s? Is de vos terecht de klos? Eenzame HZ-student kan chatten met een buddy Bierbuik 2 Het is precies tien jaar geleden dat Paul tegen zijn echtgenote Marian zei: ,,Zo kan ik niet verder." Nu is hij een zij en heet Marlies. Deze maand kwam een boek uit over de moeilijke jaren die achter hen liggen. Marian krijgt daarin nadrukkelijk de ruimte. „Meestal staat de transgender centraal. Marlies vond het belangrijk dat mijn stem gehoord werd, als partner van." PAUL WORDT MARLIES ECHTPAAR BEVEILIGING zaterdag 10 april 2021 Commentaar Wordt de vos een plaag in de Zeeuwse delta? Volgens de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging wel. In een rapport over de vossenstand blijkt dat de soort al jaren aan een opmars bezig is, maar dat de vos vorig jaar veel terrein heeft gewonnen. Om de populatie in toom te houden, wil de jagersvereniging ook 's nachts vossen afschieten. Dat is nu verboden, op twee gebieden na waarvoor ontheffing is ver leend: de Yerseke Moer en heel Schouwen-Duiveland. Achter die vrijstellingen schuilt het vermoeden dat vossen het aantal kust-, akker- en weidevogels uitdunnen. Hard bewijs daarvoor ontbreekt. Er zijn immers meer oorzaken voor de te loorgang van de vogelstand op het Zeeuwse platteland. Inten sieve landbouw bijvoorbeeld. Dierenbelangenorganisaties maken dan ook bezwaar tegen uitbreiding van de nachtelijke jacht. Afschieten is in hun ogen geen oplossing. De vos zal ondanks elke kogelregen blijven. Bovendien zijn diervriendelijke oplossingen. De natuurbeschermers hebben weliswaar hun eerste rechtszaak verloren, maar ze zijn in beroep gegaan. Zolang er geen eenduidig provinciaal vossenbeleid is, zal elke vrijstelling voor de rechter worden uitgevochten. Onderzoek daarom eerst eens of de vos daadwerkelijk de vogelstand bedreigt. En niet door de jagersvereniging, want dat is in feite de slager die zijn eigen vlees keurt. Een onafhankelijke studie kan uitwijzen of de vos vogelvrij of kogelvrij kan worden verklaard. Onderzoek daarom eerst eens of de vos daadwerkelijk de vogelstand bedreigt a INBRAAKBEVEILIGING a MELDKAMER PAC a TOEGANGSCONTROLE a ALARMOPVOLGING a BRANDBEVEILIGING a CAMERABEWAKING st *24-uurs meldkamer-service VLISSINGEN HZ-studenten die niet lekker in hun vel zitten, kun nen sinds deze week anoniem en gratis chatten met medestudenten. Wie behoefte heeft aan een luis terend oor kan via een online plat form gekoppeld worden aan een buddy. Deze studenten volgen alle maal de opleiding social work. De chatgesprekken zijn bedoeld voor studenten die zich eenzaam voe- ALMANAK Gerard (51) was lang een rede lijk slanke den, maar net als veel mannen is de Goesenaar na zijn veertigste behoorlijk uitgedijd. Dat weerhield hem er deze week niet van om het uiterlijk van anderen te bekritiseren toen hij op RTL7 naar het len, zorgen hebben of hun studie zwaar vinden in tijden van corona. Maar luchtige gesprekken zijn ook mogelijk. De Zeeuwse hogeschool werkt samen met het landelijke studentplatform Frisse Gedachtes, dat vorig jaar is opgezet. Veel stu denten hebben het zwaar, omdat ze al maanden online onderwijs vol gen. Bovendien missen ze hun so ciale leven. darts zat te kijken. ,,Die man nen hebben stuk voor stuk een enorme bierbuik", con stateerde de inwoner van Goes. Zijn vrouw gaf hem meteen lik-op-stuk. ,,Ja, misschien is dat pijltjes gooien ook wel iets voor jou." BARENDRECHT Heinenoordtunnel gaat nacht dicht Grensstraat krijgt nieuwe riolering SINT JANSTEEN Elf woningen op plek van school Ondine van der Vleuten Heinkenszand Ze oogt sportief maar toch elegant. Een hoogblonde, halflange coupe. ,,Mijn eigen kleur", zegt Marlies trots. Ze is zorgvuldig, maar ingeto gen opgemaakt. ,,Zo ben ik. Ik hoef niet op te vallen." Paul de Koster, zoals Marlies in een vorig leven heette, groeide op in een streng katholiek milieu. ,,Over seks werd bij ons thuis niet gesproken." Laat staan over de wens vrouw te zijn, terwijl je als man ge boren bent. Die ontstond toen hij een jaar of dertien was. Terwijl zijn uiterlijk steeds mannelijker werd, groeide binnenin het gevoel dat er iets niet klopte. De kledingkast van zijn moeder oefende onweerstaan bare aantrekkingskracht op hem uit. ,,Als ik de kans kreeg, trok ik haar kousen of ondergoed aan. Dat had geen seksuele lading. Ik voelde me gewoon fijner met vrouwenkle ding aan. Mijn moeder was heel precies. Ze zag het direct als ik iets niet exact op dezelfde manier te ruglegde. 'Wie is er in de kast ge weest?!', riep ze dan. Maar ze heeft mijn geheim nooit ontdekt." Paul ontdekt de liefde, zoals elke puber. Als Marian in zijn leven komt, is er direct een klik. ,,Ik was stapelverliefd", blikt Paul terug. ,,Ze sprak heel sterk het mannelijke as pect in mij aan. Mijn verlangen om vrouw te zijn verdween helemaal naar de achtergrond. Wat was ik blij! Gelukkig, dacht ik, er is niks aan de hand, ik ben normaal!" In 1983 - na vijfjaar verkering - trouwen ze en gaan in Heinkens- zand wonen. Jarenlang heeft Paul geen 'last' van zijn vrouwelijke ge voelens. Ze krijgen samen drie kin deren, en elke keer verdwijnt de drang om vrouw te zijn even naar de achtergrond. ,,Maar het kwam terug, altijd weer.'' De doorbraak kwam in januari 2011. ,,Toen kwam ik in een per soonlijke crisis terecht. Ik was één brok angst en paniek. Via via kwa men we bij een therapeut. Daar Marlies, toen ze nog Paul kwam het hoge woord eruit. 'Ma rian', zei ik, 'Ik wil als vrouw leven.' Voor Paul is er dan geen houden meer aan. Hij wil op onderzoek uit. Hele dagen zit hij te chatten achter de computer, in chatboxen waar hij een vrouwelijke identiteit aan neemt. ,,Alles draaide om dat vrouw willen zijn. In die chatboxen kon dat. Het heeft me niks opgele verd, behalve frustratie en ergernis, want we hadden er vaak ruzie over. Over seks werd bij ons thuis niet gesproken - Marlies de Koster Het gaf alleen maar meer verwij de ring en schuldgevoelens." Op 28 december 2014 slaat het noodlot toe: Paul krijgt een hersen infarct. ,,Een omslagpunt in mijn leven", zegt Marlies. ,,Dit had het einde kunnen zijn, realiseerde ik me. En op 2 januari 2015 besloot ik alles open te gooien naar de buiten wereld. Want ik kon zo niet meer verder, ik zat psychisch volledig aan de grond." Lewestraat43,4481 BC Goes/Kloetinge Tel. 0113 213 720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl Tip? redactie@pzc.nl Wie na het weekend naar Rotterdam wil, moet re kening houden met om leidingsroutes en extra reistijd. De Heinenoord tunnel bij Barendrecht is in de nacht van maandag 12 op dinsdag 13 april dicht van 22.00 tot 05.00 uur. De stremming houdt ver band met onderhouds werkzaamheden. Verkeer wordt omgeleid via de A15, A17 en N217. De Kil- tunnel is tijdens de werk zaamheden tolvrij. De extra reistijd is ongeveer tien minuten tot een half uur. Gele borden geven de omleidingsroutes aan. CLINGE De riolering in de Grens straat in Clinge is oud en aan vervanging toe en wordt daarom vernieuwd. Van 29 april tot en met midden juni is de straat daarom (deels) afgeslo ten voor auto's Eind april wordt eerst ge werkt aan de kabels en leidingen. De rioolwerken starten daarna. Aan de inrichting van de Grens straat verandert na de ri oolwerken niets. Wel wordt gebruikgemaakt van nieuwe materialen zodat het smalle straatje, pal op de grens met 'de Belgse Klinge', er weer wat netter uitziet. Waar nu de leegstaande Inghelosenberghe- school in Sint Jansteen staat, komen elf wonin gen. Op het schoolplein, aan de Wilhelmina- straat, is ruimte voor in totaal elf vrijstaande woningen, twee-onder- een-kapwoningen of ge schakelde woningen. Die plannen zijn nu rond. Om woningbouw daar mogelijk te maken, moet eerst nog de bestem ming van het terrein ge wijzigd worden. Wie wat vindt van de plannen, kan tot die datum ook een zienswijze indienen. Hulst laat een project ontwikkelaar het wijkje bouwen. 'Marian, heette. foto marian de koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30