II Fabio Jakobsen: 'In gedachten al wedstrijden gewonnen' 23 de Ronde van Polen ternauwernood overleefde een leven lang met zich meedra gen. Mentaal en fysiek. Er zijn al tal van ingrijpende operaties ge weest en er zullen er nog meer volgen. Zo mist Jakobsen nog veel tanden. ,,Er is bot teruggeplaatst in zijn kaak en er zijn esthetische dingen aangepakt,'' zegt Eelco Berkhout, zijn manager bij SEG. ,,Fabio heeft nu een bitje, maar dat vindt hij vervelend omdat hij er niet goed mee kan praten. Dus vaak doet hij 'm niet in. Dat boeit hem niet, typisch Fabio.'' Jakobsen reed voor de oplei- dingsploeg van SEG, voordat hij overstapte naar Quick-Step en uit groeide tot een topsprinter. Hij werd Nederlands kampioen, won Hij hoeft niets, maar alles kan als Fabio zich goed voelt. Hij mag het zelf ontdekken twee ritten in de Vuelta. Berkhout: ,,Of Fabio zijn oude niveau weer zal halen, daar kan ik moeilijk een uitspraak over doen. Maar de drive en mentaliteit die hij altijd heeft gehad, hoor ik nu ook weer bij hem.'' Zijn rentree in Turkije - be wust buiten de spotlights - is een mijlpaal. Berkhout: ,,Een heel be laden moment, maar ik probeer er niet te veel nadruk op te leggen. Zo staat Fabio er zelf ook in. Hij zegt: 'Joh, ik moet toch ergens be ginnen. Het is niet dat ik daar moet winnen'.'' Maar geen wereld zo opportu nistisch als die van de topsport. Zelfs wanneer je zoals Jakobsen aan de dood bent ontsnapt, dient de vraag zich aan of hij al weer kan winnen. ,,Nu gaat het er vooral om dat Fabio geniet'', zegt Van Slycke. „Iedereen weet dat het een acht baan van emoties zal zijn. Maar ik ga niet om de vijf kilometer aan Fabio vragen hoe het is. We moe ten het verleden niet wissen, maar ook niet te zwaar benadrukken. Hij hoeft niets, maar alles kan als Fabio zich goed voelt. Hij mag het zelf ontdekken. Als hij wil sprin ten, dan mag hij sprinten.'' Voor alles is een eerste keer in het nieuwe wielerleven van Fabio Ja- kobsen. Dus nog voordat hij mor gen start in de eerste etappe van de Ronde van Turkije, staat hij via een videoverbinding vele internatio nale journalisten te woord. Op het oog ontspannen, zelfverzekerd en zonder schaamte. Voor de camera lacht hij zelfs zijn gehavende gebit bloot. ,,Ik mis tien tanden. Vijf bo ven, vijf onder. Tot de zomer loop ik nog zonder. Het bot in mijn kaak moet aansterken.'' In drie kwartier is er maar wei nig waar Jakobsen niet over praat. Natuurlijk wordt hem gevraagd naar het ongeluk in de Ronde van Polen. Ja, hij heeft de crash terug gezien. ,,Nare beelden, daar is ie dereen het wel over eens.'' En hoe wel vanuit zijn ploeg Deceuninck- Quick-Step wordt aangegeven dat er niet naar gevraagd mag worden, geeft hij en passant aan dat er geen contact is geweest met Dylan Groenewegen, die zijn val veroor zaakte. Hij vertelt over zijn ge sprekken met de sportpsycholoog van de ploeg - 'soms kort, soms lang' - en hoe hij sprintfinales pro beert te visualiseren. Met warmte praat Jakobsen over de liefde en steun van en voor zijn familie en vriendin Delore, die hij onlangs ten huwelijk vroeg. ,,Ik was gehandicapt en kon mezelf niet eens wassen. Het creëert een band als de vrouw van wie je houdt op die manier voor je zorgt. Het huwelijk zijn we nu aan het plan nen. Dat is iets moois om naast mijn revalidatie naar uit te kijken.'' Jakobsen en zijn val zijn een be grip geworden, een ijkmoment in de wielersport. ,,Mijn val heeft iets in beweging gezet. Nieuwe maat regelen zijn mooi. En ik zag dat er nieuwe hekken zijn, maar ook daar wil je niet in vallen. Veiligheid be- gint bij de renners, die dragen een grote verantwoordelijkheid. Ik ben gevallen door een fout en moet het vertrouwen weer terugkrijgen dat mijn tegenstanders eerlijk rijden.'' Het meest bevraagd wordt Ja- kobsen over sprinten. Durft hij al weer? Kan hij het nog? En gaat hij het in de Ronde van Turkije al doen? ,,Mijn trainer zegt dat de oude Fabio nog altijd in me zit en we gaan proberen die er weer uit te halen. Op trainingskamp heb ik sprints gedaan en ik ben mijn be nen en spieren niet kwijtgeraakt. Mijn sprint is nog niet op topni veau, maar ik ben nog steeds sprin ter.'' Grote vraag, ook voor Jakobsen, is hoe hij zal reageren in een wed strijd. In het bijzonder in de finale. ,,Ik ben best nerveus en benieuwd wat de reactie van mijn lichaam en hoofd zal zijn. Het zal gevaarlijk zijn en ik moet het vertrouwen vinden dat ik dat weer kan.'' Jakobsen rijdt in Turkije met ploeggenoot Mark Cavendish, met dertig ritzeges de succesvolste sprinter ooit in de Tour. Jakobsen heeft een vrijbrief. ,,Als ik voor Ca vendish rijd, vind ik het niet erg om een lead out voor hem te zijn. Ik zal alleen zelf sprinten als ik me goed voel en denk dat ik kan win nen. Nu denk ik nog dat dat niet het geval zal zijn. Als ik me goed voel, zal ik zeggen dat ik wil sprin ten. In gedachten heb ik al een paar wedstrijden gewonnen, alleen mijn lichaam moet met me samen werken.'' zaterdag 10 april 2021 - Rik Van Slycke (58) Voorafgaand aan zijn rentree in de Ronde van Turkije sprak Fabio Jakobsen (24) ook weer met de pers. Veel is veranderd na zijn dramatische val, maar zijn winnaarsmentaliteit is ge bleven. ,,Als ik me goed voel, zal ik mijn hand opsteken en zeg gen dat ik wil sprinten.'' Daan Hakkenberg Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23