5 Italië wil 40 miljard extra Geen genade voor premier Kleine musea tegen testen Gert-Jan (58) en Ariane (53) van Geloven uit Geldermalsen bezochten nooit eer der in hun leven de Keukenhof. En dat terwijl Ariane gek is op bloemen en er vaak van droomde om dat toch nog eens te doen. ,,Maar het is er altijd zo ver schrikkelijk druk. Daar had ik nooit zin in.'' Dit was haar kans, dacht ze toen dinsdag het bericht kwam dat 's werelds bekendste bloemenparadijs drie dagen de deuren opent bij wijze van proef en maximaal vijfduizend bezoekers mag ontvangen. Een gratis coronatest is ver plicht, maar dat heeft het echtpaar er graag voor over. Gert-Jan en Ariane na men er speciaal een dag voor vrij, spron gen gisterochtend in de auto, lieten zich onderweg testen in Gorinchem en kre gen vlak voor de entree een groen vin kje; ze hebben geen corona en mogen naar binnen. En daar staan ze dan. Tussen de bloe men van de zeven miljoen bloembollen die afgelopen oktober zijn geplant en elke dag liefdevol worden verzorgd door veertig hoveniers. Eindelijk hebben ook zij eer van hun werk en mag een handje vol bezoekers komen kijken. Tegelijker tijd is het een unieke kans voor Gert-Jan om de kleurrijke bloembedden eens op de foto te zetten. „Eindelijk zijn er geen andere mensen die het beeld kunnen 'verpesten'. De door Ariane gevreesde busladin gen Chinezen en Japanners zijn er nu niet, maar toch is het park niet helemaal nu eens wat anders kunnen doen. En het is misschien wel veertig jaar geleden dat zij dit park voor het laatst bezochten. ,,Toen hadden we buitenlandse vrien den over de vloer'', zegt Renee die wel even een drempel over moest om de ver plichte coronatest te ondergaan. ,,Ik ben nog nooit getest. En zag er eerlijk gezegd tegenop om dat wel te doen voor een be zoek aan de Keukenhof. Maar dit is een buitenkansje nu het niet zo'n heksenke tel is als normaal.'' Directeur Bart Siemerink van de Keu kenhof ontvangt zijn gasten met open armen. Ook al moet hij diep in zijn hart een traantje wegpinken. Vijfduizend be zoekers op één dag haalden ze vorig jaar met gemak op de meest rustige dagen. Gemiddeld lopen er 25.000 mensen per dag tussen de bloemen. Op zonnige da gen in het weekend is dat tot wel twee keer zoveel. Maar Siemerink ziet dit als het eerste stapje. Hij doet graag mee met het experiment om te laten zien dat Ne derland open kan. Al ziet hij een bezoek aan de Keukenhof met verplichte snel- test niet als structurele oplossing. ,,Mis- schien dat dit werkt voor een theater waar een paar honderd mensen in kun nen, maar wij zijn een park van 32 hec tare in de buitenlucht. We kunnen met gemak 20.000 mensen veilig spreiden.'' Die bezoekersaantallen hebben ze ook nodig om uit de kosten te komen. Vorig jaar hadden ze een miljoenenverlies. Dit jaar beschouwt Siemerink ook als verlo ren, nu de buitenlandse toeristen niet kunnen komen. Toch hoopt hij het park zo snel mogelijk te kunnen openen. Al is het maar voor de vaste klanten zoals Jim (67) en Annemieke (66) van der Zon uit Sassenheim. Normaal gesproken hebben ze een seizoenkaart en zouden ze hier om de dag zijn. De ene keer 's ochtends vroeg, de andere keer 's avonds. ,,Wij zijn helemaal verslaafd aan dit park en dolblij dat we weer een keer mogen'', roept Annemieke uitbundig als ze de eerste tulpen na de ingang weer ziet. zonder buitenlandse toeristen. Het echt paar Cole uit het Amerikaanse Was hington blijkt met zijn twee kinderen ook een van de eerste bezoekers. Ze wo nen tijdelijk voor hun werk in Neder land, maar hadden er graag een autorit van 2,5 uur voor over om vanuit Maas tricht naar de bollenstreek te komen. ,,Een bezoek aan dit park was één van onze grootste wensen toen we zes maanden geleden naar Nederland kwa men. Deze kans laten we niet glippen, voordat we straks terug moeten naar Amerika'', zegt vader Lee. Hunkeren De Amerikanen zijn een uitzondering, want de Keukenhof wordt deze dag vooral bezocht door Nederlanders die hunkeren naar weer eens een uitje, zoals Ebeljan (71) en Renee (66) Hennus uit Den Haag. Tijdens de lockdown hebben ze heel wat uurtjes op de golfbaan door gebracht, maar ze vinden het fijn dat ze de besmettingen dalen, is het idee, dan kunnen eindelijk de terrassen open. Dat politiek Den Haag ge voelig is voor deze roep, bleek wel uit het feit dat het Outbreak Ma nagement Team gisteren een door het kabinet opgesteld versoepe lingsplan voorgelegd kreeg, dat voorziet in afschaffing van de avondklok, heropening van terras sen en verruiming van thuisbe- zoek. De kans is groot dat het OMT dit plan terugstuurt als 'prema tuur'. Prominente leden als ic- voorman Diederik Gommers, arts-microbioloog Marc Bonten en hoogleraar infectieziekten An dreas Voss vinden dat de druk in ziekenhuizen nog veel te hoog is. Het aantal besmettingen zal snel ler moeten afnemen. Wat dat be treft is het slecht nieuws dat de da ling de laatste dagen lijkt te stok- ken. De enige andere manier om de situatie op de ic's te verbeteren: vaart maken met vaccinaties. Van alle ic-patiënten is driekwart tus sen de 50 en 75 jaar oud. Tot dusver is het aantal prikken bij deze groe pen nog erg beperkt. Daar moet echt verandering in komen. Voor de vaccinatiecampagne hoeft de stop met AstraZeneca bij 60-minners geen al te grote gevol gen te hebben. Tot vorige week vrijdag kregen een paar relatief kleine doelgroepen van mensen onder de 60 jaar - sommige zorg- medewerkers, mensen met het downsyndroom en mensen met morbide obesitas - deze prik. Dat de komende weken geen enorme AstraZeneca-leveringen gepland staan en dat het grootste deel van de mensen onder de 60 relatief laat aan de beurt is, geeft minister De Jonge ruimte zijn strategie te wijzigen. Simpel ge steld komt die wijziging erop neer dat meer ouderen het AstraZe- neca-vaccin zullen krijgen. Nu al worden de beschikbare AstraZe- neca-prikken vooral toegediend aan 60- tot 64-jarigen. Mensen onder de 60 jaar zullen worden geprikt met de vaccins van Pfizer/BioNTech, Moderna of Janssen. Het RIVM en andere be trokken instanties werken nu aan een aangepast plan. Dat moet dinsdag gereed zijn. Wie nu is afgebeld voor een AstraZeneca-prik, krijgt volgens de woordvoerder 'zo snel mogelijk' een uitnodiging om een ander vaccin te komen halen. Dat zal vooral veel vragen van de flexibi liteit van de huisartsen, die hun prikschema al twee keer moesten omgooien. Zijn er genoeg andere vaccins? Het kabinet verwacht in het twee de kwartaal liefst 16,5 miljoen vac cins te ontvangen. Bijna 8 miljoen zouden van Pfizer moeten komen, ruim 8 miljoen van AstraZeneca en 1,4 miljoen van Moderna. Van het vaccin van Janssen, waarbij één prik volstaat, worden de eerste 3 miljoen doses verwacht. De Europese medicijnautoriteit EMA meldde gisteren dat één per soon die het Janssen-vaccin kreeg, is overleden aan dezelfde compli catie die ook bij AstraZeneca werd geconstateerd, een combinatie van trombose en een tekort aan bloed- plaatjes. Een verband met het vac cin van Janssen is nog niet vastge steld. Ook van drie andere mensen werd melding gedaan van de com plicatie. Maar op een totaal van bij na vijf miljoen vaccinaties, vooral in de VS, is dat aantal volgens het EMA niet opvallend hoog. Minis ter De Jonge vindt het nog te vroeg om er conclusies aan te verbinden. zaterdag 10 april 2021 Geluks vogels die de Keukenhof in mogen worden bij de entree gecontroleerd op hun corona test. Daarna is het genieten tussen alle bloemen. fotos ARIE KIEVIT Proefkijker bloeit op: geen drukte die de foto 'verpest' Geen busladingen vol buitenlandse toeristen bij de Keukenhof. Het is een ongelooflijke strop voor het park in Lisse, maar Nederlandse bloemenlief hebbers wanen zich in het paradijs nu ze drie dagen lang bij wijze van proef naar binnen kunnen met een handje vol gasten. Eindelijk is er niemand die de foto 'verpest'. Raymond Boere Lisse Gert-Jan en Ariane van Geloven uit Geldermalsen zijn voor het eerst van hun leven in de Keukenhof. Ebeljan en Renee Hennus uit Den Haag genieten in Lisse van de rust. wéér een brug te ver? Wat moet er gebeuren om te kunnen versoepelen? Blijft het priktempo op peil na het besluit rond AstraZeneca? ROME Italië zou werken aan plannen om tot 40 mil jard euro te lenen. Premier Mario Draghi maakte vo rige maand bekend nog eens tientallen miljarden euro's uit te trekken voor de bestrijding van de eco nomische crisis in het land. Naar verwachting komt Ita lië binnenkort met nog om vangrijkere financiële steun wegens de crisis, dus raakt de schatkist snel leeg. Ita lië gaf al 130 miljard uit aan steun. De economie kromp vorig jaar met 9 procent. De druk om met extra steun te komen, is groot. OSLO De Noorse premier Erna Solberg heeft een boete van bijna 2000 euro gekregen wegens het over treden van haar eigen co- ronaregels. Volgens de politie worden er zelden boetes wegens het niet afstand houden of iets te grote samenscholingen uitgeschreven, maar heeft Solberg als premier de re gelgeving bepleit en is ze verantwoordelijk voor de invoering. Daarom is de boete zo hoog uitgevallen. Solberg vierde in februari haar verjaardag met der tien familieleden, die geen afstand hielden. AMERSFOORT Kleine en middelgrote musea zijn tegen het systeem van tes ten voor toegang. De mu sea vinden het niet terecht dat ze op één lijn worden gesteld met dierentuinen, attractieparken en evene menten, terwijl de bezoe kersstroom in een museum heel anders is. Bovendien zijn ze bang dat bezoekers afhaken als ze eerst naar een teststraat moeten rij den voor een coronatest. De musea wijzen erop dat ze het bezoek vorig jaar goed geregeld hadden, met tijdslots, eenrichtings verkeer en maximumaan tallen bezoekers. Daarom willen ze gewoon open gaan zodra dat binnen de RIVM-richtlijnen kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5