Als het paar in 1950 naar Schiphol gaat om een oudere vakgenoot van Paul op te halen, waarschuwt hij Renata: 'Dit is de man met wie je had moeten trouwen'. Deze Amerikaanse Deso Weiss blijkt inderdaad haar grote liefde. Saskia: 'Hij was ook haar ''ticket weg uit Europa''. Ver weg van de ellende, in New York, kon ze een nieuw leven beginnen, met een nieuwe naam. Niemand daar had interesse in haar kampverleden.' 'Hoe tragisch ook, ik moet er niet aan denken wat er was gebeurd als dat meisje wel geboren was, met niet één, maar twee zwaar getraumatiseerde ouders. Drie dagen voor mijn vader in Bergen-Belsen arriveerde, was zijn vader overleden. Als hij die pijn had toegelaten, en de pijn van al die andere stervende mensen om hem heen, dan was hij knettergek geworden. Renata zelf heeft voor haar promotie in de literatuurwetenschappen verschillende kampdagboeken geanalyseerd. Daaruit kwam duidelijk naar voren: de enige manier waarop je kon overleven, was door je gevoel af te sluiten. En dat kan je daarna niet zomaar, paf, weer aanzetten. Mijn vader heeft zijn hele werkende leven gegeven aan de zorg voor zwaar gehan dicapte kinderen, maar aan ons kon hij zich niet binden.' 'Als puber heb ik een gedicht geschreven met de strekking: je kon wel houden van een kind met spastische bewegin gen, dichtgenaaide ogen of een waterhoofd, maar niet van een eigen, zelfgemaakt kind. Het emotioneert me nu weer, nu ik eraan denk. Ook hierom: zelfs toen al, als kind, besefte ik dat hij het wel wilde, maar niet kón. Juist dat maakt het voor ons, zijn vier kinderen, zo moeilijk. Want we konden niet boos op hem zijn, konden hem niets ver wijten. Bij mij leidde het ertoe dat ik dichtklapte. Als ik eens met iets zat, reageerde mijn vader daarop met een soort 'gestolde' zin als: ach, als je hebt moeten wachtlopen bij een stapel lijken, dan kun je je daar niet over opwinden. Door zo'n opmerking schaamde ik me voor mijn gevoel. ,JTi. f rl "'.Jl/St II Uiterst links, met de klok mee: Renata Laqueur in 1943; trouwfoto van Renata en Paul Goldschmidt uit 1942; Saskia's vader in 1945; Renata en Paul in Amsterdam en op het strand; het dagboek van Renata; bevrijde gevangenen in Bergen-Belsen, 1945; Paul in 1936. De foto's zijn afkom stig uit Dagboek uit Bergen-Belsen van Renata Laqueur. 'Het huwelijk is niet gemaakt voor de hel', zou Renata in een interview over haar jaren met je vader zeggen. Hoe ging jij daar als kind mee om? MEZZA 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 113