Minder drugsoverlast in Terneuzen Fietspad Westkade tot eind mei dicht 'JÉÉfl 7 mss&s§g§|gg§g§g| OUDEREN LATEN ZICH HOREN ROEP OM GESCHIKTE WONINGEN ,,Ik woon hier nu 47 jaar en wil hier blijven." Aan het woord is Willy van Limmen (77), inwoner van Philippine. „Maar dan moeten er wel voor ouderen geschikte woningen komen. Hopelijk staan er beleggers op die daarin willen investeren." Van Limmen nam met ruim 260 an dere dorpsbewo ners deel aan een woonbehoefte-en quête van de dorps raad Philippine. Het aantal deelne mers zegt al veel. Via de gemeente Terneuzen werden in totaal 616 enquêteformulieren aan vijftig plussers gestuurd. Meer dan veer tig procent reageerde. Frank Ram- meloo, voorzitter van de dorps raad, is daar heel blij mee. ,,Het on derwerp leeft." Voor ouderen is in Philippine nauwelijks geschikte woonruimte, als zij bijvoorbeeld slecht ter been worden en alles het liefst gelijk vloers willen hebben. Ja, er zijn verschillende complexen, zoals het Ankerhof, met 'bejaardenwo ninkjes', maar die zijn vaak verou derd. Veel senioren wonen er ook niet meer, maar jongeren. Woon- goed wil bovendien vierentwintig huisjes aan het Ankerhof slopen. Tien komen er terug. ,,Veel te weinig", vindt Van Lim- men, die actief is in de lokale ou derenbond KBO. Zijn stelling 'veel te weinig' wordt bevestigd door de uitkomst van de enquête. Niet minder dan 125 deelnemers willen 'doorschuiven' naar een geschikte (nieuwe) woning in Philippine, als dat te zijner tijd nodig is. Vera Kindt (67) is één van hen. Haar zus die in Hulst woont, stelde haar eens voor: 'Kom toch naar Hulst'. Vera herhaalt haar re actie: ,,Je wilt me toch niet dood hebben! Ik ben verknocht aan Phi lippine. Hier ken ik Jan, Piet en Klaas. Philippine is een hartstikke leuk dorp, met een gezellig vereni gingsleven. Ga je ergens wonen, dan je zie elkaar niet meer." Zo kijkt ook Marian Moelker (65) ertegenaan. Ze is geboren en getogen in Philippine. ,,M'n moe der moest noodgedwongen naar het verzorgingshuis in Hoek. In het begin zeggen de mensen dan: 'Ja, ik kom geregeld bij je op be zoek'. Maar dat verwatert op den duur. Als ik een rondje loop in Philippine, kom ik altijd mensen tegen die ik ken. Mij krijgen ze hier niet weg." Koos Wisse (73) die ruim veertig jaar in Philippine woont, noemt zich 'geworteld' in het mossel dorp. Ook wil hij het liefst er blij- Philippine is een hartstikke leuk dorp, met een gezellig verenigingsleven ven wonen. Het zit hem daarom nog altijd niet lekker dat in 2013 de bouw van een woonzorgcentrum in het Spuikompark is afgeketst. Omwonenden kwamen in verzet. De bankencrisis en veranderde in zichten in de zorg deden de rest. Net zoals de dorpsraad wil Wisse niet bij de pakken neerzit ten. Wisse en ook dorpsraadvoor zitter Rammeloo kijken daarbij verder dan alleen Philippine. De woonbehoefte-enquête heeft, ver telt Rammeloo, veel belangstelling gewekt bij andere dorpsraden in Terneuzen. ,,In alle kernen is be hoefte aan meer levensloopbe- stendige woningen. Wij hebben dat voor Philippine bewezen." De bal ligt bij de gemeente Ter- neuzen. Wethouder Frank van Hulle juicht het initiatief in Phi lippine toe, maar plaatst ook kant tekeningen. Voor het leveren van zorg is een bepaalde schaalgrootte nodig. En of die kan worden ge haald in alle kernen? Van Hulle lijkt het betwijfelen. Terneuzen werkt aan een gemeentelijke woonzorgvisie. Dat wordt een be langrijke 'kapstok'. Heel zware zorg is volgens Ram- meloo niet nodig in Philippine. ,,Als mensen maar de kans krijgen zo lang mogelijk in Philippine te blijven wonen. Er moet dan wel voor ouderen worden gebouwd. In de woningen die zij achterlaten, kunnen dan weer jongeren. Zo hou je een dorp levendig." Al met al blijft het aantal keren dat is opgetreden tegen drugsoverlast, wel groot. Het aantal meldingen van drugsoverlast kwam in 2020 uit op achtentwintig, tegen 43 in het 'recordjaar' 2019 en twintig in 2018. In 2020 leidden achttien meldin gen tot de sluiting van een drugs pand. Dat waren er acht minder dan in 2019, maar altijd nog dertien meer dan in 2018. De gemeente mag tot sluiting overgaan, als er onomstotelijk be wijs is van drugshandel of het kwe ken van wiet dan wel het fabriceren van harddrugs. Achttien meldingen leidden tot sluiting van een drugspand Andere maatregelen die getroffen zijn, zijn het uitdelen van informele waarschuwingen (zes keer in 2020, twaalf keer in 2019) en van formele waarschuwingen (vier keer in 2020, vijf keer in 2019). Bij een informele waarschuwing is sprake van een melding, maar is er (nog) geen bewijs. Bij een for mele waarschuwing is een kleine handelshoeveelheid aangetroffen. Hennepkwekerij In negen van de achttien gevallen waarbij is overgegaan tot de tijde lijke sluiting van een pand, is een hennepkwekerij aangetroffen. In de overige gevallen was er sprake van handel in harddrugs (drie keer), softdrugs (twee keer), een combi natie van die twee (twee keer) en een combinatie van kweek en han del (twee keer). In de stad Terneuzen zijn negen panden gesloten, in Sluiskil, Sas van Gent, Axel en Koewacht steeds twee en in Westdorpe één; het crystalmeth-lab aan de Kreekdreef. Fietsers tussen Sluiskil en Sas van Gent moeten tot en met 25 mei tussen zeven uur 's ochtends en vier uur 's middags een flink stuk omrijden. De reden: de aanleg van een elektriciteitskabel tussen het verdeelstation bij Sluiskil en een nieuw zonnepark bij Sas van Gent. Begin deze week is het graaf werk voor de aanleg van de kabel voorzichtig begonnen. Opdracht gever is netwerkbedrijf DNWG, hoofdaannemer is MVOI en on deraannemer Bogaard Grondwer ken uit het Schouwse Kerkwerve. ,,We hebben de ruimte van het fietspad nodig om te werken", vertelt Evert Bogaard van Bogaard Grondwerken, ,,en dan is het vei liger alles af te sluiten." Een omleidingsroute via de Zandstraat en de Driekwartweg door de polder staat goed aangege ven, maar is wel zeker een kilome ter om. Het werk duurt bijna twee maanden, omdat het omvangrijk is. In totaal moet 5,5 kilometer ka bel de grond in. Het zonnepark wat ermee wordt verbonden, komt op de vroegere vloeivelden van de verdwenen CSM-suikerfa- briek ten zuiden van Sas van Gent. In november moet het werk af zijn. donderdag 8 april 2021 VL 'Wij zijn verknocht aan Philippine' Harmen van der Werf Philippine Willy van Limmen (links) en Marian Moelker bij (voormalig) bejaardenwoningcomplex Ankerhof in Philippine, met het monument ter her innering aan de gemeentelijke herindeling in 1970. ,,Wij willen op ons dorp blijven." foto camile schelstraete -Vera Kindt (67) In de gemeente Terneuzen zijn vorig jaar beduidend minder waarschuwingen uitgedeeld voor drugsoverlast en ook min der drugspanden gesloten. Als oorzaak wordt genoemd de be perkingen door de coronacrisis, met gevolgen voor de inzet van de politie. Harmen van der Werf Terneuzen Harmen van der Werf Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54