l 'Ik vind ogen heel mooi' 'Het is een beetje raar schilderij, duister' 'Ik heb geleerd dat het een proces is' 7 KUNSTVAK BEELDENDE VORMING EINDEXAMEN Het eindexamen was spannender dan ooit voor docente kunstvak beeldende vorming Jessica van der List van Pieter Zeeman in Zierikzee. Door corona moesten leerlingen meer dan normaal thuis aan de bak. Het resultaat valt niet tegen. ,,Ik ben écht blij verrast." Geeft ze normaal nog weleens een motive rende 'schop onder de kont', nu moest Van der List er op ver trouwen dat haar leerlingen thuis écht aan de slag gingen. In de les sen hoort ze vaak genoeg frustra ties bij leerlingen over alle onmo gelijkheden in coronatijd. Maar qua inzet lieten haar eindexamen kandidaten uit 5 havo en 6 vwo zich niet kisten. ,,Het niveau ligt hoog en daar ben ik blij mee. De kinderen hebben een grote stap vooruit gemaakt. Daar ben ik best trots op." Maar een expositie voor ouders en andere betrokkenen zit er dit jaar door corona niet in. Door het werk van de eindexamenkandida ten in de hal van Pieter Zeeman neer te zetten, kunnen mensen er toch een glimp van opvangen. VITA LUIJTEN ,,Ook mensen die richting biblio theek gaan. Dus dat is dan wel weer leuk." Grappig Daarnaast is het werk van drie scholieren straks te zien tijdens de Kunstschouw: de kunstmanifesta tie die van 12 tot en met 20 juni in de Westhoek wordt gehouden. Vita Luijten, Tara van der Zande en Koen Groenevelt mogen daar exposeren. ,,Gaaf", zegt Koen. ,,Ik heb zoiets nog nooit eerder ge daan. Ook mijn familie vindt het grappig om te komen kijken." Wat je leert, neem je voor altijd mee. Het is een investering in jezelf De eindexamenkandidaten kon den kiezen uit twee thema's: 'schoonheid' en 'leven in bewe ging'. Elk jaar levert hun inzet weer verrassingen op, weet Van der List. ,,We zien vaak dat als leerlingen ermee beginnen en er écht voor gaan, ze ook terugkrij gen wat ze erin stoppen. Ze moe ten alleen wel kilometers maken. Maar wat je leert, neem je voor al tijd mee. Het is een investering in jezelf." TARA VAN DER ZANDE •V' KOEN GROENEVELT Koen Groenevelt (17) vindt het werk van zijn mede-exposanten geweldig. En pre cies dat was voor hem de reden om zelf iets heel anders te doen. ,,Al deze werken zijn supergoed geschilderd. Daar kan ik niet aan tippen. Dus ik dacht: ik doe iets waar ik zelf beter in ben." Dus kroop Koen achter de computer om zich met een photoshopprogramma op het thema 'leven in beweging' te storten. ,,Ik vond het interessant om uit te zoeken hoe je er voor zorgt dat iets er uitziet alsof het beweegt." Zijn zoektocht leverde hem meer op dan alleen een mooi werk. ,,Ik heb geleerd dat het een proces is. Je hebt iets voor ogen, maar het kan uiteindelijk heel anders wor den. Dat is niet per se slechter. Het kan zelfs beter uitpakken dan je in gedachten had." donderdag 8 april 2021 SD 'Ik ben best trots op de leerlingen' Esme Soesman Zierikzee Docente Jessica van der List van kunstvak beeldende vorming FOTO'S SANDRA SCHIMMELPENNINK -Jessica van der List, docente Vita Luijten met haar af studeerwerk. Vita Luijten houdt van knut selen. Maar zomaar een beetje fröbelen voor het kunstvak beeldende vor ming? No way. Voor haar eindexamenopdracht dook Vita diep in de geschiedenis. Ze las alles wat los en vast zat over maskers. Oók over de maskers die, vaak met ontsmettende stoffen erin, werden gedragen toen de pest toesloeg in Europa. ,,De pest deed z'n intrede in Italië en dat gold voor corona ook. Dat soort ontdekkingen vind ik heel bijzonder." Het is de grote kick die Vita (18) uit haar eindexamenpro ject haalde. ,,Het was een uit daging en ik heb heel veel re search moeten doen. Dat is eerst niet makkelijk. Maar als je verbanden kunt gaan leg gen, is het heel erg leuk." Ze koos voor het thema 'schoonheid'. De vogelogen van het masker blijken men senogen als ze het masker openmaakt. ,,Ik vind ogen heel mooi. Maar de pure schoonheid van de ogen zit hier gevangen in het masker." Thuis schildert Tara (18) vaker voor de lol. Maar voor haar eindexamen deed ze iets heel anders. Ze maakte een visueel voel- boekje, waarmee ze verschillende aspec ten van 'schoonheid' belicht. ,,Heel veel mensen associëren jeugdelijk- heid en kinderlijkheid met schoonheid", verklaart ze haar insteek. Met uitstekende ogen van piepschuim en een verhaal over een kat laat ze nog een ander licht over het thema schijnen. ,,Het is een beetje raar schilderij, duister. Maar ook dat is een reflectie op schoonheid. Want heel veel mensen vinden het confronterend. Voor sommige mensen is schoonheid een soort spook." Tara had geen grote plannen voor ze aan de slag ging. ,,Ik wilde heel graag spon taan dingen maken. Doen wat er in me op kwam." De mensen van de Kunstschouw zagen dadaïstische trekken in haar werk. Tara van der Zande met rechts ach ter haar haar dadaïstische kunstwerk ,,Daar ben ik het wel mee eens. Dat spon tane zit er in ieder geval in." Het belang rijkste wat ze geleerd heeft, is timing. ,,Zo'n project is best een proces en ik merk dat ik dat moeilijk vind. Met corona is het sowieso lastig om bezig en geïnspi reerd te blijven." Met zijn N&T-profiel (natuur techniek) Koen Groenevelt met zijn afstudeer werk. Hij maakte grafisch werk met een photoshopprogramma. lijkt Koen een vreemde eend in de bijt in de kunstklas. ,,Maar ik wil architectuur gaan doen en dan past dit er juist weer heel goed bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50