18 doden op 25 miljoen vaccinaties gemeld 4 VACCINATIES TROMBOSE Meer dan een miljoen medisch kwetsbare mensen hebben nog altijd geen zicht op een vaccinatie. Uit wanhoop smeken steeds meer patiënten bij hun huisarts of de GGD om een dosis die overblijft. Het lukte Marlies Karman. Het bijwerkingencomité van het Europees geneesmiddelenagent schap EMA bestudeerde 86 mel dingen van de complicatie op een totaal van 25 miljoen vaccinaties in heel Europa, waarbij achttien mensen overleden. De conclusie: waarschijnlijk is er toch sprake van een bijwerking, en wel een 'zeer zeldzame'. In 62 gevallen ging het om bloedstolsels in de hersenen, 24 keer was er sprake van stolsels in de buikader, steeds in combinatie met een verlaagd aantal bloedplaatjes. De complicatie kwam met name voor bij vrouwen onder de 60 jaar, en binnen twee weken na inenting met AstraZeneca. Toch heeft het EMA nog geen 'speci fieke risicofactoren' vastgesteld die inzicht geven in de vraag waarom de bijwerking bij be paalde groepen vaker voor zou komen. Sowieso blijven de voor delen van het vaccin opwegen te gen de bijwerking, stelt het EMA. Het kabinet beslist vandaag wat het oordeel van het EMA betekent voor de Nederlandse vaccinatie campagne. Vrijdag doken ook in ons land vijf meldingen op van de complicatie. Het betrof in alle ge vallen vrouwen, één van hen overleed. Daarop werd besloten om het prikken met AstraZeneca bij 60-minners tijdelijk stil te leg gen. Het vaccineren van 60- tot 64-jarigen ging wel door. ,,Het EMA geeft aan dat de voordelen opwegen tegen de risi co's", zei minister De Jonge giste ren in reactie op het oordeel van de Europese autoriteit. ,,Maar er is ook sprake van een zeldzame aan doening bij vooral vrouwen. Daar moeten we goed naar kijken.'' De Jonge gaat de bevindingen van het EMA voorleggen aan de Gezondheidsraad. Ook zal hij contact zoeken met Europese col lega's. België geeft het Astra Zeneca-vaccin voorlopig alleen nog aan 55-plussers. In het Ver- Er is een zeldzame aandoening bij vooral vrouwen. Daar moeten we goed naar kijken enigd Koninkrijk krijgen mensen onder de 30 jaar vanaf nu een an der vaccin aangeboden, dat van Pfizer/BioNTech of Moderna. ,,De veiligheid staat voorop'', stelde De Jonge, zonder een voor schot te willen nemen op de inhoud van het Nederlandse be sluit. De minister zegt dat afspra ken die voor vandaag in de agenda stonden, worden geschrapt, maar die van vrijdag niet. ,,Die gaan door, afhankelijk van het besluit.'' De oorzaak van de bijwerking is nog niet definitief vastgesteld. Het zou kunnen gaan om een reactie van het immuunsysteem op het vaccin, stelt het EMA. Die reactie wordt soms ook gezien bij patiënten die behandeld worden met het medicijn heparine, dat gebruikt wordt om bloedstolsels te behandelen of voorkomen. 'Grote gelijkenis' Menno Huisman, hoogleraar in terne geneeskunde en trombose specialist van het Leids Universi tair Medisch Centrum, ziet inder daad een 'grote gelijkenis' met deze zogenaamde heparine-geïn- duceerde trombocytopenie (HIT). ,,Het is een fenomeen dat onder meer door vaccinatie kan optreden, maar is heel zeldzaam. De vaccinatiecampagne is zo grootschalig en ligt zo onder een vergrootglas, dat dit soort bijwer kingen misschien eerder aan het licht komt.'' Mensen die een verleden heb ben met HIT, doen er verstandig aan om voor zij het vaccin krijgen contact op te nemen met hun arts, stelt Huisman. ,,Zij kunnen misschien beter een andere prik krijgen.'' Wat de internist opvalt: in In dia, waar AstraZeneca ook wordt toegediend, is de zeldzame com plicatie volgens hem nog niet ge meld. ,,Dan denk je misschien: in India is geen goed meldingssys teem voor bijwerkingen, maar dat hebben ze wel. De AstraZeneca- vaccins worden daar in eigen land geproduceerd. Ook in Canada worden de vaccins uit India ge bruikt, en ook daar zijn de com plicaties niet gemeld.'' Het biedt mogelijk een aanwijzing in de zoektocht naar de oorzaak. De bijwerking is ook drie keer gemeld bij het vaccin van Janssen, meldde het EMA gisteren. Maar dat getal past binnen de verwach tingen, aldus het EMA. lke dag melden zich tientallen mensen bij priklocaties van de GGD, in de hoop dat er aan het eind van de dag een dosis over is die in hun arm kan worden gezet. ,,Dat zijn vaak heel schrijnende gevallen, maar wij kunnen niets voor ze beteke nen'', zegt woordvoerder Laetitia Gruwel van koepelorganisatie GGD GHOR. ,,Als er al vaccins overblijven, gaan die eerst naar medewerkers van de vaccinatielo catie. Dat heeft het kabinet be paald.'' Ook huisartsen krijgen veel tele foontjes van patiënten die smeken om een prik. Zoals Marlies Kar man (48) uit Bennekom. Zij heeft taaislijmziekte. Op advies van het RIVM zit haar gezin al sinds fe bruari vorig jaar in isolatie. ,,Mijn jongste zoon van 15 is al een jaar niet naar school geweest. De oud ste, die studeert, zien we alleen onder de overkapping die we spe ciaal hebben gebouwd in de tuin.'' Toen ze hoorde dat huisartsen in haar regio vaccins geleverd kregen, belde ze direct haar huisarts. Meerdere keren. ,,Ik heb gezorgd dat ze mij op hun netvlies had den.'' Twee weken geleden kreeg ze het verlossende telefoontje: vanwege de tijdelijke vaccinatie stop waren er zo veel afzeggingen dat de huisarts vaccins over had. Karman mocht een prik komen halen. ,,Pure mazzel. Ik heb daar ontzettend veel geluk mee gehad.'' Reservelijsten Sommige huisartsen leggen reser velijsten aan van patiënten die ze kunnen bellen als er vaccins over blijven. Het doel is om niet één dosis te verspillen, verklaart woordvoerder Marieke ten Dam van de Landelijke Huisartsen Vereniging LHV. ,,Maar dat wordt steeds lastiger, nu 60-minners niet meer ingeënt mogen worden met AstraZeneca.'' Het steekt patiëntenorganisaties dat het van toeval afhangt of kwetsbare mensen ingeënt wor den tegen het coronavirus. ,,Zij zijn nu afhankelijk van willekeur. Er is niets structureels voor deze groepen geregeld'', zegt Irene Din- gemans van NFK, de belangenver eniging van kankerpatiënten. ,,Kwetsbare mensen zouden toch als eerste worden beschermd?'' Eerst vaccin, dan chemo Aanvankelijk was het de bedoeling dat mensen uit medische risico groepen vanaf februari ingeënt werden. Maar doordat andere groepen voorrang kregen (waar onder zorgmedewerkers en een kleine groep 'hoog risicopatiënten' met bijvoorbeeld bloedkanker, het syndroom van Down en ernstig nierfalen) zijn zij nu pas vanaf mei aan de beurt. Tegelijk met de ge zonde vijftigers. Onbegrijpelijk, vindt NFK. ,,Wij krijgen signalen van kankerpa tiënten die niet met chemo- of immunotherapie mogen beginnen tot ze gevaccineerd zijn. Maar hun vaccinatie-oproep komt maar niet.'' Het geduld van patiëntenorga nisaties is op. In een brandbrief hebben Patiëntenfederatie Neder land en Iederin, een organisatie voor mensen met een beperking of chronische ziekte, het kabinet opgeroepen de risicogroepen vóór mei te vaccineren. Het gaat om meer dan 1 miljoen mensen tussen de 18 en 60 die ook jaarlijks de griepprik krijgen. ,,Zij lopen bij een Covid-besmetting een zeer groot risico. Zij houden zich vaak donderdag 8 april 2021 GO Dozen met vaccins van AstraZeneca-vaccin staan klaar voor verspreiding. foto anp Toch zeldzame bijwerkingen bij AstraZeneca Waarschijnlijk is er tóch een verband tussen het AstraZe neca-vaccin en de 'zeer zeld zame' combinatie van trom bose en een verlaagd aantal bloedplaatjes. Eventuele ge volgen voor de Nederlandse vaccinatiecampagne worden vandaag bekend. Chris van Mersbergen Den Haag - Hugo de Jonge, minister 'Het was mazzel dat ik de prik kon halen' Annemieke van Dongen Bennekom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4