Online haatgolf vraagt om actie Steekspel blijft uit voor Clasico tussen Real 18 Voor de tweede keer is alles anders in en rond de Clasico. Dit keer wordt zelfs niet in een groot stadion gespeeld. En bij Real Madrid noch Barcelona is er deze week ook maar iets lelijks over de rivaal gezegd. Maar de belangen zijn onveranderd groot. COLUMN SJOERD MOSSOU Anonieme types met downsgezichtjes schol den, tierden en vloekten op de jonge Ajax-keeper, want zo gaan die dingen tegenwoordig. Iedere idi oot heeft zijn eigen podium, veilig verstopt op zijn zielige zolderkamer. De 'kk' en de 'kanker' vlogen je om de oren. Scherpen moest in het beste geval oprotten en in het slechtste geval dood. Natuurlijk vormt dat uitschot geen absolute meerderheid, maar de kanslozen winnen al jaren terrein. In je eigen bubbel valt het vaak nog mee, maar wie zo onverstandig is om wat dieper de krochten van het internet in te duiken, en alles te lezen, stuit op onwaarschijnlijke bagger, onverho len racisme en de meest walgelijke tirades. Voetballers worden anno 2021 zonder censuur en zonder consequenties voor 'apen' uitgemaakt op Twit ter of Facebook. In Neder land kennen we het be kende voorbeeld van een Instagram-post van Leroy Fer bij Oranje, waaronder een leger van anonieme ra cisten los kon gaan over 'zwarte pieten', over 'sla ven' en over 'bananenpluk- kers'. Online bedreigingen, ra cisme, haat en verwensin gen zijn geen exclusief voetbalprobleem: was het maar waar. Zo'n beetje iedereen in het publieke domein krijgt ermee te maken, maar dat wil niet zeggen dat we het normaal moeten vinden. Het is eerder absurd dat we het schouderop halend zijn gaan accepteren. Juist dat biedt hier concrete kansen. Net als Ran gers, Swansea en Birmingham kondigde Liver- pool-middenvelder Jordan Henderson al een cam pagne aan tegen haatberichten op sociale media. Niet alleen riep hij de anonieme idioten zelf ter verantwoording, maar vooral de techbedrijven die veel te laks optreden tegen deze rottende open wond. Dat kan helpen om (jonge) mensen op te voeden - en je beschermt je eigen spelers bovendien. Maar belangrijker nog: al die clubs zijn in staat om de Facebooks en de Googles rechtstreeks in hun por temonnee te raken. Om ze concreet onder druk te zetten om eindelijk eens serieus werk te maken van dit probleem. De wereld zou er enigszins van opknappen. Het is absurd dat we het schouder ophalend zijn gaan accepteren PSV mist Gutiérrez bij VVV McNulty blijft leider Het zal nog niet donker zijn wan neer FC Barcelona vanavond arri veert bij het gigantische trainings complex van Real Madrid aan de oostkant van de stad. De spelers kunnen vanuit de bus nog om zich heen kijken en zullen zich verba zen over de desolate omgeving. De dichtstbijzijnde flats staan op hon derden meters afstand, velen nog in aanbouw. Er lopen zesbaans straten waarop bijna geen auto's rijden. Voetgangers zie je er niet, vrijwel niemand stapt er uit bij het metro station. Op twaalf kilometer van het Ber- nabéu-stadion, dat grondig wordt gerenoveerd, spelen Real en Bar^a hun 245ste Clasico. Jürgen Klopp, trainer van Liverpool, was dinsdag verbijsterd. ,,Maar dit is een trai ningsveld!", constateerde hij bij het betreden van het veld. Een beledi ging voor iedereen bij Real, want het kleine stadion waar de ploeg tij dens de pandemie speelt draagt de naam van clublegende Alfredo di Stefano. En trainen doet Real altijd op een van de dertien andere vel den van het complex in Valdebebas. ,,Klopp heeft een grote club als Real in diskrediet gebracht'', verde digde Ronald Koeman gisteren vriendelijk de rivaal. ,,Het heeft juist het goede moment gekozen om het stadion te verbouwen." Ook voor Bar^a zal het niettemin onwennig zijn. De ploeg voelde zich het laatste decennium juist prima thuis in het Bernabéu, won er acht van de laatste twaalf wed strijden, bleek weinig onder de in druk van de 80.000 mensen op de steil oplopende tribunes. Opval lend: de vier nederlagen van Real op het trainingscomplex dit sei- zoen waren tegen 'kleine' tegen standers, Sjachtar Donetsk, Cadiz, Alavés en Levante. Rivalen Maar statistieken en andere cijfers uit het verleden tellen nooit bij een Clasico. Het heden is dat de twee ri valen in vorm zijn, dat bijna nie mand het heeft over koploper Atlé- tico en velen er van uitgaan dat de winnaar van dit duel ook de Liga zal winnen. Ook dat is relatief, zeker volgens de trainers. ,,Op dit mo ment is Atlético de koploper, dat zeg ik al het hele seizoen'', aldus Real-coach Zidane. ,,Tot het einde van de Liga zullen we niet weten wie de kampioen is." Feit is dat Barcelona met een zege een voorsprong van vijf punten op Real zou nemen, omgekeerd zou het verschil één punt worden in Madrileens voordeel. Real heeft het dan weer in eigen hand, en dat is veel waard. Beide ploegen weten dit kalenderjaar bijna niet wat ver liezen is. Koeman: ,,Wij zijn goed, we hebben de laatste tijd heel veel punten gehaald. Maar Real is Real, en ik vind het onterecht dat ze zo veel kritiek hebben gekregen. Ze strijden nog om de Champions League én de Liga." Kritiek die Zidane (48) inmiddels goed zat is, al die eeuwige twijfels over hem zodra zijn ploeg enkele duels verliest. Volgens de Madri- leense tv-zender Telemadrid zou de Fransman na dit seizoen willen opstappen, net als hij in 2018 plot seling deed, na het winnen van de derde Champions League op rij. De tien jaar oudere Koeman daarente- zaterdag 10 april 2021 y @sjoerdmossou GO Kjell Scherpen uit Emmen had net een balletje door zijn handen laten glippen bij Ajax tegen AS Roma, toen er op Twitter, Facebook en Instagram een typisch 21ste eeuwse shitstorm losbrak. Steeds meer clubs en voetballers zijn daar klaar mee. Rangers, Swansea City en Birmingham City kondigden deze week aan alle sociale media te boycotten, bedoeld als brandbrief richting de grote techbedrijven. Genoeg is genoeg, luidt de bijbehorende boodschap. Gisteren presenteerden de KNVB, de Eredivisie CV en de eerste divisie een rapport over de grote maatschappelijke impact van voetbal. Belangrijke conclusie: voetbal heeft de aantrekkingskracht om enorme groepen mensen te bereiken. Nog veel meer clubs en voetballers zouden dat voorbeeld moeten volgen. Internationale top clubs en hun spelers hebben via hun sociale media een gigantisch bereik van miljarden fans over de hele wereld. VOETBAL Érick Gutiér rez (25, foto) kan morgen niet meespe len in de uit wedstrijd van PSV tegen VVV. De Mexicaanse middenvelder heeft op de training een spierblessure opgelopen. Naast Gutiér- rez zijn ook Ryan Tho mas, Mauro Jünior en Maximiliano Romero niet beschikbaar in Venlo. WIELRENNEN Mikkel Ho- noré (23, foto) heeft de vijfde etappe in de Ronde van Basken land op zijn naam ge schreven. De Deen van De- ceuninck - Quick-Step klopte ploeg genoot Josef Cerny. De Amerikaan Brandon McNulty blijft leider. De Ronde van Baskenland eindigt van daag. O a 0) Rivalen aardig Edwin Winkels Barcelona Frenkie de Jong is tijdens de vorige Cla sico, in okto ber vorig jaar, te laat om Luka Modric van scoren af te houden. Real won toen in Barcelona met 1-3. ••A. Het kleine Estadio Alfredo di Stefano, het decor voor de Clasico van vanavond. foto afp [1 Mundo, Movistar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18