Zeven 'gedumpte' hanen uit Sasse dierenweide na klachten herplaatst Avonturen van Frank, Rosalie en oom Ben zijn lesje geschiedenis College wijst plan voor beleid dierenwelzijn af 6 Rioolinspecties in Hulst Tijdens de werkzaamheden ont staan grote drukverschillen in de ri olering. Dat kan voor stank zorgen en borrelende toiletten. Het devies is dan ook de toiletdeksels te slui ten. Dat voorkomt spetters op de muren. Veel bewoners uit de Dul laertwijk, Vogelbuurt, Liduinapark, Goudkust en Zeesluis beklagen Belangrijk is de toiletdeksels dicht te houden, maar nog belangrijker: Pas op wat je door het toilet spoelt zich online over het late tijdstip van de waarschuwing. ,,Dat hadden we wel even eerder willen weten!" Het reinigen en inspecteren van de riolering is een werk dat nooit af is. Als de uitvoerders alles gehad hebben, beginnen ze weer op nieuw. Vorig jaar is Kloosterzande onderhanden genomen, nu is Hulst-Noord aan de beurt. ,,We hebben al even geleden, en via di verse kanalen, laten weten dat de werken zouden beginnen. Het moet dus niet als een verrassing ko men", zegt gemeentewoordvoer ster Micaëla Boone. Het geven van een exacte plan ning - op welke dag de reinigings- en inspectieploeg in welke straat is - is volgens Boone niet mogelijk. ,,Bij regenval moet de aannemer uitwijken naar hoger gelegen rio len. Het ligt ook aan de vervuiling. Als die meevalt, kunnen ze gauw door naar de volgende straat. Maar zit er veel troep in het riool, dan duurt de reiniging langer dan ge dacht en lopen de werken uit. De planning zou dan continu aange past moeten worden. Daar is helaas geen beginnen aan." Wat die vervuiling betreft, daar is Hulst niet zo blij mee. Boone: ,,We zijn al in Zeesluis geweest, een re delijk nieuwe wijk, met nieuwe huizen en dito riolering. En juist da^r zat veel vervuiling. Doekjes, maandverbandDit hoort niet in het riool! Je zou dergelijke proble men eerder verwachten in oudere wijken, bij oudere huizen en ouder rioolstelsel. Niet in nieuwbouw wijken." Als er veel vervuiling in de riole ring zit, duurt niet alleen de klus langer, maar moet met hogere druk worden gereinigd. Boone: ,,Bij het noodgedwongen gebruik van ho gere druk, is de kans op overlast, dus geur en spetters, groter. Van daar dat het belangrijk is de toilet deksels dicht te houden, maar nog belangrijker: Pas op wat je door het toilet spoelt." Het streven is om de riolering in de genoemde wijken zo rond vrij dag 21 mei 2021 gedaan te hebben. Eén haan die een keertje op een dag kraait, is leuk, maar met twaalf hanen liep het in de Sasse dieren weide de spuigaten uit. Het was een gekraai van jewelste. ,,Omwo- nenden spraken mij erop aan", zegt gemeentelijk wijkcoördinator Michelle Witte, ,,waarna we actie hebben ondernomen." Niet alleen het gekraai zorgde voor overlast, een enkele haan stond kennelijk zo laag in de pi korde dat die voortdurend werd aangevallen, tot bloedens toe. Die is weggehaald en met hem nog zes andere. ,,Zij zijn netjes herplaatst bij mensen met kippen die bij onze medewerkers bekend zijn", weet Michelle. Geen natuurlijke aanwas Zoveel hanen als in de Sasse die renweide waren, zijn er door de Zij zijn netjes herplaatst bij mensen met kippen die bij onze medewerkers bekend zijn gemeente nooit geplaatst. De vrij williger die voor de dieren zorgt, Pieter uit Sluiskil, vertelt woens dagochtend bij aankomst bij de dierenweide dat hij dit werk sinds juli 2019 doet. ,,Toen was er maar één haan." Van lieverlee zijn er bijgekomen, en dat was in elk ge val niet door natuurlijke aanwas. ,,Ja, hoe gaat dat?", stelt Pieter zich voor. ,,Mensen nemen een haantje voor de kinderen, krijgen klachten uit de buurt over het gekraai en dan brengen ze hem maar hier heen." Oproep Michelle vermoedt ook zoiets. ,,Komt er een haantje uit het ei en wat moet je er dan mee?" Niet meer in de dierenweide aan de Eu ropalaan dumpen, luidt haar op roep. ,,Veel hanen gaan niet sa men, dat is wel gebleken." De film gaat over de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen. Oom Ben trekt samen met zijn neefje Frank en nichtje Rosalie door de streek en onderweg bele ven ze allerlei avonturen. De kinde ren komen alles te weten over de Tweede Wereldoorlog en de bevrij ding, die in Eede startte. Ook trek ken ze door het maisdoolhof en Het Klinket in Schoondijke, waar meer verteld wordt over de landbouwcri sis en hoe de boeren die hebben op gelost. In de Grote Kerk van Groede leren Frank en Rosalie alles over de Franse, Duitse en Belgische namen die in West-Zeeuws-Vlaanderen voorkomen. Daarna trekt het gezelschap langs de Staats-Spaanse Linies bij IJzen- dijke, museum Belfort in Sluis en het Archeologisch Museum van Aardenburg. Via het strand van Cadzand eindigt de reis in de vuur toren van Breskens. Onderweg los sen Ben, Frank en Rosalie allerlei raadsels over de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen op. De moraal van de film: door over het verleden te leren, weet je meer over de eigen streek en de toekomst. Van Jou is er maar Een zou aanvan kelijk vorig jaar in première gaan, maar dat ging door corona niet door. De Sluise burgemeester Marga Vermue zei tijdens het voor woord te hopen snel weer veel be zoekers in de musea te mogen ver welkomen. De West-Zeeuws- Vlaamse musea werken sinds een tijdje meer samen. De film moet die band ook versterken. TERNEUZEN Vergeet maar dat Terneuzen een eigen die- renwelzijnsbeleid gaat voeren. 'Te duur', oordeelde wethou der Jurgen Vervaet deze week in de raadscommissie samen leving. Volgens hem is er wel 150.000 euro mee gemoeid. ,,En dat in deze financieel krappe tijd." PvdA, GroenLinks en Terneu- zen Sterk pleitten ervoor dat Terneuzen, in navolging van meer gemeenten, dierenwel zijn meer aandacht geeft, te be ginnen met een beleidsnota, gevolgd door een praktische uitvoering. Meer voorlichting willen de initiatiefnemers, met name voor kinderen. Ook wil len ze dieren beter bescher men, bijvoorbeeld met waar schuwingsborden op plekken waar veel eenden oversteken. Het idee kreeg nog de steun van D66 en SP, maar daar bleef het bij. Dierenwelzijn is een landelijke zaak, stelden VVD en SGP. Wethouder Vervaet wees vooral op de kosten van 1,5 ton. ,,Zwaar overtrokken", reageerde Paula Stoker (Ter- neuzen Sterk). ,,Door gericht beleid zijn juist kosten te be sparen." De gemeenteraad be slist 22 april over het voorstel. donderdag 8 april 2021 Ergernis om stank én troep VL ,,Woont u in de Dullaertwijk of daar in de buurt? Doe uw toilet deksels dicht!" In het noordelijk deel van Hulst wordt de riolering gereinigd en geïnspecteerd. Veel bewoners van de wijken klagen dat ze de waarschuwing te laat kregen. De gemeente klaagt juist over te veel troep in de riolen. Sheila van Doorsselaer Hulst - Micaëla Boone, gemeente Met z'n twaalven waren ze een tijdje geleden nog, een clubje hanen in de dierenweide aan de Europalaan in Sas van Gent. Nu lopen er nog vijf rond. De an dere zeven zijn onlangs door de gemeente Terneuzen verwij derd en herplaatst na klachten van omwonenden. Harmen van der Werf Sas van Gent -Michelle Witte, wijkcoördinator De museumfilm Van Jou is er maar Een is gisteravond in het Ledeltheater in Oostburg in pre mière gegaan. Digitaal uiteraard. De gemeente Sluis hoopt dat de film meer bezoekers naar de West-Zeeuws-Vlaamse musea trekt. Bob Maes Oostburg De film is terug te zien op You- Tube. De vijf nog resterende hanen in de dierenweide in de Sasse wijk Sint Albert, met links een nieuws gierige geit. FOTO HARMEN VAN DER WERF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53