Jan Vantoortelboom Tussen licht en geluk In het nieuws Uit het nieuws Op de fiets langs de hele kustlijn Klaar voor het kampeerseizoen DEZE WEEK IN Z De zware elementen maken het mooi Pasen met de gasten verliep soepel 2 6'WAAR EEN WILLY IS, IS EEN WEG' 8 CAPELLE: VERDRONKEN MAARVOL LEVEN 13 KAN HET NOG WEL MET MARKRUTTE? Ik moest dus gewoon mens zijn en dat is niet eenvoudig voor veel docenten Van de week ging ik weer eens mijn erf af om een reis te maken naar Het Groene Woud, een leslocatie van de Hogeschool Zeeland in Middelburg. Een erg mooie naam, vind ik dat, temeer omdat er een paar bomen in de buurt staan. Op de reis ernaartoe zag ik uit het niets twee gigantische zuilen van zonnestralen het aardopper vlak bereiken, net als de benen van een driehoek waarvan het snijpunt verholen lag in een dik wolkenpak. Maar tussen die be nen, precies in het midden, lag een boerderij. De symboliek er van deed me mijmeren over het leven in die boerderij: tussen licht en geluk in? Lang kon ik niet mijmeren, want ik schrok van een baardig sujet met haast die me in een roestige barrelbus te dicht voorbij scheurde. Op een mountainbike over het strand fietsen langs de gehele Ne derlandse kust. Zes Zeeuwen leg gen volgende week de Beach Ride for KNRM af: van Cadzand naar Ameland. Ze fietsen drie dagen om zo veel mogelijk geld in te zamelen voor de Reddingsbrigade. Het idee ontstond, hoe kan het ook anders, op het strand. ,,Met de leden van het fietsgroepje De Golden Boys wilden we graag iets groots voor een goed doel doen, nu Ride for the Roses niet doorgaat", vertelt organisator en deelnemer Ad Spe- lier (rechts). ,,We fietsen heel graag op het strand. Daar heb je de zware elementen die het mooi ma ken. Je bent altijd bezig met de on dergrond en de wind. We besloten om geld op te halen voor de KNRM en die helpt ons ook naar de Wad deneilanden te komen." Met de actie hoopt de groep zo'n 10.000 euro binnen te halen. ,,We verwachten dat we dat gaan ha len", zegt Spelier. ,,Als we bezig zijn kan iedereen ons volgen op de landkaart van onze site. Wat het weer zal doen wordt nog span nend, maar aan de voorbereiding zal het niet liggen. Bijna alle stran den hebben we al een keer ver kend. We kijken er erg naar uit." De Beach Ride Tour vindt plaats op 15, 16 en 17 april. De deelnemers Ad Spelier, Antwan de Punder, Rob Spelier, Matthijs Bordui, Eelco Mosselman en Edwin Franse zijn dan te volgen op beachride- forknrm.nl. Doneren kan ook via deze site. 'Met Pasen zal er wel geen plekje meer over zijn.' Dat was de ge dachte die een aantal camping houders en directeuren van Zeeuwse vakantieparken vorige week deelden met deze krant. Dit was bij De Schotsman in Kamper land, op een aantal Duitse afmel dingen na, ook het geval. Met veel (sneeuw)buien liet het weer wat te wensen over. Toch kijkt Sander van Geene (foto), directeur van De Schotsman, er positief op terug. ,,De reacties waren erg positief. De kampeerders waren blij dat ze er even uit konden", vertelt hij. ,,Ook kregen we veel leuke reacties op de verbouwingen die ons park heeft ondergaan. Iedereen die had geboekt kwam wel, maar veel mensen vertrokken wat eerder. Maar met een dikke trui en spelle tjes spelen in de tent vermaakten de mensen zich wel. Natuurlijk was er teleurstelling over het dichte zwembad en horeca in het park, maar het is niet anders." Van Geene zag dat de coronare- gels goed werden opgevolgd. ,,Tij- dens de avondklok bleef iedereen in de tent of caravan. De mensen namen hun eigen verantwoorde lijkheid. Afgelopen weekend was voor ons ook een soort test voor het park. Ik durf te zeggen dat het soepel verlopen is en dat we klaar zijn voor het seizoen." Het kam peerseizoen is weer geopend. Na bijna twintig jaar in het onderwijs is dat wat een docent moet doen: vertrouwen geven. Het klinkt basaal, maar dat is het niet. In mijn vroege docentenjaren nam ik de lesmaterie zelf veel te serieus en verwachtte ik dat de studenten dat ook deden. Er was een klimaat van zakelijke afstandelijkheid, van een race te gen hun onwetendheid en dat kwam het leerproces allerminst ten goede. Er was alleen oog voor het 'wat' en niet het 'hoe'. Er was alleen oog voor de abstracte entiteit van 'de student'. En de lesstof moest koste wat kost erin geramd worden, netjes binnen het voorziene theoretische kader en de tijd die ervoor stond. 'de mens'. Een persoonlijke vraag naar de gemoedstoestand, een kort gesprekje over hobby's of toekomstdromen, een compli ment, een beter cijfer dan verdiend. Dat alles schenkt vertrou wen. En vertrouwen doet groeien. Maar dat vertrouwen eiste ook openheid van mijn kant. Ook ik moest praten over wie ik ben en wat ik voel. Gewoon mens zijn dus. Niet eenvoudig voor veel docenten. Toen ik terug naar huis reed, spleet het zware wolkendek open en was de weg voor me het middelpunt van twee zonnestralen. Ik ging naar Het Groene Woud omdat ik die dag bij een aan tal studenten mondelinge tentamens Engels en presentatie diende af te nemen. Een student die op afstuderen stond, le verde een uitmuntende presentatie af, zowel de structurele on derdelen als de taal waren nagenoeg perfect. Maar de student bewoog amper, stond als aan de grond genageld en verkrampt achter de katheder. Geen ver trouwen in eigen kunnen. Ze had dit tentamen ook jaren uitge steld. Na afloop vroeg ik haar hoe ze zich voelde en hoe ze dacht dat het was gegaan: bar slecht, vond ze. Dat lag niet aan de ken nis, noch de inhoud, maar louter aan haar eigen perceptie en de leerervaringen van de Engelse taal in haar voorgaande school- carrière die, zoals verwacht, niet goed waren geweest. jeugd in drie landen is opgevoed, waarvan er één Engels als voer taal had, voelt zich onzeker bij gesproken Engels. Hoe is dat mo gelijk? Dat kwam omdat ze tij dens haar havo-opleiding telkens opnieuw slecht scoorde op mon delinge onderdelen. En de oor zaak daarvan was dan weer haar niet-Britse accent, want het En gelse accent dat standaard wordt gedoceerd in alle scholen is nog steeds British English. reet interesseerde. Ik begreep haar klaar en duidelijk. Ik zei haar ook dat ze een uitmuntende presentatie had afgeleverd. Ze was een mooi voorbeeld van een mens die op het vlak van de En gelse taal een minderwaardige zelfperceptie heeft ontwikkeld door negatieve kritieken op een heel klein onderdeel van haar taalgebruik en daardoor haar eigen kunnen diep wantrouwde. ZATERDAG 10 APRIL 2021 GO Macabere modeshow KIEK! 10 9 Wat is een tolvrije tunnel ons waard? 16 Er zijn wel degelijk winnaars op de huizenmarkt: de doorstromers 17 Politiek vertrouwen bitter noodzakelijk in Den Haag 18 De liefde voor de film begon voor filmrecensent Ab Zagt met Laurel en Hardy Ik stak de loftrompet en ze bloeide open voor mijn ogen. Na een aantal jaren besefte ik: het is niet 'de student', het is Tussen licht en geluk. Een student die tijdens haar Ik zei dat haar accent me geen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50