woongoea Jagersvereniging pleit voor één heldere lijn voor de hele provincie lid Raad van Commissarissen Een half jaar geen competitie Wat missen de sporters het meest? Seb Sassenburg (12) uit Middelburg is de nieuwe voorlees kampioen van Zeeland. De groep 8-leerling van basisschool Het Talent in Middelburg won gisteren de provinciale fi nale. „Supergaaf!" Seb las voor uit het boek Koning Valentijn van schrijver Tim Gladdines. Hij deed dat volgens de jury op een 'heel na tuurlijke manier' en hij heeft een goed gevoel voor timing. Seb vindt voorlezen heel erg leuk. ,,Want dan kan ik mensen vermaken", vertelt hij. ,,Ik lees thuis vaak voor aan mijn zusje Emilia. Ik vind het leuk om verhalen spannend te maken en om grapjes te maken. Dan moet ze altijd la chen." Negen kinderen uit groep 7 en 8 van verschillende Zeeuwse basisscholen mochten gisteren tijdens de finale voorlezen voor de jury, die bestond uit Anthoni Fierloos, di recteur van boekhandel Paard van Troje en de Koperen Tuin in Goes, dichteres Anna de Bruyckere en schijfster Anneriek van Heugten. Normaal gesproken gebeurt dat tijdens een feestelijke bijeenkomst in de ZB in Middelburg, maar van wege corona vond de wedstrijd online plaats. De leerlingen zaten op school of thuis; de juryleden luisterden via een beeldscherm mee. Er was gisteren ook een wedstrijd voor pabo-studenten van de HZ. Die werd gewonnen door Shenna de Braal uit Vlissingen. Seb mag Zeeland op 26 mei vertegenwoordigen tijdens de landelijke finale van De Nationale Voorleeswedstrijd. Dat stelt de Koninklijke Neder landse Jagersvereniging in een rap port over de Zeeuwse vossenstand. Zij brengt, sinds de vos zich in 2010 in Zeeuws-Vlaanderen vestigde, het aantal vossen in kaart. Dat stijgt al jaren, maar in 2020 harder dan ooit. Er werden 843 vos sen afgeschoten tegen 626 een jaar eerder. Ook werden in de provincie 385 vossen geteld, een stijging van 109. De vereniging acht de kans groot dat het aantal vossen de ko mende jaren exponentieel groeit. Dat baart zorgen, omdat na de komst van de vos in Zeeland het aantal kust-, akker- en weidevogels in de provincie achteruit is gegaan. Dat geldt onder meer voor enkele soorten die kenmerkend zijn voor de provincie. Het vermoeden is dat de vos hierin een rol speelt, al valt dat lastig te bewijzen. Jagen op vossen mag alleen over dag. Dat schiet niet echt op, omdat de vos vooral 's nachts actief is. Sinds 1 januari mag er in twee ge bieden ook 's nachts worden ge jaagd. De provincie heeft daarvoor ontheffing verleend. Het gaat be halve om de Yerseke Moer om heel Schouwen-Duiveland, omdat het We kennen Zeeland als een provincie die zich heeft ontwikkeld zónder de aanwezig heid van vossen streven is het eiland vossenvrij te houden, vooral vanwege de vele vo gels in de natuurgebieden aan de zuidkant. Onbegonnen werk De dierenbelangenorganisaties Fauna4Life en Animal Rights heb ben bezwaar ingediend tegen de nachtelijke jacht. Omdat de provin cie dat heeft afgewezen, gaan zij in beroep bij de rechtbank. ,,Het is on begonnen werk om Zeeland vrij te houden van vossen, maar toch schiet men ze dood", zegt Pauline de Jong van Fauna4Life. ,,Als je vindt dat er een probleem is, moet je de zaak gericht oplossen. Daar zijn goede alternatieven voor, zoals het neerzetten van rasters." De Jagersvereniging vindt vooral dat het beleid van Zeeland nu on duidelijk is. Het doel is dat Schou- wen-Duiveland vrij van vossen blijft, maar voor de rest van de pro vincie is in 2018 alleen afgesproken dat de mogelijkheden om het dier aan te pakken 'ruimhartiger' wor den. Dat is te vaag, vindt de vereni ging. Als de provincie op basis daar van ontheffingen verleent, is de kans groot dat de rechter er een streep doorheen zet. De jagers pleiten daarom voor één heldere lijn voor de hele pro vincie. ,,We kennen Zeeland als een provincie die zich heeft ontwikkeld zónder de aanwezigheid van vos sen", zegt Kees van Hulst, regioma- nager bij de Jagersvereniging. ,,Wil je dat voortzetten of accepteer je, net als andere provincies, dat de vos steeds meer een probleem gaat worden? Die afweging moeten Pro vinciale Staten maken: willen we wel of geen vossen? Hoe duidelijker dat beleid is geformuleerd, hoe makkelijker de Faunabeheereen- heid dat kan uitwerken in uitvoe ringsplannen die voor de rechter standhouden." ZEELAND 2 Woongoed Middelburg zoekt: profiel volkshuisvesting, vastgoed en openbaar bestuur zaterdag 10 april 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND12 Seb Sassenburg (12) uit Mid delburg won gisteren de provin ciale voorleesfinale. Hij kreeg na afloop de beker uitgereikt op zijn basisschool Het Talent in Middelburg. foto dirk-jan gjeltema Seb is de Zeeuwse voorleeskampioen Cornelleke Blok Middelburg 'Willen we wel of geen vossen?' Het aantal vossen in de provin cie neemt snel toe. De huidige aanpak heeft nauwelijks effect. Als Zeeland de vos nog wil in dammen, moet er snel iets ver anderen. Rolf Bosboom Middelburg - Kees van Hulst, Jagersvereniging middelburg Kijk voor het volledige profiel op: www.VTOongoed.ril/bij-ons-werken middelburg -i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29