Geen zin in de buxusmot? Er zijn genoeg alternatieven ht bij Bastion Hotels astionhotels 23 EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DER KAA 'Je favoriete parfum bevat mogelijk bevergeil. Dat ruikt naar leer, rook en tabak' Natte hond Tenenkaas Kattenpis Plensbui geuren i "7- Keuze uit alle 34 Bastion Hotels Inclusief ontbijt voor 2 personen Aankomsten op alle dagen van de week Iaten we het voor de verande ring eens hebben over een pandemie in de tuinwereld: de buxusmot. Het goede nieuws is dat steeds meer vogels de rups van dit sierlijke vlindertje op hun menu hebben staan: mussen vechten erom en ook kauwen, mezen en zwartkoppen hebben het smakelijke hapje ontdekt. En nog meer vrolijk nieuws: ook parasieten zoals sluipwespen ruimen al heel wat rupsen op. Na het zoet het zuur. Minder goed nieuws is dat huiskatten de stand van onze insectenetende vogels danig aantasten en dat veel sluip wespen aan land- en tuinbouwgif ten onder gaan, waardoor het op een natuurlijke manier opruimen van de rupsen nogal wordt vertraagd. Ooit komt het misschien goed, maar dat vraagt geduld. En ons geduld is op, zoals we dagelijks lezen. Daarom hier een lijst van buxusalternatieven. Spiksplinternieuw is de Bloombux. Klinkt als een soort speaker, maar is in werkelijkheid een dwergrodo dendron die met wat fantasie op een buxus lijkt. Je kunt hem in vorm knippen en je kunt er een hegje van maken. En, wat zeldzaam is voor een rododendron, hij kan tegen kalk. In juni heeft hij een zee van geurende klokken. Ilex crenata, de stekel- loze dwerghulst uit Japan, kennen we al lan ger. Het struikje is een goudmijn voor kwekers van buxusvervangers. Maar is het mooi? Dat is een kwestie van smaak. Vooral de variëteit 'Convexa' lijkt met zijn omkrullende bladran den sprekend op hulst, maar de bladkeur is van het somberste graf- groen - als ik ook eens een woord mag munten. Ik pas. Taxus baccata wordt al sinds jaar en dag voor hagen en kunst- snoeiwerk gebruikt. De gewone Taxus wordt te groot voor een klein haagje of een bolletje in een pot, maar de variëteit 'Micro' blijft klein en er zijn ook andere dwergvormen in de handel. Eenmaal per jaar snoeien is genoeg. Taxus is giftig. Misschien geen aan beveling in deze hysterische tijden. Lonicera pileata is een struikje met piepklein blad. Het houdt niet van natte grond en groeit nogal breed uit, maar het is en blijft mijn favoriet. In strenge winters kan het wel een tik krijgen. Vaccinium 'BerryBux' is een blauwe bes die compact groeit en van zure grond houdt. Eetbare bessen en een schitterende herfstkleur. Geen groenblijver, maar door zijn wirwar van takjes en compacte groei toch bijna ondoorzichtig in de winter. Een aanrader voor de schaduwtuin. 'Lodense' gaat al lang mee. Deze dwergliguster was een favoriet van Mien Ruys, de enige tuinarchitect van naam die we ooit hebben gehad. Somber groen, maar goed te snoeien. Euonymusjaponi- cus 'Green Border' is een groenblijvend struikje uit de kar dinaalshoedfamilie. Pretentieloos, maar effectief, met één klein nadeel: de plant kan niet tegen koude oostenwind. Je kunt er een leuke potplant van maken, maar haal die bij strenge vorst dan wel naar binnen. PC ZATERDAG 10 APRIL 2021 - HAROLDMCGEE muskus versterkt amber andere geuren en geeft het parfums diepte. En weet je dat je favoriete geurtje mogelijk bevergeil bevat? Dit gedroogde restant van een witte vloeistof uit een beverblaas zit sinds de 19de eeuw in parfums. Door het dieet van bevers - boombast en twijgen - bevat bevergeil de geur- componenten leer, rook en tabak. Waarom is de geur van natte hond zo'n bekende typering, die ook wordt gebruikt om de geur van vochtige tapijten, vaatwassers of sommige dranken te omschrijven? Als een hond nat wordt van de regen of van zwem men, ruikt hij sterker dan normaal. Dat komt doordat het vocht de groei van microben bevordert. Deze piepkleine micro-organismen veroorzaken een muffe zweet-kazige lucht. Grappig genoeg worden hondenpoten vaak wél als lekker ruikend ervaren; ze doen zelfs denken aan tortillachips. Dit komt door het stofje aminoaceto- fenon, dat ook in druiven, aardbeien en kastanjehoning zit. Tegelijk wijst dit stofje op de aanwezigheid van een bacterie die tot ernstige infecties kan leiden. Wees dus alert als de voet zolen van je viervoeter wel érg sterk naar maistortilla's beginnen te ruiken. Geen betere term voor zweetvoeten dan de Nederlandse term 'tenenkaas', volgens McGee. 'De overeenkomst tussen die geuren inspireerde Nederlandse onderzoekers in 1996 om malariamuggen, die graag op menselijke voeten en enkels zitten, te lokken met Limburgse kaas', schrijft McGee in zijn boek. Dat komt doordat de chemische samenstelling van kaas niet zo veel verschilt van die van onze huid. Kazen met een gewassen korst hebben een bepaalde bacteriesoort bij zich die ook op voeten voorkomt. Sommige bacteriën op de voeten breken huid- celresten af tot koolstofketens die naar Parmezaanse of andere oude kaas ruiken, andere breken huideiwit ten af op een manier die tot een meer zweetachtige, Zwitserse kaaslucht leidt. Kan over de (on)aangename geur van hondenpoten nog worden getwist, over kattenpis is iedereen het eens: die stinkt verschrikkelijk. Katten be nutten hun plas om hun territorium af te bakenen, daarom ruikt het zo sterk. In deze urine kunnen dagen later nog steeds vluchtige geurmoleculen ontstaan, waardoor die penetrante geur ook nog eens lang aanwezig blijft. Zwavelmoleculen uit kattenpis komen ook voor in voedsel; de geur wordt onder meer aangetroffen in aroma's van sauvignon blanc-wijn en zwarte bessen. Ook een kattenbak en een mango hebben meer gemeen dan je zou verwachten: het zogenoemde 'katten- keton' - ketonen zijn afvalstoffen die vrijkomen als vetstoffen worden afge broken - is zelfs een smaakstof die wordt gebruikt in de voedselindustrie. Waarom ruikt de grond zo aards na een flinke plensbui? Omdat er een stroom kooldioxide vrijkomt zodra droge grond nat wordt. De vluchtige geurmoleculen uit de grond en op steentjes komen vrij in de lucht. Tegelijk worden slapende microben wakker. Ze gaan aan het werk en brengen zo nieuwe geurmoleculen teweeg. Ook geurmoleculen die zijn afgegeven door schimmels, dieren, planten en mensen en daarna op gesteente belanden, komen ineens weer vrij. Dat is de reden waarom asfalt zo sterk ruikt na een stevige bui. Het is dus niet het beton dat we ruiken (ge steente moet daarvoor tot duizenden graden verhit worden), maar de geu ren die zich erop verstopt hebben. Harold McGee IX- van de wereld De geuren van de wereld, de ultieme gids voor alles wat we kunnen ruiken is verschenen bij Nieuw Amsterdam (€50). 1 december 2021 Vaccinium 'BerryBux' Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Ligustrum vulgare

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71