Het was toeval, maar de zon ging schijnen II II 5 zeer strikt aan de richtlijnen en zitten al meer dan een jaar in strenge isolatie. Hun kinderen gaan niet naar school uit angst om papa of mama te besmetten'', zegt een woordvoerder van Iederin. Mede doordat zij zich zo strikt aan de regels houden, zijn deze patiënten tamelijk onzichtbaar, zegt taaislijmpatiënte Karman, die de actiegroep #VergeetOns- NietHugo heeft opgericht. ,,Omdat wij onszelf zo goed beschermen, komen we niet in het ziekenhuis. Als je dan hoort dat mensen met een BMI boven de 40 wél eerder gevaccineerd worden omdat zij bovengemiddeld vaak in het zie kenhuis komen, denk je wel: verdorie.'' Geen voorrang Het ministerie van Volksgezond heid bevestigt dat mensen onder de 60 met kanker, luchtwegaan doeningen, diabetes en andere aandoeningen pas in mei aan de Als je dan hoort dat mensen met een BMI boven de 40 wél eerder gevaccineerd worden, denk je: verdorie beurt komen voor een vaccin, tegelijk met de gezonde vijftigers. ,,Wij volgen hierin de adviezen van de Gezondheidsraad", aldus woordvoerder van minister Hugo de Jonge. Wel komt het ministerie naar verwachting volgende week met een nieuwe richtlijn die het voor de GGD's mogelijk moet maken om overgebleven vaccins ook aan mensen uit medische risicogroe pen te geven. Een onlinereserve- lijst zoals in België, waar alle vol wassen burgers zich sinds dinsdag kunnen intekenen voor als er een vaccin overblijft bij een nabijgele gen priklocatie, komt er in Neder land niet. Op de nieuwe spillagerichtlijn hoeven patiënten ook weinig hoop te vestigen, waarschuwt het ministerie. ,,Er is onterecht een beeld ontstaan dat er bij GGD- priklocaties veel vaccins overblij ven, maar het gaat echt om hele kleine aantallen.'' IN QUARANTAINE DAG 390 De dag begon met alle ele menten van dreiging. Ik had 's ochtends de term 'pok- kenweer' al uit de kast gehaald, toen ik bibberend terugkwam van de kleintjes naar school fietsen. Sneeuw, striemende regen. De afgelopen winter was zachter. Mijn kleinste leek er weinig last van te hebben. Op het schoolplein beende ze vastberaden met haar nieuwe rode laarsjes richting een klein meertje: ,,Ik moet even door die plas daar!'' Goed, toen ik, afgedroogd, in mijn werkkamer mijn mailbox opende was het eerste berichtje er een met de aanhef: doe het niet! Ik citeer: 'U behoort kennelijk tot de bevolkingsgroep die staat te trappe len om hun 'prikje' te kunnen ha len. Ik gruw daarvan en heb diep medelijden omdat NIEMAND WEET WAT DIT PRIKJE IN JE LICHAAM DOET.' Ja, die dag was het vandaag. En precies ook de dag dat het EMA, de Europese geneesmiddelenwaak hond, zijn oordeel zou vellen over AstraZeneca, mijn vaccin. Als dat maar goed ging. Ik moest per se voor het EMA mijn huisarts berei ken. Mijn afspraak was pas om 13.00 uur. Het EMA zou ergens in de middag een persconferentie geven. Ben ik dan niet bang voor bij werkingen? Natuurlijk wel, ergens achterin mijn hoofd zit onzeker heid. Maar luister: half Engeland is er al mee ingeënt. Het werd me wazig voor de ogen, maar dat was omdat mijn bril besloeg Om 12.58 uur stond ik in het wijk centrum waar mijn huisarts achter een tafeltje zat met een vragenfor mulier. Geen klachten? Geen bloedverdunner? Niet pas corona gehad? Etc. Ach, dat wist ze alle maal wel, maar zo is de procedure. Gisteren hadden veel mensen uit angst afgezegd, vertelde ze. Hadden ze anderen op de kennelijk be staande wachtlijst gebeld. Om 13.03 uur zette een van haar assistentes de prik en had ik in ieder geval het EMA verslagen! Na mij druppelden nog wat gelukki gen binnen. Of waren we sufferds? Zou het gevreesde AstraZeneca- vaccin ons: 1. direct van de sokken blazen? 2. misschien over twee we ken aan een vroegtijdig einde hel pen? of optie 3. ons beschermen te gen de corona? Wij gingen duide lijk van het laatste uit. Er was even wel weinig opwinding onder ons. Gelaten namen we plaats op grote afstand van elkaar, met hooguit een knikje naar de buurman. We kregen een kopje koffie, thee of water van een andere dokter, die zijn degradatie tot koffiemeneer probeerde goed te praten door te vertellen dat hij die ochtend geprikt had. Ik voelde even steken in mijn borst, maar die verdwenen ook weer. Toen werd het me wazig voor de ogen, maar dat was omdat mijn bril besloeg boven het mondkapje. Na het kwartiertje verplichte pauze verliet ik ongeschonden het lokaal en begon de wandeling te rug. Ik vroeg me zeer serieus af of het 'anders' was nu. Viel er een last van me af? Best moeilijk, zo'n zelf- 'Ach, die lange termijneffecten, over dertig jaar leef je toch niet meer!' ondervraging, laten we eerlijk zijn. Daar betalen we psychiaters goed geld voor. Ik realiseerde me dat de prik krijgen behalve een fysieke ervaring, dus ook een psycholo gisch proces is. Maar jazeker, ik raakte er gedu rende mijn wandeling van over tuigd dat ik opgelucht was. Vrijer. Het was natuurlijk toeval, maar na het pokkenweer was de zon gaan schijnen. Ik kwam langs mijn kapper, overwoog naar binnen te gaan voor een hoognodige knip beurt, maar er zat net een man in de kappersstoel lekker relaxed zonder mondkapje al zijn aerosolen de lucht in te communiceren. 'Niet overdrijven', dacht ik. Bovendien zou de prik pas over twee weken enige bescherming bieden. Natuurlijk deelde ik het histori sche moment in de familie-app, ontving felicitaties en kloppende hartjes. Mijn oudste dochter belde, vrolijk. ,,Gefeliciteerd pap. Kan wel zijn dat je nu 5G in je hebt, maar hé, dan heb je geen problemen met de wifi meer.'' We praatten over de commotie en de langetermijneffec ten van vaccinatie, waarover zo veel gespeculeerd werd. Ze zat er niet mee. Moest ik ook niet doen, ver telde ze: ,,Ach, die langetermijnef fecten, over dertig jaar leef je toch niet meer!'' Ja, het was een mooie dag met fijne vooruitzichten. En nu u! Hoe is het u deze week vergaan? Staat u op een spillage- of restlijst? Bent u ook met Astra- Zeneca ingeënt, of hebt u juist de afspraak afgezegd? Bent u bang geworden voor inentingen na alle publiciteit? Vertel het me: donderdag 8 april 2021 GO Marlies Karman had het geluk dat zij een vac cinatie kreeg vanwege afzeggin gen van anderen. FOTO KOEN VERHEIJDEN Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5