aan overwaarde Onder politici Wantrouwen kan vechtkabinet én eeuwige rancune opleveren 'Winst zit tussen de oren' Persoonlijk vertrouwen maakt of kraakt de samenwerking tussen partijen Woningmarktanalist Uw NVM makelaar Bank denkt dat de politiek fiscaal moet ingrijpen om het niet verder uit de hand te laten lopen. Tussen huurders en huiseigenaren ont staat een kloof, zei DNB-president Klaas Knot pas. ,,De vermogensop bouw van de huizenbezitters wordt deels door de belastingbeta ler betaald." Hij pleit voor verdere afbouw van de hypotheekrenteaf trek. Wensenlijst ,,Het is oneerlijk dat mensen die een paar jaar geleden een huis hebben gekocht, nu zoveel meer voorsprong hebben op leeftijdsge noten die huren", stelt Martens, die wel een wensenlijst bij de poli tiek wil neerleggen. ,,Maak beleg gen in woningen minder aantrek kelijk. Je kunt de huurinkomsten gaan belasten als omzet of inko men. Je zou ervoor kunnen kiezen om de winst bij verkoop te belas ten, de jubelton af te schaffen, de hypotheekrenteaftrek verder te beperken en je kunt denken aan een hogere vastgoedbelasting." Niet allemaal tegelijk natuurlijk, nuanceert ze. ,,Maar bedenk wat er gebeurt als je niks doet. Dan gaat deze krankzinnige situatie door en wordt de klap alleen maar harder als het tij keert. Koopstarters die maximaal lenen zijn de dupe om dat hun huis snel onder water komt te staan op het moment dat kopers de prijs gaan bepalen op de huizenmarkt." Een verschil met de vorige crisis is wel dat huizenko pers nu verplicht hun hypotheek aflossen, erkent ze. Wat nu op de huizenmarkt ge beurt, is een vorm van inflatie, stelt Marcel Warnaar van het Nati onaal Instituut voor Budgetvoor lichting (Nibud). ,,Er is niet een enorme kwaliteitssprong geweest die de hoge prijzen rechtvaardi gen. Het is de lage rente die enorm veel kapitaal naar de huizenmarkt brengt. Dan ontstaat schaarste en staan de mensen met de dikste portemonnee vooraan. De inko mens zijn niet zo hard meege groeid, dus als je het alleen van de hypotheek moet hebben, kom je er bijna niet tussen." Ook Warnaar zou het niet erg vinden als de jubelton verdwijnt. En hij denkt dat gemeentelijke verplichtingen om in het gekochte huis te wonen, ook kunnen helpen de prijzen in de hand te houden. Hoe dan ook is betaalbaarheid niet het probleem in de letterlijke zin van het woord: de hoge prijzen zijn het bewijs dat veel jjv mensen genoeg te beste- .T* den hebben. „Woningen zijn juist te betaalbaar, zo kun je het zeggen", aldus Paul de Vries van het Ka daster. „Hoe dan ook, de jonge doorstromers kun je niets kwalijk nemen." Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: waarom politici het nóóit persoonlijk moeten maken. Vark Rutte kijkt in zijn vrije tijd met zijn vriend Jort Kelder naar oude Kamerde batten van Joop den Uyl. Historicus Rutte weet als geen ander waarom de voormalig PvdA-leider in 1977 niet nog een keer premier werd, ook al werd zijn partij bij de verkiezingen de grootste. De persoonlijke verhou dingen met mogelijke coalitiepart ners waren stuk. Deze week refereerde hij er zelf nog aan in een debat over de hui dige formatieproblemen. De PvdA wilde destijds niet dat het CDA Dries van Agt naar voren zou schuiven als minister in het tweede kabinet-Den Uyl. Daarop ging Van Agt met de VVD - zón der de PvdA - regeren. De relatie tussen Den Uyl en Van Agt zou nooit meer herstellen. Weliswaar zouden ze nog een keer samenwerken in het tweede kabi net-Van Agt, maar dat spatte bin nen acht maanden al door ruzie uiteen. De haat zat zo diep, dat Van Agt later ook niet welkom was op Den Uyls begrafenis. De vergelijking met nu is snel gemaakt. Alle andere partijen lie ten vorige week weten geen trek meer te hebben in Rutte. D66-lei- der Sigrid Kaag zei dat als zij in Ruttes schoenen had gestaan, ze was vertrokken. ChristenUnie-lei der Gert-Jan Segers (foto) kon digde aan niet in een nieuw kabi net te gaan zitten als Rutte pre mier wordt. Het leidde tot pislinke VVD'ers, vooral over Segers' actie. Je hoeft de VVD niet leuk te vinden. Maar hun voorman zo afserveren? ,,Ik was ook persoonlijk gegriefd'', zegt Hans van Baalen, voormalig fractievoorzitter van de VVD in het Europees parlement. Liberalen gingen van de weeromstuit om Rutte heen staan, zonder dat daar afstemming voor nodig was. Van Baalen: „Iedereen vindt het onte recht dat het zo keihard op de man is gespeeld. Al die partijen lijken vergeten dat ze jarenlang met Rutte samenwerkten.'' Voormalig PvdA-Kamerlid Jacques Wallage weet uit ervaring hoe belangrijk het is om de per soonlijke verhoudingen goed te houden. Na de verkiezingen van 1994 lag er net als nu een razend ingewikkelde legpuzzel. PvdA en VVD voelden aanvankelijk weinig voor samenwerking. Wallage had echter een goede band met Bolke- stein. Door Wallages bemiddeling ging PvdA-leider Wim Kok over stag en begonnen de onderhande lingen alsnog. En met succes. ,,In de politiek is het overbrug gen van politieke verschillen al lastig zat'', blikt de inmiddels ge pensioneerde Wallage terug. ,,Als daar ook nog persoonlijke geschil len bij komen, wordt het al snel onoplosbaar.'' Espresso Wallage besefte dat toen hij en Bolkestein nog gewoon Kamerlid waren. ,,We waren allebei woord voerder onderwijs. Alleen zat zijn partij in de regering en de mijne in de oppositie. Tijdens een debat weigerde minister Wim Deetman mijn vragen te beantwoorden. Toen nam Bolkestein het openlijk voor me op en eiste dat ik gewoon antwoord zou krijgen. Dat maakte indruk op mij. Je kunt dus blijk- baar ondanks alle verschillen fat soenlijk met elkaar omgaan.'' Tijdens de formatie van 1994 be taalde die vertrouwensband zich uit. De onderhandelingen verlie pen uiterst moeizaam. Wallage onderhandelde mee: ,,Dan liep Bolkestein aan het einde van de middag weg en bromde richting mij: we moeten morgen maar even een espresso doen. Dan begonnen we de de volgende morgen samen met een espresso om de plooien weer glad te strijken.'' Uiteindelijk zouden twee paarse kabinetten volgen. Maar als de on derlinge verhoudingen met goed zijn, is het doorgaans zo gedaan met de samenwerking tussen par tijen. Mede daardoor ging het mis in het vechtkabinet-Balkenende IV. Het onderlinge vertrouwen kon niet worden hersteld nadat CDA-leider Jan Peter Balkenende PvdA-leider Wouter Bos in de campagne had uitgemaakt voor leugenaar en draaikont. Het persoonlijke doet ertoe in de politiek. Persoonlijk vertrouwen maakt of kraakt de samenwerking tussen partijen. Het afserveren van Rutte dreigt daarom een hypo theek te leggen op een volgend ka binet, waar de VVD gezien de ver kiezingsuitslag deel van zal moe ten uitmaken. PVV en FvD zijn immers al melaats verklaard. Volgens Van Baalen is her nieuwde samenwerking met de Christenunie niet uitgesloten. „Al heeft Segers het niet makke lijker gemaakt." LJ(—- Bij de Christenunie zelf houden ze er rekening mee dat samenwer king nu voor ja ren onmogelijk is geworden, aldus een prominent partijlid deze week. „Dit gaan die VVD'ers ons niet vergeven." GO ZATERDAG 10 APRIL 2021 winnaars De vraag is of jonge doorstromers echt de jackpot winnen, zegt woningmarkt analist Jasper du Pont. ,,Hun winst is vooral psycholo gisch, want het nieuwe huis is óók fors duurder. Zonder prijsstijging hadden ze ook kunnen ver huizen. Het is dus vooral zo dat leef tijdsgenoten die niet op tijd konden in stappen in de koop- markt, de prijzen bui ten hun bereik zien raken." FOTO PETER HILZ/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65