Vier miljard voor groene waterstof, onderwijs en ov Kabinet wil PostNL toch Sandd laten overnemen 4 Het lukt Nederland maar niet om uit het coronamoeras te klimmen. De druk op de ic's was in elf maanden niet zo hoog, en weer zijn er problemen rond de vaccinatie. Sneuvelt er opnieuw een versoepelingsplan? KEUKENHOF EXPERIMENT Bijna 650 miljoen euro komt met een beschikbaar, voor circa 3,5 mil jard euro moet nog een extra on derbouwing worden gegeven. Dat heeft het kabinet gisteren bekend gemaakt. De regio Amsterdam pakt de hoofdprijs: voor het door trekken van de Noord/Zuidlijn naar Schiphol wordt maximaal 1,5 miljard euro gereserveerd, wat neerkomt op 50 procent van de ge schatte kosten. Daarnaast is er maximaal 1 mil jard euro voor het versterken van het openbaar vervoer in de regio's Den Haag, Rotterdam en Zoeter- meer. Concreet gaat het om het verdubbelen van de sporen op de 'Oude Lijn' tussen Schiedam en Delft. Voor een innovatiepro gramma voor de automotive-in dustrie in Brainport Eindhoven is 30 miljoen euro gereserveerd. Voor de andere Eindhovense wens - een vrijliggende busbaan voor emissieloos zelfrijdend per sonenvervoer - is (nog) geen geld toegekend. Onderzoek Behalve voor infrastructuur trekt het Nationaal Groeifonds ook geld uit voor onderzoek, ontwikkeling en innovatie. Het gaat om inves teringen in kunstmatige intel ligentie (276 miljoen euro), toe passingen voor groene waterstof (338 miljoen), versterking van de Nederlandse quantumsector (615 miljoen), datagebruik in de ge zondheidszorg (69 miljoen) en proeffabrieken waar behandelin gen worden ontwikkeld die ge bruikmaken van het zelfherstel- lend vermogen van het lichaam (56 miljoen). Ook hierbij gaat het om maximumbijdragen en geldt dat een groot deel van het geld pas vrijkomt als er een nadere onder bouwing wordt gegeven. Daarnaast gaat er geld naar twee projecten die investeren in ken nisontwikkeling. Allereerst gaat het om versterking van infrastruc tuur, onder meer door het perso- naliseren van een digitaal scho lingsoverzicht en een proef met ontwikkeladviezen voor praktisch opgeleide mensen (90 miljoen euro). Daarnaast gaat het om een investering van maximaal 143 mil joen euro in digitale leer- en hulp middelen en ict om de kwaliteit van het onderwijs te verhogen, bijvoorbeeld in een Nationaal On- derwijslab. Flink geshopt In totaal kreeg de beoordelings commissie onder leiding van Jeroen Dijsselbloem vijftien aan vragen binnen voor in totaal 25 miljard euro aan investeringen. In die inzendingen is flink geshopt, aldus Dijsselbloem: ,,Je kunt een euro immers maar één keer uitge ven.'' Zo had Amsterdam ook ge vraagd om het sluiten van de me- troring, maar daarvoor wordt nu geen geld gereserveerd. Ook uit breiding van het spoor Leiden- Dordrecht valt vooralsnog buiten de boot. Voor de metropoolregio Utrecht zijn de druiven zuur: die had ge hoopt op bijdragen voor een schaalsprong in het openbaar ver voer en voor verdere verstedelij king van het gebied, maar die wensen worden niet gehonoreerd. Ook de aanleg van buisleidin gen van de haven van Rotterdam naar chemiecomplex Chemelot in Limburg is afgevallen, evenals een aanvraag voor vitale, robuuste, veilige en bevaarbare rivieren. Het kabinet heeft in totaal 20 miljard euro gereserveerd tot 2026. Het is de bedoeling dat dit geld de komende jaren stapsgewijs wordt uitgekeerd. Ook nieuwe aanvra gen maken daarbij kans. Opvallend is dat in ziekenhuizen de druk op de ic's harder groeit dan die op de 'normale' Covid-af- delingen. Sinds eind februari is het aantal bezette coronabedden op normale afdelingen met 32 procent gegroeid, op de intensive cares met 51 procent. Oorzaak van het ver schil is dat de normale afdelingen wel de vruchten plukken van de vaccinaties, maar de ic's niet. Ook voordat er gevaccineerd werd la gen er namelijk amper echt oude mensen op de intensive cares. In middels loopt het aantal door co ronapatiënten bezette ic-bedden tegen de 800. Sinds eind april 2020 was dat aantal niet meer zo hoog. Nogal slecht, vinden de zieken huizen. ,,De aangekondigde ver soepelingen bekijken we met zeer grote zorg'', laat het Nijmeegse Radboudumc bijvoorbeeld weten. ,,We begrijpen dat het voor men- sen steeds lastiger wordt nu de si tuatie, waar we al meer dan een jaar in zitten, zo lang duurt. Maar we zouden graag zien dat er een ander moment wordt gekozen.'' ,,Ik ben verbijsterd dit te horen'', zei een bestuurslid van zieken huiskoepel NVZ in reactie op de roep om versoepelingen. ,,Voor de komende weken is de voorspelling dat de cijfers net zo hoog zijn als in maart vorig jaar. De ziekenhuizen liggen hartstikke vol, we kunnen mensen niet overplaatsen.'' Die komt niet uit de lucht vallen. De afgelopen week was het aantal besmettingen 9 procent lager dan een week eerder. Ook lekte een RIVM-prognose uit met fors gun stiger verwachtingen voor de ko mende maanden. Dit soort berich ten voedt de roep om verlichting, een roep die toch al sterk was. Als DEN HAAG PostNL mag voormalig concurrent Sandd toch overnemen. Dat heeft staatssecretaris Mona Keijzer (Economische Zaken) be kendgemaakt. Volgens haar is een overname noodzakelijk, omdat anders 'een onaan vaardbaar hoog risico ontstaat voor de levensvatbaarheid en betaalbaarheid van de postbe zorging in Nederland'. Keijzer was in 2019 ook al akkoord met het samengaan van Sandd en marktleider PostNL, maar de vergunning werd vorig jaar juni door de rechter vernietigd. De recht- bank en toezichthouder ACM stelden dat er bij een samen smelting van de twee grootste postbedrijven een praktisch monopolie zou ontstaan. Keijzer deed vervolgens ex tra onderzoek en wil nu het samengaan met terugwer kende kracht alsnog regelen. ,,Mijn taak is te zorgen dat postbezorging betaalbaar, be schikbaar en betrouwbaar blijft in een markt die jaarlijks 6 tot 10 procent krimpt.'' Ze geeft aan te willen waken voor zowel de consument, voor de arbeidsvoorwaarden en voor de vijfdaagse postbezorging. zaterdag 10 april 2021 Tien projecten krijgen in totaal 4,1 miljard euro uit het Natio naal Groeifonds. Het geld gaat onder meer naar groene water stof, innovatief en toekomst- bestendig onderwijs en het doortrekken van de Amster damse Noord/Zuidlijn. Laurens Kok Den Haag Chris van Mersbergen Sander van Mersbergen Rotterdam Waar doet het precies pijn? Hoe verhoudt dit beeld zich tot eventuele versoepelingen? Waar komt die roep om versoe pelingen vandaan? GO Versoepelen: is het KeuKeiihof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4