8 NIEUWS Coolkast, tracker, snoop. Basisschoolleraren doen tijdens recente spellingtoetsen opmerkelijke bevindingen: een deel van de leerlingen geeft een Engelse draai aan Nederlandse woorden. Waar komt dat vandaan? VERENGELSING SPELLING donderdag 8 april 2021 Ellen van Gaaien Eefje Oomen Rotterdam Juf Monique van der Houdt van basisschool De Parel in Rotterdam schoot even in de lach toen ze de spelling toets nakeek. Een leerling had koelkast verbasterd tot coolkast. ,,Ja, ik moest heel hard lachen'', bekent ze. De laatste jaren komt deze leerkracht wel vaker bijzondere spelling tegen. Toen ze het tijdens een les aardrijkskunde over eb en vloed had, schreef een leerling bijvoorbeeld app in het schrift. En baai werd bye. „Kinderen zijn kunstenaars met woorden hoor'', zegt ze lachend. Volgens Van der Houdt heeft het alles te maken met de filmpjes die ze op YouTube en sociale media in het Engels kijken, maar ook de Engelstalige games die ze doen. ,,In vlogs horen ze dan iemand zeggen: dat is zo satisfying. Dus dat hoor ik in de klas te rug. Maar als ik vraag wat dat betekent, is er niemand die het weet.'' Online-oefenprogramma Squla ziet de verengelste woorden terugkomen in de statistieken. In de afgelopen honderd da gen schreven kinderen in de dictees woor den als family (familie), coffee (koffie), title (titel),.final (finale). Ook kwamen de woor den ocean (oceaan), tracker (trekker) en crash (crèche) in de dictees langs. Navraag van oefenprogramma Gynzy onder leerkrachten bevestigt het beeld eveneens. Kinderen schreven kill in plaats van kil, snoep werd snoop en in groep 3 stond er geen bom maar bomb. Een andere veelgemaakte fout is dat kinderen continue met een -e aan het einde schrijven, net als in games. Volgens Marc van Oostendorp, hoogle raar Nederlands aan de Radboud Universi teit, is verkeerd spellen op zich niet zo'n probleem. ,,Het is logisch dat leerlingen op de basisschool zich nog vergissen en bij voorbeeld creative in plaats van creatief schrijven. Bovendien is zo'n woord als app natuurlijk niet verkeerd gespeld. Ook app is een Nederlands woord.'' Toch maakt hij zich wel zorgen over deze fouten. ,,Dat kinderen een woord als com fortabel als comfortable schrijven, zie ik als symptoom van een onderliggend ernstiger probleem. Het toont aan dat kinderen via games of apps vaker Engelse woorden zien dan Nederlandse. En dat drukt ons weer met de neus op het akelige feit dat Neder landse kinderen relatief weinig lezen én, zo laat internationaal onderzoek zien, er ook minder plezier aan beleven.'' Wie leest, leert immers spellen, bena drukt hij. ,,Dat de meeste volwassenen pre cies weten waar je een 'ij' of een 'ei' ge bruikt, heeft alles te maken met het zoge heten woordbeeld. Je hebt een woord zo vaak zwart op wit gezien dat je precies weet hoe je het schrijft. Als kinderen wei nig tot niet lezen, missen ze zo'n woord beeld.'' Daarbij: lezen is cruciaal voor het Het toont aan dat kinderen via games of apps vaker Engelse woorden zien dat Nederlandse - Marc van Oostendorp, hoogleraar Nederlands vergroten van de woordenschat. ,,Als je niet bij de zee woont, weet je misschien niet wat getijden zijn. Als je leest is de kans groot dat je het woord eb wel tegenkomt.'' De oplossing voor het probleem is vol gens hem dan ook simpel: kinderen moe ten meer lezen. ,,Dat moet een belangrijk onderdeel van de taalles op school zijn. Juist omdat het klaslokaal een omgeving is zonder prikkels als apps. En ouders moeten er thuis werk van maken. Lees je kind voor. Dan leert het hoe leuk een boek is en gaat het vaak uit zichzelf meelezen. En lees zelf. Kinderen die hun ouders met een boek zien, gaan zelf ook lezen.'' Volgens Hedi Kwakkel, promovendus op tweetalig onderwijs en lerares op de twee talige afdeling van een Jenaplanschool, is het niet zo vreemd dat jonge kinderen En gelse en Nederlandse woorden door elkaar halen. ,,Anders dan bijvoorbeeld Turks en Nederlands liggen Engels en Nederlands als taal vrij dicht bij elkaar en dan heb je ook nog eens woorden als family en familie of koel en cool die hetzelfde of bijna het zelfde betekenen.'' En, ja, dat een kind eb tegenwoordig als app spelt, is ook niet gek. ,,Ze hebben immers dagelijks te maken GO jkUAMslsLj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8