Saskia Noort Censuur uit naam van moederliefde Zo doen zij dat Met sluiting klassieke cafés verdwijnt Argentijns erfgoed VEEL GEDEELD Ze waren een tweede huis voor schrijvers, denkers, politici en notabelen 12 Lieve koppies Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Onlangs staken de Vrouwen voor Vrijheid mijn boeken in de hens, omdat mijn column over hun hang naar extreemrechts hun niet beviel. Gelijktijdig plakte Vizier op Links rode stickers op de deuren van enkele linkse opiniemakers met de tekst: deze locatie wordt geobserveerd door de volgers van Vizier op Links. Naar aanleiding van de verbranding van drie van mijn boeken op een chique Weberbarbecue (naar verluidt werden op Telegram nog veel meer van mijn boeken verbrand door de zich Übermensch wanende yoga-elite) schreef So phie Smit een heel puntige brief in de Volkskrant, als reactie op het drie pagi na's grote podium voor de 'spiritrutten'. Hierin vroeg ze of Sietske Bergsma, de boekverbrander, zich thuis voelt in het gezelschap van totalitaire leiders als Pinochet, ayatollah Khomeini, Hitler en evangelische christenen, die ook graag tot boekverbrandingen opriepen. Mevrouw Bergsma gaat daar geen antwoord op geven, als de slimste en de hatelijkste van het stelletje, omdat zij zich inderdaad uitstekend thuis voelt in dit gezelschap. Opvallend hoe organisaties die de term 'vrijheid' in hun vaandel dragen, zelf de vrijheid van iedere andersdenkende met zeer on frisse methodes, die niet voor niets refereren aan ons bruine verleden, be strijden. Censuur, intimidatie, smaad, verdachtmakingen, nepnieuws ver spreiden, allemaal uit naam van hun warme moederhart. Niet alleen boekverbrandingen en doxen behoren tot de gereedschaps kist van dictators, sekteleiders en fundamentalistische machthebbers om het volk mee te mennen. Ook het pronken met het moederhart behoort daartoe. Het beheersen en controleren van ons voorplantingsorgaan is favo riet bij rechts en religieus. Abortus moet verboden, moeders horen achter het aanrecht, je echtgenoot seks weigeren mag niet, stemmen kunnen ze beter aan hun intelligentere mannen overlaten, evenals het hebben van een mening. De bonzende Moe derharten geven de beschikking over hun baarmoeder maar wat graag uit handen om vervolgens prat te gaan op het feit dat zij lou ter uit eierstok, voedende tiet, en moeder liefde bestaan. Alles wat zij doen en laten, is ten gunste van het nageslacht. Bestaan ze zelf nog? Ja, als lichaam, perfect gevormd door yoga, gesterkt door Wim Hoff, gebruind op Ibiza, getoond op Instagram. Vanuit zachtheid, intuïtie en verbinding, vol in de waarheid, besluiten ze boeken van andere moeders met een andere mening, te verbranden. De onfrisse combinatie van de moederschapsideologie en Körperkultur met populisme kennen we nog uit 1935. Kristallnacht, boekverbrandingen, het Moederkruis dat Hitler gaf aan arische vrouwen met meer dan twee kin deren, ik kan me bijna niet voorstellen dat Sietske Bergsma niet weet welke associaties haar boekbarbecue oproept. Over twee weken gaat het vierde seizoen van The Handmaid's Tale in pre mière en het is niet voor niets dat ik en velen met mij deze serie bingen, om vervolgens nachten wakker te liggen over de parallellen in onze huidige we reldproblematiek met die van de dystopische nachtmerrie die Gilead heet. Milieuvervuiling, pandemieën, religieus populisme, mannelijke heersers die bepalen wat er met vrouwelijke voortplantingsorganen gebeurt, censuur, het gemak waarmee mensen zich schikken in de nieuwe regels. En wie staat er aan de wieg van dit systeem, ontsproten aan ongewilde kinderloosheid? Een vrouw. Alles wat in The Handmaid's Tale gebeurt, heeft daadwerkelijk er gens in de wereldplaats gevonden, volgens de auteur, Margaret Atwood. Mis schien moeten de Moederharten eens wat minder ijsbaden nemen. Terwijl in Nederland de horeca schreeuwt om opening, zijn de beeldbepalende oude cafés in Buenos Aires - de bares notables - nog steeds 'gewoon' geopend. Maar voor hoelang nog? Gevreesd wordt dat het culturele erfgoed ten onder gaat aan corona. BEIilD PETER SCHOUTEN BUENOS AIRES Ze zijn onlosmakelijk met de stad Buenos Aires ver bonden: de ruim zeventig bares notables die het aan zicht van de Argentijnse hoofdstad zo karakterise ren. De charmante klassieke cafés waar de tijd heeft stil gestaan ademen nostalgie en weemoed. Van oudsher zijn het ontmoetingsplek ken voor de bohemiens van Buenos Aires. Een tweede huis voor schrijvers, dich ters, denkers, politici en no tabelen. De cafés waren de stille getuigen van de plan nen die - volgens de overle vering - Argentijnse groot heden als Carlos Gardel, Jorge Luis Borges en Che Guevara er smeedden. Ze worden gezien als de essen tie van de stad. De koffie cultuur is belangrijk voor de portenos, de inwoners van Buenos Aires. Sommige ca fés zijn al meer dan hon derd jaar oud en overleef den tientallen crises. Maar het coronavirus zet de we reld van deze etablissemen ten totaal op zijn kop. Het kraakt en het piept. Daar waar naar schatting al zo'n 40 procent van de 'gewone' horeca op de fles is gegaan, lijkt het nu de beurt aan de klassiekers van de stad. Re cent liet weer eentje zijn luiken zakken. Voorgoed. Huurachterstanden zijn aan de orde van de dag. Omdat ze tot het cultureel erfgoed behoren, was er nog iets van steun en en coulance. Vorig jaar voegde het stadsbe stuur de pareltjes nog toe aan de lijst van culturele centra. Op die manier kon den zij kleinschalige activi teiten organiseren om zo in leven te blijven. Voor een tijdje dan. De leeftijd van de gasten ligt er een stuk hoger dan in de hippe koffieketens uit het buitenland die hun filiaal vaak strategisch recht tegenover een bar notable zetten. De oude garde komt er nog wel, maar het gebrek aan kantoormedewerkers en toeristen doet de cafés geen goed. Sinds gisteren moet alle horeca bovendien om elf uur 's avonds sluiten. De huidige tweede corona- golf zal 'een lawine aan nieuwe faillissementen' be tekenen, zo waarschuwt de lokale horecabond. white fox Deze piepkleine hondjes horen bij de meer dan 10.000 huisdieren die afgelopen week te zien waren op de Interpets Fair in Tokio. Meer dan 30.000 bezoekers, zowel baasjes als handelaren, bezochten de beurs om de vaak uitbundig uitgedoste dieren te bekijken en informatie te krijgen over nieuwe trends en verzorging. foto afp ZATERDAG 10 APRIL 2021 GO FOTO SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60