'Niemand leert zichzelf gerust te stellen' AL TOEN HIJ 6 WAS, HAD HIJ LAST VAN PANIEKAANVALLEN, daarna werd het onderdrukken van angst een tweede natuur. Daan Heerma van Voss zoekt in De bange mens naar de oorsprong van zijn angst en hoopt dat ook anderen baat hebben bij zijn speurtocht. Aan de eettafel In zijn woning In Amsterdam zit een grote, vriendelijke jongeman. In eerste instantie een beetje afwezig, omdat zijn aandacht uitgaat naar het plakken van een pleis ter op een wondje aan een vinger. Niks ernstigs. Even later is hij er, en formu leert hij helder. 'Ik ben in dit boek eerlij ker en kwetsbaarder geweest dan ooit. In een roman kan ik me verbergen ach ter een personage, in dit boek niet.' In De bange mens beschrijft Daan Heerma van Voss (35) hoe angsten zijn kinder en tienertijd en later zijn relaties en werkende leven beïnvloedden. Maar hij heeft ook een boek willen schrijven voor anderen met angst. Hij interviewde psychiaters, beschrijft de voors en tegens van medicijnen, over onderzoek naar angst, fobieclubs en ervaringen van anderen. 'Het moest een boek worden waar ik iets aan had gehad toen ik jong was. Het voelt als een grote verantwoordelijkheid. Niemand met angsten wil ik beterschap beloven als dat niet kan, maar ik wil ook niemand dieper de put in praten.' 'Ik wist heel lang niet dat het angst was. Ik wist dat ik anders was dan anderen, dat er iets niet goed was. Ik kon plotseling bang worden, terwijl mijn vriendjes nergens last van hadden. Pas na mijn 20ste besefte ik dat het paniekaanvallen waren. Maar omdat ik niks ergs had meegemaakt, geen oorlog of zo, schaamde ik me daavoor. Ik onder drukte het. Dat putte me zo uit, dat ik soms zelfs een paar maanden niet of nauwelijks functioneerde. Op de middelbare school en daarna op de universiteit gebeurde dat meestal aan het begin van het schooljaar, als werd gezegd wat we dat jaar allemaal moesten doen.' 'Ik was een jaar of 6, ik moest over een plank over een stroompje om bij het vakantiehuisje van mijn moeder uit te komen. Ik deed het snel en er was niets aan de hand. Maar 's nachts lag ik rillend in mijn bed, overwel digd door angst, beseffend dat ik niet wist hoe diep het water was. Mijn verbeelding ging met me aan de haal. Ik had oneindig diep kunnen vallen.' 'Ik schaamde me voor mijn angst' Al tijdens de kindertijd had je last van angst, maar je wist niet waarom? Wat is je vroegste herinnering aan paniek? 36 MEZZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 116