Drie reuzenhanden verhuizen snel naar Dikke Toren 6 Gemeente laat kunstig zebrapad weghalen na valpartijen Kunstenares Inge de Groot, die het Silly Walks zebrapad verfde, belde de wethouder zelf op. ,,Laten we het alsjeblieft weghalen", zei ik haar. ,,Het is niet de bedoeling dat ie mand wat breekt. Het zebrapad is bedoeld voor een vrolijke noot, niet om mensen zich een ongeluk te la ten vallen. Ik trek mij de valpartijen erg aan. Het is heel naar. Ondanks dat ik niet verantwoordelijk ben, is mijn naam wel aan dit project ver bonden. Het hele plein is spekglad. Ook naast het zebrapad vallen mensen helaas." Het Sillly Walks zebrapad ligt nog geen jaar in Zierikzee en is een idee van bewoner Christel Brunger. Met een raar loopje over een zebra pad gaan komt uit de wereldbe roemde sketch 'The Ministry of Silly Walks' van de Britse humoris ten van Monty Python. In Spijke- nisse en Groningen zijn bestaande zebrapaden omgetoverd, in Zierik- zee werd er speciaal één gecreëerd. Brunger vindt het jammer dat haar idee in de praktijk weerbarstig is. ,,Ik baal er erg van. Ook dat nu het zebrapad de schuld krijgt. Maar heel dat plein is spekglad. Erg jam mer dat het pad wordt weggehaald. Wat mij betreft leggen we het el ders aan, op een veilige plek. Dat hoeft niet per se in Zierikzee. Kan ook op een strandovergang in Re- nesse of bijvoorbeeld bij de rotonde van Westenschouwen." Spekglad Inge de Groot gebruikte wegenwit- coating bij de aanleg in Zierikzee. ,,Dat is spul dat direct droogt en een dichte onderlaag bevat. Water gaat er dus niet doorheen. Vandaar dat het spekglad wordt bij neerslag. Motorrijders worden altijd gewaar- schuwd om niet over dit soort verf te rijden." Ze adviseerde de ge meente bij de uitvoering nog zand toe te voegen aan de verf. ,,Dan maak je het minder glad. Op nor male wegen denderen duizenden auto's jarenlang over die witte stre pen met dit soort coating. Het wordt vrees ik nog een heel karwei om die verf van de grond te krijgen. Ik denk dat de stenen er helemaal uit moeten. Om continue bij neer slag hekken erom heen te zetten is ook geen goed idee." Weghalen wordt een gemeente lijke klus. Kapper Martin van Aken, die uitkijkt op het pad, kaartte het gevaar herhaaldelijk aan. Hij hing ook een protestkarton op. Verkeers wethouder Ankie Smit heeft in middels de opdracht gegeven om te verkennen hoe het zebrapad het beste is te verwijderen. ,,Er rust geen zegen op. Nu wordt het Silly Walks zebrapad geassocieerd met onveiligheid, terwijl het zo'n leuk en vrolijk idee is. We hebben er als gemeente nog een extra antisli- plaag op aangebracht. De aanleg- kosten zijn een paar duizend euro geweest. Hoeveel het kost om het weg te laten halen, moet nog blij - Het zebrapad is bedoeld voor een vrolijke noot, niet om mensen zich een ongeluk te laten vallen ken. Voorlopig denken we nog niet aan een andere plek. Eerst bijko men van deze kater. Uiteraard blijft de gemeente altijd openstaan voor leuke ideeën." Ali Pankow Zierikzee Vispluis betreft blauwe plastic draadjes die gebruikt worden voor bescherming van visnetten. Het gaat om enorme hoeveelheden moeilijk afbreekbare kunststof met kwalijke gevolgen voor de natuur. Kianoosh Gerami bedacht de vier meter hoge handen om de hulp- roep vanuit de zee te visualiseren. Het binnenwerk is gemaakt van be wapeningsstaaldraad. Vervolgens heeft Gerami de handen bekleed met dat vispluis. ,,Dat was een enorme uitdaging, zoals verwacht. Het pluis zit vaak in de knoop, er zitten schelpen in en is vaak vies. Veel uren waren vereist om het be werkbaar te maken'', vertelt de kunstenaar. Blikvanger Hij is blij met alle hulp die hij heeft gekregen vooral bij het verzamelen van het vele vispluis. Zijn kunst werk belooft een enorme blikvan ger te worden voor de Dikke Toren. Dat is een windrijke locatie, maar volgens Gerami zijn er goede bere keningen gemaakt en kan Pluis prima tegen een stootje. Gerami maakte zijn reuzenhan- den in opdracht van cultuurorgani satie Centree. ,,Na enkele seizoen exposities in de Dikke Toren kiezen we nu voor deze laagdrempelige presentatie buiten op het cultuur plein", zegt voorzitter Frank van Asten van Centree. ,,We hopen dat veel mensen op de looproute langs de culturele entree van Zierikzee kennismaken met dit kunstwerk, dat hier tot oktober blijft staan'', Beeldend kunstenaar Merijn Tinga, onthult het werk op 24 april, samen met burgemeester Jack van der Hoek. Tinga is landelijk bekend als de plastic soup surfer en vestigt vaak de aandacht op problemen door plastic zwerfafval. zaterdag 10 april 2021 SD Silly walks zijn verleden tijd Om het Silly Walks zebrapad op Plein Montmaertre in Zierikzee zijn hekken geplaatst. Het grap pig bedoelde kunstwerk is bij regen en sneeuwval spekglad. Een vrouw ging deze week met de fiets onderuit en brak haar schouder. Wethouder Ankie Smit laat het zebrapad nu defini tief weghalen. Gerrit van Loon Zierikzee M Wethouder Ankie Smit (vooraan), kunstenares Inge de Groot (midden) en bedenker Chri stel Brunger tijdens de ope ning van het Silly Walks ze brapad, vorig jaar. Na ver schillende glij- en valpartijen laat de ge meente het weghalen. FOTO'S MARIEKE MAN- Kunstenares Inge de Groot heeft zelf aangekaart bij de ge meente dat haar pad weg moet, voordat er nog meer ongelukken gebeuren. - Inge de Groot, kunstenares Drie grote blauwe handen verrij zen vanaf zaterdag 24 april uit het grasveld voor de Dikke Toren in Zierikzee. Pluis, zoals het kunstwerk heet, is gemaakt door beeldend kunstenaar Kia- noosh Gerami en symboliseert de zorg om vervuiling van de kust door plastic vispluis. Kianoosh Gerami legt de laat ste hand aan zijn kunstwerk PlUiS. FOTO MARIEKE MANDEMAKER V STof EARTH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129