De buurtschap 1 1 Capelle tp Ik had het gevoel dat ik er al heel mijn leven had gewoond' Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 37: Capelle, een verdronken maar toch levende buurtschap tussen Zierikzee en Nieuwerkerk. J Jr fni r» Het is een vrijstaand huis aan de Zwanen- burgseweg in de buurtschap Capelle. Een hoge kap. Daarin liet de wind zich altijd goed horen. Ook in de stormnacht van zater dag 31 januari op zondag 1 februari 1953. Piet Geluk (1947) was toen 5 jaar. ,,De storm loeide zo hard dat mijn ouders besloten op de begane grond te slapen. Ik hoor het mijn vader nog zeggen, de daaropvol gende zondagochtend: 'Goh, wat heeft het geregend'. Even later klotste het zeewater tegen de mu ren van ons huis. De aardse goede ren, zoals meubels, werden naar boven gebracht. De radio, daar op de plank boven het aanrecht, bleef staan, die zou geen gevaar lopen. Capelle lag hoog, tijdens de inun datie van 1944 was het alleen maar drassig geweest. Dat zou nu vast weer zo zijn, was de verwachting." Het water kwam wel hoog. Piet moest met zijn ouders naar de vliering, zelfs de zolder bleef niet droog. Het in 1940 ge bouwde huis hield het, al leen de noordgevel lag eruit. De veel grotere, iets verderop gelegen woning van opa Geluk bleek niet bestand tegen wind en water. Zijn opa, oma en tante verdronken, een oom kon op een drijvende deur springen en spoelde later levend en wel aan op Ouwerkerk. De wa tersnood betekende feitelijk het einde van de buurtschap Capelle. Van de ruim honderd inwoners kwamen er 42 om, vermeldt het informatiebord bij de oude be graafplaats. Met in het centrum nog slechts twee overeind staande woningen - de weggespoelde hui zen waren meest onbewoonbaar verklaarde arbeiderswoninkjes - besloot de toenmalige gemeente Nieuwerkerk de buurtschap op te geven. Er zou niet meer gebouwd en begraven worden. Binnen de borden Zo staat Capelle te boek als de laat ste verdronken nederzetting in Zeeland. Maar dat wil niet zeggen dat er vandaag de dag geen leven meer is. In totaal telt de buurt schap tussen de witte plaatsnaam borden op de Zwanenburgseweg zo'n acht woningen en twee boer derijen. Piet Geluk woont op nummer 11, ruim buiten het eigenlijke cen- ge m. Schouwen-Duivelarid trum van het verdronken dorp, maar wel binnen de borden. Het is zijn ouderlijk huis. Er is centrale verwarming en dubbele begla zing, verder heeft hij vrijwel niets veranderd. Zijn in 1989 overleden vader was er tuinder. Piet volgde hem op en is inmiddels met pensi oen. Hij heeft geen angstige herin neringen aan de nacht dat de dij ken braken. ,,Ik ben een poosje met mijn moeder geëvacueerd ge weest in Soesterberg. Voor we de finitief terug konden, hebben we in een schaftwagen in Zierikzee gewoond. Het land hier was woest en ledig, er lag heel veel zand." Hij gaat nogal eens op de koffie bij mensen in de buurt. Of iets verder weg, op Noord-Beveland. Zomaar, om een praatje te maken. Via agrarische organisaties kwam hij in contact met boer Pierre Mi- chels in het Noord-Franse Bray- sur-Somme. Ze bezoeken elkaar als het lukt elk jaar over en weer. Hij heeft wat hij noemt 'aardigheid' in vrachtauto's en rijdt wel eens mee naar Frank rijk in een wagen van een Zeeuws-Vlaams bedrijf. Piet is alleenstaand, heeft geen kinde ren. Hij hecht aan structuur: ,,Ik eet zeven dagen per week 1 r <r Jr ••-**§ V V warm op een gedekte tafel." Eén dag per week komt Carlien. Hij noemt haar 'hoofd van de huis- houding'. De dag dat ze zijn boel tje op orde brengt, kookt ze ook voor hem. Carlien is Carlien ten Wolde (1967), zij woont even verderop op nummer 7 aan het doodlopende stukje weg naast de Zwanenburg- seweg, precies daar waar vroeger het centrum van Capelle was. Drie kinderen heeft ze, een dochter van 16 en twee zoons, van 20 en bijna 23 jaar. Nog niet uitgevlogen, lacht ze. Haar huis is één van de twee tijdens de Ramp overeind geble ven woningen in het centrum van de buurtschap. ,,Ik kwam hier in november 2001 vanuit Zierikzee. We wilden iets buiten met ruimte voor de paarden die ik toen nog had. Capelle, ik wist niet waar het lag. We zijn heel voorzichtig dit weggetje ingereden. Ik kwam hier binnen en het huis omarmde me, ik had het gevoel dat ik er al heel mijn leven had gewoond." De woning is inmiddels uitge bouwd. Carlien: ,,Geweldig om hier te wonen. Het plekje, het buurtje, als je wat nodig hebt, kun je bij de buurtbewoners terecht. Toen we toestanden hadden met de gezondheid van onze oudste waren onze directe buren Piet en Lenie goud waard, ze stonden al tijd klaar. We hebben een buurt vereniging die wat verder reikt dan het eigenlijke Capelle. Met een jaarlijkse barbecue, een receptie met de jaarwisseling, een kegel avond. Ze zeggen wel eens: beter een goede buur dan een verre vriend. Dat klopt helemaal. Het is hier heel familiair." Golfje Op nummer 5 is Amanda Heijboer (1992) de overbuurvrouw. Twee dagen per week is ze ambtelijk se cretaris bij de cliëntenraad van zorggroep 's Heeren Loo. Nu heeft ze het druk met haar Thom van 8 ZATERDAG 10 APRIL 2021 GO JAN VAN DAMME Piet Geluk: ,,Ik ben een poosje met mijn moeder geëvacueerd geweest in Soesterberg." ^11 JSt* J fj Carlien ten Wolde met haar dochter Marit: ,,Het is hier heel familiair." Carlien ten Wolde Amanda Heijboer met Thom en Maartje: ,,We wilden een woning buiten waar je toch buren hebt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56