen noe men sperziebonen niet voor niets snap beans", zegt Woltering. ,,Als ze te veel vocht zijn kwijtgeraakt, kun je ze niet meer knakken.'' Zoals uitge droogde asperges niet meer piepen of knarsen als ze rauw tegen elkaar aan liggen. Ze blijven koel en bij hoge luchtvochtigheid het langst vers; leg ze in een natte theedoek in de groen telade van de koelkast. ,,De kou remt het doorgroeien na de oogst'', ver klaart Woltering. „Asperges die door groeien maken houtvaten aan om water te vervoeren. Vezelige asperges zijn niet lekker.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74