5 PILOT TOEGANG MET NEGATIEVE TEST De Grote Kerk in Veere is een beetje de Zeeuwse pilot van de pilots. Het monument opende gistermorgen als eerste in Zeeland de deuren in het kader van een landelijke proef om het land langzaam van het coronaslot te halen. m Veere Beheerder Chris Koole is dolblij eindelijk weer gasten te kunnen ont vangen en ze mee te nemen langs het stoombad uit de tijd van Napo leon, de bruiloft van de Schotse prinses Mary Stewart met Wolfert, de versteende Heeren en Vrouwen van Veere en Gries, de gemummi ficeerde kat. Wie omhoog kijkt ziet de gekleurde schepen die sa men het kunstwerk Ex Voto van Folkert de Jong vormen. Anke en Myrte Bakker uit Dom burg en Middelburg krijgen gister ochtend een privé-rondleiding van beheerder Koole. Ze zijn de eerste en enige bezoekers die een ticket hebben geboekt voor het tijdslot van elf tot half een. Ze heb ben de primeur voor Zeeland. Toen donderdagmiddag ook Geersdijk als coronatestlocatie verscheen op de site testenvoor- toegang.nl maakten ze een reser vering. Verplichte test Na het kopen van het ticket kon den ze online een afspraak maken voor de verplichte test. In Zeeland kan dat voorlopig alleen in Geers- dijk. Dus hebben ze gisteroch tend op weg naar Veere een om weg via Noord-Beveland gemaakt. Onderaan de dijk bij Landgoed Rijckholt, waar al maanden een commerciële teststraat sneltesten aanbiedt, zijn ze snel geholpen. Onderweg, van Geersdijk naar Veere, hebben ze het mailtje met de testuitslag gekregen. Gelukkig negatief. De gegevens uit de mail hebben ze ingevoerd in de app CoronaCheck. Daarop verschijnen de zwart-witte blokjes van de QR- code als bewijs dat je geen corona onder de leden hebt. Het resultaat blijft 40 uur geldig. ,,Dat ging eigenlijk heel gemak kelijk", zegt Anke Bakker. Al kan ze zich voorstellen dat mensen die minder handig zijn met compu ters, apps en smartphones er moeite mee hebben. Bij de ingang scant een vrijwilliger de QR-code op de smartphone. Als het sein op veilig springt, mag een bezoeker naar binnen. Wie geen smart- phone heeft, kan thuis ook een printje maken van de QR-code. Erg kort dag Het loopt gisteren niet echt storm. Twee bezoekers in het eerste tijd- slot, één voor het tweede. Het was voor bezoekers en organisatie ook erg kort dag geweest. Dinsdag aan het begin van de avond werd de lijst met pilot-evenementen en openstellingen bekend gemaakt. Er is hier zo veel moois te zien in dit 500jaar oude gebouw De Grote Kerk had maar een paar dagen voorbereidingstijd. Pas donderdag konden bezoekers een gratis maar wel verplichte corona test in Geersdijk boeken. Daarvoor verscheen Rotterdam als dichtst bijzijnde mogelijkheid op de re serveringssite. Voor de vandaag en morgen ko men er gisteren in de loop van de dag meer reserveringen binnen. Rond het middaguur waren er het zo'n 25 op beide dagen. Terwijl de kerk 100 mensen per tijdslot bin nen mag laten. Elke dag zijn er vier tijdslots. Op stel en sprong De kerk is sinds de zomer voor pu bliek gesloten geweest. Ook ge plande optredens moesten wor den verschoven. Toen het Rijk dinsdag akkoord gaf, zijn op stel en sprong mensen opgetrommeld om alles voor bezoek gereed te maken. Want er mochten dan geen bezoekers zijn geweest, de Grote Kerk heeft wel bewoners: vleermuizen. En die willen wel eens wat laten vallen. ,,De vloer moest geveegd worden. Een vrij williger heeft de keuken weer spic en span gepoetst. De entree ge reed gemaakt. Met vijf, zes men sen zijn we de laatste dagen bezig geweest", zegt Koole. Koole geniet tijdens de rondlei ding door de kerk misschien nog wel meer van de openstelling dan zijn twee gasten. ,,Het is geweldig dat we weer open zijn, al is het voor een paar dagen. Ik woon al een jaar of veertig in Veere en vind geschiedenis reuze interessant. Er is over deze kerk en de rest van de stad zoveel te vertellen. Er is hier zo veel moois te zien in dit 500 jaar oude gebouw." ,,Doel van de test is dat we uit eindelijk straks weer op een vei lige manier open kunnen gaan", vertelt Marjolein Bolmers, be drijfsleider van de Grote Kerk. Terwijl ze het vertelt komen twee mensen binnengewandeld. Maar ze hebben geen ticket gereser veerd en dus ook geen test gedaan. Dan kom je dus niet binnen, hoe veel plaats er ook is in de kerk. Bolmers zegt dat iedereen die bij de Grote Kerk betrokken is heeft gesnakt naar deze openstel ling. ,,We hopen dat dit een succes wordt. Maar het zullen geen hon derden bezoekers worden, maar tientallen, zoals het er nu naar uit ziet. Het is ook een pilot. Als bij voorbeeld blijkt dat de locatie voor de coronatest te ver weg is voor veel mensen, kun je dat meene men in de evaluatie van deze test." zaterdag 10 april 2021 GO 'Geweldig dat we weer open zijn' Theo Giele SL Beheerder Chris Koole vertelt in Grote Kerk Veere over de beelden van de Heeren en Vrouwen van Veere. FOTO'S THEO GIELE - Chris Koole, beheerder Grote Kerk Veere •^OJLLJ UhHhüHHHHI De Grote Kerk van Veere. Kijk op de site bij /video Testevent in de Grote Kerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33